Новини суспільства

Внаслідок війни в Україні зросла кількість тютюнозалежних

Згідно з нещодавньою онлайн-пресконференцією представників громадської організації «Здорові ініціативи», з початку повномасштабної війни в Україні кількість людей, які курять горючі сигарети, зросла майже на 5%.

Джерело: Цензор.НЕТ

Про це стало відомо в результаті порівняльного аналізу результатів опитування, проведеного КМІС на початку 2021 року та наприкінці 2022 року.

Згідно з наданою інформацією, відсоток українців, які не палять, порівняно з початком 2021 року зменшився на 4,7% і наразі становить 68,8%. Це означає зниження порівняно з показником у 73,5%, зафіксованим два роки тому.

«Зростання кількості курців є суттєвим, враховуючи, що до війни розповсюдженість куріння за цим опитуванням складала 26,5%. Зокрема, на 2,3% зросла кількість “щоденних” курців, і на 2,4% більше стало курців, які вживають тютюн не щодня», – повідомляють в організації «Здорові ініціативи».

Зростання кількості курців через війну

За словами Наталії Торопової, яка очолює організацію, основним фактором, що сприяє поширенню негативної звички, є війна. Насправді війна призвела до значної невдачі для країни в її зусиллях по боротьбі з тютюном.

«Загальна тенденція розчаровує. Українці почали курити більше. Це очікувано, це реакція на стрес, пов’язаний з війною, і абсолютна зміна пріоритетів життя. Але куди це нас заведе? Куріння залишається основною причиною смерті та інвалідності, якій можна запобігти», − додала Торопова.

Опитування, проведене серед тих, хто не курив до війни, показало, що 5,5% українців зізналися, що почали палити та продовжували цю звичку. Примітно, що більшість тих, хто набув цю звичку і багато курить (78,8%), вживають звичайні сигарети, які пов’язані з найбільшим ризиком для здоров’я.

Програми відмови від куріння не є пріоритетом в системі охорони здоров’я України

Торопова зазначила, що попри зростання кількості курців, програми відмови від куріння досі не вважаються пріоритетними для системи охорони здоров’я України. Опитування KMIS показує, що лише 0,9% курців зверталися за порадою до медичних установ, щоб кинути палити, тоді як 31% курців покладалися виключно на себе, щоб кинути палити.

Керівник громадської організації зауважує, що вольові зусилля залишаються основним підходом до відмови від куріння, хоча й неефективними. Лише 3-4% людей, які намагаються кинути палити лише силою волі, роблять це успішно, тоді як 96% повертаються до звички протягом періоду від місяця до двох років.

Допомога лікарів

За даними Коаліції проти куріння (SFAC), курці зазвичай роблять 30 або більше спроб кинути палити, перш ніж досягти успіху. Однак курці, які отримують допомогу в тому, щоб кинути палити, можуть зробити це успішно за три спроби.

Торопова додає, що статистика показує, що боротьба з курінням значно успішніша в країнах, де лікарі відіграють певну роль у допомозі курцям кинути цю звичку. Прикладом можна назвати Великобританію, де лікарі взяли на себе провідну роль у боротьбі з курінням.

Куріння як спосіб позбутися стресу

Серед військової ситуації люди шукають способи послабити стрес. Лікар Юрій Стратович виділяє найбільш вразливі групи, де куріння швидко поширюється, зокрема військових, мешканців, які живуть в окупації, мешканців районів з інтенсивним обстрілом, а також переселенців та біженців. Однак він розвіює помилкове уявлення про те, що куріння допомагає впоратися зі стресом.

«Люди, які курять, є залежними і потребують ґрунтовної професійної допомоги», − зазначає лікар.

За даними організації Healthy Initiatives, куріння є лише одним із аспектів, який відображає реакцію суспільства та психологічний стан. Попри те, що проблема куріння здається «не на часі» під час війни, вона має значний середньо- та довгостроковий вплив на здоров’я суспільства, економіку, систему охорони здоров’я та демографічну ситуацію. Отже, курцям потрібна професійна допомога, щоб подолати свою залежність і покращити своє ментальне здоров’я.

Організація «Здорові ініціативи»

Громадська організація «Здорові ініціативи» – це аналітичний центр, який проводить дослідницькі проєкти на стику економіки та громадського здоров’я. Вони працюють у кількох країнах, включаючи Україну, Грузію та Казахстан, а також загалом у восьми країнах Європи та Азії.

У 2021-2022 роках організація співпрацювала з Єльським університетом зі США, щоб ініціювати експериментальне дослідження людей, які прагнуть кинути шкідливі звички. Дослідження проводилося в Києві та Нью-Гейвені. Однак після нападу Росії на Україну дослідження було припинено. В основному це було пов’язано з тим, що деякі українські учасники, які спочатку кинули палити, згодом повернулися до паління, що ускладнювало точну оцінку тривалості їхнього утримання.

Читайте також:

Крім того, організація проводить дослідження з Корнельським університетом зі США в трьох країнах. Дослідження передбачає моделювання понад 120 сценаріїв прогнозування розвитку демографічної ситуації та захворюваності в Україні на основі різних регуляторних політик.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Неможливо вже бути серед людей – сморід неймовірний від цигарок та алкоголю, туші не миті й зуби не чищені. Я навіть не можу їх людьми вважати – самі мішки із лайном, що даремно коптять повітря. Доводиться ходити із духмяною хустинкою, наче у тому фільмі про парфумера, де городянин проходив повз смердючі ряди із тухлою рибою. Чомусь, коли мене майже бомбою не вбило, я не побіг за цигарками та горілкою, бо “дяка” Богові, що я – атеїст і вже звик до думки, що цей світ, побудований безхвостими мавпами, що брешуть усім й собі про власну природу – є хижий й навіжений. Тому, мабуть, мене так важко зламати якимись “стресами”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button