Новини археологіїХристиянські новини

На півдні Ізраїлю натрапили на 3000 літній ханаанський храм

На півдні Ізраїлю знайдений 3000-річний ханаанський храм, побудований в часи давньої ізраїльської навали.
Серед знахідок – ідол ханаанського бога Ваала, який був об’єктом молитви та жертвоприношення у внутрішній святині храму.
Це перший древній ханаанський храм, який знайшли археологи за понад півстоліття, а відкриття проливає нове світло на древню релігію регіону, сказав Йосеф Гарфінкель, археолог Єврейського університету в Єрусалимі. Гарфінкель керував розкопками храму разом з Майклом Хазелом, археологом з Південного адвентистського  університету в Теннесі.
Археологи шукали докази заселення цієї місцевості залізного віку, коли вони натрапили на залишки храму в древньому місті Лахіш, який зараз є частиною національного парку Тель-Лахіш, приблизно в 25 милях (40 кілометрів) на південний захід від Єрусалима. Очікується, що розкопки дійдуть до рівня похованого міста, яке було побудоване в 10 ст., до нашої ери розповів Гарфінкель  в журналі Live Science – з часом міста будувались поверх залишків старих, залишаючи шари руїн.

Археологи знайшли докази храму епохи бронзи на другий день проекту, коли вони почали копати просто під верхнім ґрунтом, сказав він.
“В певному місці, де ми почали [копати], була сильна ерозія, і п’ять верхніх рівнів були повністю видалені”, – сказав Гарфінкель. “Це було зовсім несподівано”.
Через кілька днів вони знайшли дві срібні бронзові статуетки ханаанських богів Ваала та Решефа. Обоє показані, як “б’ють” своїх ворогів, при цьому одна рука піднята.
“Статуї були знайдені у святині храму”, – сказав він, маючи на увазі найпотаємнішу святиню храму. “Люди молилися їм і приносили їм данину”.
[folder-gallery fid=”7″ link=”file” columns=”2″ orderby=”rml” size=”medium”]

Стародавнє місто

Лахіш був другим за значенням містом у регіоні після Єрусалиму, і це кілька разів відзначається в історичних джерелах.
Книга Ісуса Навина в єврейській Біблії описує, як місто Ханаан окупували ізраїльтяни приблизно в 13 столітті до нашої ери: “І дав Господь в Ізраїлеву руку Лахіш, і здобув він його другого дня, і побив вістрям меча його та кожну особу, що в ньому, усе так, як зробив був Лівні” (!с. Нав. 10:32)
Гарфінкель заявив, що Лахіш також був пограбований  нео-вавілонянами на початку шостого століття до нашої ери, ассирійцями при Сеннахарімі в 701 році до н.е. і принаймні ще три рази в інші часи, найдавніший з яких був у 1550 р. до н.е. – приблизно за 400 років до нещодавно розкопаного храму. “Наш храм був зруйнований приблизно в 1150 р. До н.е., в середині 12 століття до н.е.”, – сказав він.
У той час, як більш ранні та пізні храми були пограбовані і позбавлені більшості своїх артефактів, стіни та стеля храму XII століття швидко рухнули та запечаталися у багатьох об’єктах, сказав він.
Деякі артефакти, знайдені археологами, включають гончарні вироби; бронзові казани; прикрашені леза кинджалів та сокири; наконечники стріл; прикрашені прикраси, такі як сережки; і бісер зі скла та золота, сказав Гарфінкел.
https://www.livescience.com/canaanite-temple-in-buried-city-israel.html?jwsource=cl
Храм приблизно відповідає часу, коли Ханааном – територією, яка охоплювала більшу частину сучасного Ізраїлю, Йорданії, Південної Сирії та Лівану – керував Єгипет, а листи фараону від підданого правителя Лахіша знайдені в табличках Амарна, які датуються 13 століттям до н. е.
“Було багато культурного впливу з Єгипту в Ханаані”, – сказав Гарфінкель. “Ми виявили єгипетських скарабеїв [овальні прикраси у формі жука-скарабея] та амулет із срібла, на якому зображена єгипетська богиня, що тримає в руці квітку лотоса”.

Лист з минулого

ханаанський храм
Рідкісний напис ханаанською мовою, знайдений у храмі, має найдавніший відомий зразок ханаанської та єврейської літери “Самах” (тут обведений). (Кредитна графіка: Еміль Елем / IAA)
Храм у Лахіші побудований, як і інші храми ханаанців, знайдені в сусідніх древніх містах Хазор, Мегіддо та Шехем, з центральним простором для нерізаних «стоячих каменів», які, можливо, представляли богів.
Відкриття включають частину напису на ханаанській мові на шматочку гончарного виробу. Цей напис показує перше відоме вживання літери “samekh”, яка також з’являється в єврейському алфавіті як версія англійського звуку “s”.
Написи на хананській мові дуже рідкісні. За останні 30 чи 40 років було знайдено лише декілька, зазначив Гарфінкел. “У нас були і A, і B, і C, і D … але була одна буква, якої раніше ніколи не було – ханаанська або івритська” самхх “, – сказав він. “У цьому храмі ми знайшли фрагмент напису, і на ньому з’являється найдавніша відома літера світу самх”.
Відкриття особливо важливо, оскільки, як вважають, давні ханаанці винайшли перший алфавіт.
“До цього у Месопотамії ви користуєтеся технікою клинопису, в Єгипті існує ієрогліфічна система” – сказав Гарфінкель. “Але це були дуже складні прийоми письма із сотнями знаків, і лише писарі, які навчалися роками, вміли читати та писати”.
На відміну Ханаанським алфавітом можна було писати та читати набагато легше. “Ханаанці винайшли алфавіт, і він поширився по всьому світу – від ханаанців до івриту, потім до грецької та латинської, а потім до англійської”, – сказав він. “І зараз це дуже поширено у всьому світі”.

Джерело: livescience.com

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button