Новини суспільства

Вторгнення РФ призвело до рекордної смертності та найнижчої народжуваності в Україні — аналітики

Повномасштабна війна, яку розв’язала Росія, не лише завдала серйозних втрат українській економіці, а й значно загострила демографічну кризу. Сьогодні Україна посідає перше місце у світі за рівнем смертності та має найнижчий показник народжуваності.

Про це йшлося під час презентації аналітичного дослідження «Ціна війни. Економічні наслідки повномасштабного вторгнення РФ в Україну (2022–2025)», організованого ГО «Світ.UA» за сприяння Укрінформу.

Як розповів керівник Благодійного фонду «Довіра. Україна» та експерт ГО «Світ.UA» Юрій Бережной, наслідки війни торкнулися практично кожного сектору економіки. Особливо постраждали машинобудування, металургія та хімічна промисловість. Натомість аграрний сектор став основою експорту і стабілізатором економіки.

Але найболючішим ударом війни став демографічний. За даними ЦРУ США, в Україні наразі — найвищий рівень смертності у світі та найнижча народжуваність. За оцінками експертів, країна втратила близько 25% робочої сили через мобілізацію та масову міграцію, що посилило дефіцит кадрів і вплинуло на всі економічні процеси.

Економіка України, попри деяке відновлення після шоку 2022 року, залишається нестабільною. Станом на 2025 рік ВВП досяг лише 78% довоєнного рівня, а темпи зростання залишаються низькими — про що свідчить наближення до стагфляції. Інфляція в жовтні 2022 року досягла піка у 27%, у лютому 2025 — 13,5% у споживчому вимірі, тоді як промислова інфляція перевищила 30%.

На цьому тлі агросектор залишається опорою економіки. У 2024 році він забезпечив 60% експорту країни — понад 79 млн тонн продукції, забезпечивши 5 мільйонів робочих місць і 20% ВВП. Проте навіть аграрна галузь стикається з серйозними викликами: 20% сільгоспземель або під окупацією, або знищені.

Експерти дослідження вказують: Україні потрібні внутрішні ресурси та системна модернізація. Пріоритети — енергетична незалежність, розумна монетарна політика, податкова реформа, яка підтримує малий бізнес. Однак головним ресурсом залишається людський капітал.

«Без людей не буде й економіки. Маємо створити умови для повернення українців з-за кордону, підтримки ветеранів та ВПО. Це ключ до відновлення», — наголосив експерт з промисловості ГО «Світ.UA» Денис Корольов.

Читайте також:

Please support us Газета Слово про Слово on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button