Істина і користь

Прагматичні аргументи існування Бога засновані на результаті, до якого віра в Нього приводить як людину індивідуально, так і суспільство в цілому. Те, що віра благотворно впливає на характер і мораль, визнають навіть безбожники.
Нерідко доводиться чути міркування атеїстів про те, що Бога, мовляв, немає, але не треба забороняти людям вірити в Нього, бо від цього ті стають кращими, поряднішими, законослухнянішими.
Шарль Монтеск’є (1689 – 1755) писав:
«Навіть якби релігія могла виявитися марною для підданих, вона все-таки залишилася б корисною для государів, для яких, як для всіх, хто не боїться людського закону, вона становить єдину вуздечку… Питання зовсім не в тому, що краще: щоб окрема людина або цілий народ зовсім не мали релігії або щоб вони зловживали тією, яку мають. Питання полягає в тому, яке зло менше: щоб люди від часу до часу зловживали релігією, або щоб її у них зовсім не було».
Підтримує його і Вольтер (1694 – 1778):
«Давайте ж, брати мої, принаймні, подивимося, наскільки корисна така віра (уявлення про Бога, який карає і винагороджує) і наскільки ми зацікавлені в тому, щоб вона була відображена у всіх серцях. Принципи ці необхідні для збереження людського роду».
Зверніть увагу: Вольтер, будучи войовничим атеїстом, проте, стверджує, що без віри в Бога людство приречене! Недарма, збираючи однодумців у своєму маєтку під Женевою, він ретельно стежив, щоб ті утримувалися від критики релігії в присутності прислуги. Лише коли всі сторонні були видалені, він говорив: «Тепер, панове, ви можете продовжити ваші промови проти Бога. Я не бажаю, щоб мої слуги зарізали і обікрали мене нинішньої ж ночі, тому я вважаю за краще, щоб вони вас не слухали».
Насаджуючи ідею про необхідність терпимого ставлення до віри в Бога з огляду на її практичну користь, атеїсти навіть не помічають протиріччя у власних поглядах. Виходить, що безбожництво, яке вони вважають істиною, робить людей гіршими, а релігія, яка приймається атеїстами за брехню, робить людей кращими!
Читайте також:
Насправді ж їх висновки свідчать про зворотне: не тому віра в Бога допустима, що корисна – вона корисна, тому що істинна!