Богослів'я

Христос у книзі Об’явлення або ідеальний чоловік

Які якості ідеального чоловіка ви б виділили? Доброта, надійність, вміння подбати, відповідальність, вірність? У британській газеті The Independent опублікували список з 9 якостей, володіючи якими, чоловік вважався ідеальним нареченим.

  1. Розумний.
  2. Вміє тебе розвеселити.
  3. Підтримує розвиток твоєї кар’єри.
  4. Розвиває стосунки з твоїми друзями та сім’єю.
  5. У нього розвинений емоційний інтелект.
  6. Слухає і поважає твою думку.
  7. Готовий працювати над відносинами.
  8. Тішиться твоїм досягненням.
  9. Поділяє твої цінності.

Образ чоловіка у стародавньому греко-римському світі

У греко-римському світі чоловік визначався не лише за статтю, а й за поведінкою. Справжній чоловік повинен був мати такі чесноти, як самоконтроль, мудрість, справедливість і сміливість. На додаток до цих якостей цінувалися і практичні здібності: військові навички, фінансова спроможність і щедрість. Помірність у вираженні похоті, гніву, споживанні їжі та розкоші часто обговорювалися стоїками. Якщо імператор Юліан у 4 столітті н. е. був утіленням цих чеснот, то Нерон був його повною протилежністю. Історик Светоній детально описує «акти розпусти, похоті, марнотратства, жадібності та жорстокості» Нерона. Така поведінка ставила під питання чоловічу природу Нерона і вказувала на м’якотілість його характеру. Того, кого сьогодні вважають мачо чи популярним серед жінок альфонсом, римляни вважали безхребетним, жінкоподібним недочоловіком. Любов до грошей та безконтрольний гнів також перетворювали чоловіка на жінку.

Поняття гніву мало спірне значення для поведінки чоловіка. Марк Аврелій стверджував: «Гнів такий самий знак слабкості, як і скорбота; в обох випадках чоловік отримує рану й упокорюється з поразкою» (Роздуми 11.18). Гнів не пристойний чоловікам та богам. І водночас гнів виявляє сміливість, силу характеру, рішучість і навіть ненависть до зла. Епіляція, перука та гоління бороди щодня також вважалося жіночою поведінкою на відміну від сміливих вчинків. Наприклад стійкість у перенесенні болю та самогубство вважалися сміливими. Ідеальними чоловіками вважалися успішні генерали та промовці, тому що успіх оратора залежав від його репутації.

Образ Ісуса-чоловіка у Новому Завіті

В Євангеліях чоловічі чесноти Ісуса мають характер стриманої, освіченої людини, служителя, милуючого і благородного. Він вчить добру, виявляє шляхетність і співчуття до знедолених. Він не підіймає повстання проти римських окупантів, але проводить викривальну роботу проти релігійних окупантів. Ісус спокійно сприймає критику на свою адресу, але не терпить, коли справи Духа приписують сатані. Його не дивує велич храму, але обурює бізнес на храмовій території. Христос не пролив жодної сльози на хресті, але плакав про нерозкаяний Єрусалим і смерть Лазаря. Він легко поділяв вечерю з грішниками й обурювався на жорстокосердя фарисеїв та учнів, що забороняли дітям доступ до Нього.

Найвищим проявом чоловічої мужності була самопожертва. Розп’яття для римлян вважалося жахливою карою, про яку не добре було навіть чути і думати. Проте добровільна замісницька смерть у стародавньому світі вважалася чоловічим вчинком, навіть якщо його робила жінка. Павло проповідував саме Христа розп’ятого (Гал. 3:1). Смерть Христа парадоксальна – з одного боку, це неймовірна слабкість та вразливість, з другого – героїчний подвиг. Терпіння у стражданнях виявляє мужність. Щобільше, у стражданнях ця мужність розвивається.

Здійснивши героїчний вчинок, Ісус продемонстрував божественний статус, честь та панування. Він отримав титул «Господь», голова вселенського царства. Подібні прославлення використовувалися на адресу покійних цезарів, яких обожнювали їхні наступники. У небесному просторі Ісус панує над духовними ворогами, підкоривши їх і піддавши їх публічному приниженню (Кол. 2:15).

Ісус Христос у книзі Об’явлення

Але Ісус книги Об’явлення відмінний від Ісуса, Сина Людського, в Євангеліях. Замість Ісуса, що проповідує, зціляє, страждає, вмирає і воскресає, у книзі Об’явлення ми зустрічаємо Ісуса як первосвященника в скинії, Агнця, як заколеного, і воїна з полум’яними очима на білому коні. Іван використовує більше військових образів, ніж будь-який інший автор НЗ. Римські імператори та просто громадяни часто брали участь у війнах. Образ чоловіка асоціювався з битвою. Ісус Об’явлення виступає як вправний воїн. І загалом, книга Об’явлення протиставляє правління Бога та Ісуса блідій імітації цього правління в особах римських імператорів. Іван складає пазл Ісуса з Його образів.

Первосвященник

Син Людський у першому розділі Об’явлення постав перед Іваном далеко не як проста людина. Він стояв серед семи світильників, мав волосся біле, як шерсть і як сніг, полум’яні очі, довгий одяг із золотим поясом), ноги, як розпечена бронза, а голос, як шум водоспаду (Об’явл. 1:12-15). Цей образ схожий на те, що Даниїл бачив у ведінні Старого днями і подібного до Сина Людського (Дан. 7:9-10; 10:4-6). Тримаючи в правій руці сім зірок (сонце, місяць, Марс, Венеру, Юпітер, Сатурн та Меркурій, які символізують сім церков) Ісус демонструє контроль над небесними силами, які керують долею людей. Дивитись на Його обличчя – все одно, що дивитися на сонце. З Його вуст виходить гострий з обох боків меч. Такий собі сивий термінатор. Він Перший і Останній, як Бог Старого Завіту. І має ключі пекла та смерті, а тому визначає, кому і коли померти та воскреснути. Іван використовує ці образи, щоб показати вічність, славу вище за ангельську, божественний гнів і суд, а також священство Ісуса. Потім Ісус озвучує послання семи церквам, подібно до імперських едиктів, з попередженням і закликом до чеснот.

Жнець

У 14 розділі Син Людський сидить на хмарі із золотою короною, а в руці його не плуг, а гострий серп. Коли серп Сина Людського і серп ангела пускаються в хід, на землі відбувається жорстоке кровопролиття (кров піднялася до кінських вуздечок на 1600 стадій = 300 км). Очевидно, що це насильство є результатом праведного Божого суду. Фрази «Божий гнів» та «Божа лють» 13 разів згадуються в Об’явл. 6-19, що явно суперечить сентиментальному уявленню про Бога. Івана не хвилює те, що образ насильницького Бога, Ісуса, суперечив римському образу доброчесного чоловіка, який контролює свій гнів.

Вершник

У 19 розділі Господь, названий «Слово Боже», постає вершником на білому коні. На голові Його багато корон, що вказує на божественну честь та славу, перемогу та царську гідність. Пофарбований кров’ю одяг символізує скоріше не кров самого Агнця в Об’явленні, як тлумачать деякі, а кров Його ворогів.

Образ Бога, що топче чавило, де вино – це кров ворогів, взятий з книги Ісаї 63:3. Декілька віршів вище йдеться про шлюб Агнця, чия наречена одягнена в білий і чистий одяг. Складно уявити, що Ісус вирушить на війну після шлюбного бенкету. У притчі про шлюбний бенкет для сина в Мт. 22 Цар спочатку розправляється з убивцями своїх рабів, а потім влаштовує весільний бенкет синові. Ісуса супроводжують небесні воїни (можливо віруючі або ангели), одягнені в віссон білий і чистий. Його воїнство в білому одязі, тобто вони не беруть участь у битві, тільки Ісус-воїн у закривавленому одязі. В Єрусалим Він в’їжджав лагідно на віслюку, а на війну з антихристом він виїде на білому бойовому коні.

У Нього знову видно гострий меч в роті. Іван пише: «А з Його уст виходив гострий меч, щоб ним бити народи. І Він пастиме їх залізним жезлом, і Він буде топтати чавило вина лютого гніву Бога Вседержителя!» (19:15). Внаслідок перемоги божественного Вершника над антихристом, земними царями та їхніми арміями птахи небесні призиваються на бенкет з трупів, як колись пророкував Єзекіїль 39:17-20. Це ведіння показує Христа не як милостивого правителя, а як вождя, що править народами жезлом залізним і вражає цілі армії мечем уст Своїх. З усім тим, Господь названий «Вірний і Правдивий, і Він справедливо судить і воює» (19:11).

Лев та Агнець

У 5 розділі Ісус представлений Іванові в образі лева «від племені Юдиного, корінь Давидів, переміг так, що може розгорнути книгу» (5:5). Проте, коли Іван намагається розгледіти, він бачить зовсім не лева, а Агнця, ніби заколеного. Напевно, вам доводилося познайомитися з людиною телефоном і скласти образ за його чи її голосом. А насправді ця людина була зовсім іншою. За мій низький тембр, люди уявляли мене кремезним чоловіком.

З одного боку, образ заколеного Агнця може вказувати на слабку, безневинну жертву, на ненасильницьке протистояння. Образ меча, що виходить із вуст Ісуса, можна тлумачити як словесну протидію, а не реальну війну. Справді, послідовників Ісуса не закликають у Об’явленні брати зброю і воювати проти Риму, але терпіти гоніння. Відплата ворогам святих походить від самого Бога у цій книзі.

З іншого боку, це не звичайний Агнець. Він має сім рогів та сім очей. Даниїл бачив звіра, що веде війну своїми рогами, що символізувало військову силу та владу царів (Дан. 7:21-25; 8:5-7). Очі в апокаліптичній літературі означали мудрість. Таким чином, Агнця, у кого було сім рогів та сім очей, потрібно розуміти як образ сили та мудрості. До того ж Агнець ніби заколений стоїть, а не лежить, що вказує на воскреслого Ісуса. Заступницька смерть Агнця тепер у минулому, Він воскрес. І вона дає Йому право не тільки відкрити сувій, але й «силу і багатство, і мудрість, і міць, і честь, і славу, і благословення» (5:12). У Римі під час урочистої процесії такими словами величали людину високого статусу. Поклоніння двадцяти-чотирьох старців, що поклали вінці перед Богом і Агнцем у небесному тронному залі з гімнами та прославленням, перегукується з описом сенаторів, що схилилися перед троном імператора. Проте жертва Христа – у минулому, зараз Він вершить суд над ворогами. Від Бога і гніву Агнця ховаються великі і знатні і вважають за краще загинути під кам’яними завалами, ніж зустрітися з Ними віч-на-віч (6:15-17). Агнець веде війну і перемагає, «бо Він Господь над панами та Цар над царями» (17:14). Агнець – це генерал на чолі 144 000 воїнів, які зберегли свою моральну чистоту для ведення Божої війни (14:1-5). Ті, що поклоняються антихристові і мають його знамено, будуть мучені «в огні й сірці перед Анголами святими та перед Агнцем. А дим їхніх мук підійматиметься вічні віки. І не мають спокою день і ніч усі ті, хто вклоняється звірині та образу її, і приймає знамено ймення його» (14:10-11). Бог і Агнець у полон не беруть, і вороги їх мучитимуться вічно. Безумовно, Бог також живе зі Своїм святим народом і зітре сльози з їхніх очей (21:3-4).

Помилка 1. Ісус – Лев, Він помститься за нас

«Люди хочуть, щоб ними керували лагідно сильні уряди». У дитинстві ми хотіли, щоб нас захищав сильний батько від ворогів, а до нас була спрямована його ніжність. Ми хочемо сильну поліцію та владу, але щоб ця сила не була спрямована проти нас. Так править Бог: всемогутній правитель всесвіту ніжно закликає прийти до Нього, тому Він лагідний і смиренний серцем, а також справедливий суддя безбожних. Часто нам хочеться, щоб Ісус був для нас Агнцем, а для наших ворогів – левом, і забуваємо, що Він є Агнцем заколеним і за ворогів наших. Що, якщо Бог хоче привести до Себе наших ворогів через нашу смерть?

Помилка 2. Ісус – Агнець, Він помер за всіх і прощає всіх

Христос справді став викупною жертвою для всіх, але Він і не безхребетна жертва. Іван представляє не солодкий образ Ісуса, а невгамовну силу Царя царів і Пана панів. Той, хто з любові до людства пожертвував Собою, засудить безбожних на вічні муки в озері огненному.

Наречений. Агнець також постає нареченим після знищення великої блудниці, Вавилону, Риму (19:7-9). Але у ангців немає наречених і немає весіль. Цей Агнець – Пастир: «Бо Агнець, що серед престолу, буде їх пасти, і водитиме їх до джерел вод життя. І Бог кожну сльозу з очей їхніх зітре!» (7:17). Пастирі мають наречених і весілля. Так само як у Старому Завіті Ізраїль був дружиною Бога, так церква – дружина Ісуса. Правління Христа починається з весілля. Його наречена, новий Єрусалим, представляє Божий народ, чоловіків та жінок. Господь вступає у шлюбні узи з Церквою для вічного спільного життя.

Практичні застосування:

Образ справжнього чоловіка

За життя Ісус не вписувався в образ справжнього чоловіка за мірками суспільства. Він не буде їм відповідати і в майбутньому. Нам не варто спиратися на сучасні стандарти чоловіка для досягнення образу Христового. Чоловік-християнин буде відрізнятися не успіхом у жінок і навіть не джентльменськими якостями, але добротою до слабких і знедолених, а також нелицемірним ставленням до несправедливостей у церковному та суспільному житті. Молімося, щоб ми та інші брати були такими чоловіками.

Наше покликання. Ми не покликані вершити Божий суд або воювати з ворогами Господа – це Його справа. Наша війна та перемога досягається кров’ю Агнця та нашою кров’ю, не кров’ю ворогів. Я не знаю, чому Господь не дав людям чинити Свій суд. Ймовірно, тільки Він може залишатися вірним, істинним, справедливо судити і воювати. Ми самі підлягаємо суду за свої провини. Судячи з інших, ми або звеличуємося над ними, ніби безгрішні, або надто жорстокі, втрачаючи людяність. Божий суд завжди точний і збалансований. Його гнів не творить неправди. Молімося, щоб Господь чинив свій досконалий суд, будучи готові до того, що суд має розпочатися з нас.

Читайте також:

Підготовка до шлюбу Агнця

Після всіх баталій Христос збере всіх віруючих для укладання весільного завіту та бенкету. Ісус хоче бачити Свою наречену, Свій народ підготовленими. Ця готовність полягає в чистому одязі, праведності святих. Багато святих стали і стануть мучениками за Христа. Але цей одяг не виготовляється самими віруючими, він надається, тому що це праведність Самого Христа. Ангел каже, що щасливі покликані на шлюбну вечерю Агнця. Не всі покликані відкликались на запрошення Ісуса, а деякі навіть убивають Його посланців. Молімося, щоб ті, кого ми запрошуємо розпочати стосунки з Агнцем, прийняли це запрошення.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Джерело
kyivseminary

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Едуард Борисов

Директор магістерської програми «Біблійні та богословські дослідження» Талботська школа богослов’я ‒ Київська філія Talbot School of Theology - Kyiv Extension. Університет Байола (США)

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button