Історія та археологія

До Єрусалиму був Хеврон: перша столиця царя Давида

Хеврон – це неймовірний центр історії, спадщини й царської величі. Його сьогоднішня репутація, як місця конфлікту і чвар, кидає тінь на те, що повинно бути одним з найважливіших місць для відвідування під час подорожі до Ізраїлю.

Хеврон залишається важливою частиною джерела стародавнього Ізраїлю, але вас може здивувати його приємна реальність сьогодення.

До Єрусалиму був Хеврон: перша столиця царя Давида

Місто обітниці

Хеврон був місцем великих зустрічей з Богом. Дивно, він не згадується в Біблії так часто, як міста Віфлеєм, Шіло або Шхем (Самарія), хоча його важливість не менша. З часів першого завіту, який Бог уклав з єврейським народом, через всіх царів і правителів у Біблії, Хеврон залишається нагадуванням про те, що Божий суверенний план діє.

З тих небагатьох людей, яких Бог відкрито назвав Своїми друзями, двоє – Авраам і Давид – отримали наказ переселитися в Хеврон на деякий період свого життя.

Шляхи Авраама з його племінником Лотом розійшлися після того, як він дозволив йому оселитися в прекрасній Йорданській долині. Бог сказав Аврааму не втрачати надії, бо Він хотів довірити йому всю землю, включаючи Хеврон. Через багато поколінь, коли Давид оплакував смерть царя Саула й сина Саула Йонатана, «запитався Давид Господа» (2 Самуїлова 2:1), куди йому йти, і Бог конкретно сказав йому: в Хеврон.

Авраам мандрував по сухій землі після того, як поступився родючої Йорданської долини, і Давид був у печалі після того, як перший цар Ізраїлю помер у битві. Віддаючи їм Хеврон, який не був кінцевою метою ні для одного з них, Бог просив їх довіритися Йому в цьому процесі.

До Єрусалиму був Хеврон: перша столиця царя Давида
Хеврон і печера патріархів. Фото – Орен Розен, Вікімедіа

Місто спадщини

В юдейському місті Хевроні панує історична атмосфера, що йде корінням до джерел писемної історії. Ви у буквальному сенсі можете прогулятися крізь століття, тому що тут можна зустріти шари кожної епохи.

Хеврон здобув популярність, ставши місцем поховання предків і праматір’ю Ізраїлю, що перетворило його в пам’ятник джерел нації.

Печера Патріархів, מְעָרַת הַמַּכְפֵּלָה (меарат hаМахпела) на івриті, була спочатку куплена Авраамом як сімейна власність. Роки по тому тут були поховані батьки й матері Ізраїлю: Авраам і Сара, Ісаак і Ревека і Яків і Лія (друга дружина Якова, Рахіль, яка померла молодою, була похована при Віфлеємі).

Сьогодні на цьому місці височить єдине збережена будова часів Другого Храму, вражаючий приклад архітектури епохи Ірода. Але ці кам’яні блоки – це тільки зовнішність.

Якщо ви ризикнете увійти всередину будівлі, ви побачите синагогу. Релігійне життя єврейської громади Авраама Авіно (івр. Авіно – «батько наш») зосереджена навколо Могили Патріархів. Продовжуючи свою історичну прогулянку по Хеврону, ви також вільно можете відвідати милий район, що знаходиться поруч.

До Єрусалиму був Хеврон: перша столиця царя Давида
Південна стіна печери патріархів, Хеврон, Палестина. Фото – © Ральф Ролечек, Вікімедіа

Місто труднощів

Біблійна історія Хеврону знаходиться прямо посеред його сучасних проблем, тому ви у буквальному сенсі можете вийти з давніх святилищ в сучасне життя міста.

В наші дні Хеврон потрапляє у випуски новин тільки коли виникають тертя між відносно невеликий єврейською громадою і мусульманською більшістю. Напружені стосунки між цими двома групами поділяють місто. Але в повсякденній атмосфері переважає спокій.

Ще одне важливе місце міста – вершина пагорба поруч з Могилою Патріархів – це місце поховання Єссея, батька Царя Давида, і Рут, прабабусі Давида.

Час, проведений Давидом у Хевроні, був важливою частиною підготовки для майбутнього всього народу Ізраїлю і для нього особисто, тому багато його дітей народилися тут.

Ця сімейна спадщина підкреслює важливість Хеврону в історії Ізраїлю. Хевронський період в житті Давида, який тривав сім з половиною років, був відзначений труднощами. Перш за все, коліна Ізраїлю все ще були розділені: одні підтримували сім’ю царя Саула, інші – схід нового молодого царя. Але хевронський період був необхідним відправним каменем для підняття Давида на царство.

До Єрусалиму був Хеврон: перша столиця царя Давида
Могила Єссея та Рут. Фото – Ніл Уорд, Вікімедіа

Місто, гідне Царя

Як говорилося раніше, Давид переїхав у Хеврон по ясному велінню Бога. Він знав, що цар Саул мертвий, і Давид повинен стати передбаченим наступником, проте, все не встало відразу на свої місця чудесним чином.

Отже, Давид вирішив підкорятися голосу Бога і терпляче чекати, щоб зробити наступний крок.

В цей час в Ізраїлі була смута, і народ дуже потребував єдності. Народу треба було ще сім років, щоб об’єднатися та отримати обіцяного царя. Час перебування в Хевроні стало часом підпорядкування, послуху і безмірного смирення. І нарешті прийшов прорив. У 2 Самуїлова ми читаємо:

«І посходилися всі Ізраїлеві племена до Давида в Хеврон та й сказали йому: Оце ми кість твоя та тіло твоє ми! І давніш, коли Саул був царем над нами, ти водив Ізраїля на війну і приводив назад. І Господь тобі сказав: Ти будеш пасти народа Мого, Ізраїля, і ти будеш володарем над Ізраїлем. І прийшли всі Ізраїлеві старші в Хеврон, а цар Давид склав із ними умову в Хевроні перед Господнім лицем. І помазали вони Давида царем над Ізраїлем. Давид був віку тридцяти літ, коли став царювати, і сорок літ царював він» (2 Самуїлова 5: 1-4).

Помазання Давида на царство відбулося незабаром після взяття Єрусалиму. Після періоду очікування все в житті Давида прискорилося. Він знову забрав владу у філістимлян і переніс столицю Ізраїлю в Єрусалим. Почалася нова ера.

До Єрусалиму був Хеврон: перша столиця царя Давида

Читайте також:

Від Хеврону до Єрусалиму

Як життя Давида не обходилось без викликів і вимагало наполегливості, так і життя його сучасних нащадків. Протягом століть єврейський народ зустрічався з різноманітними загрозами, переслідуваннями й викликами.

Але так само як було затверджено царство Давида, і він зміг переїхати в Єрусалим, так були визнані нащадки Авраама, Ісака та Якова, та відродився Ізраїль.

Хеврон не зберіг свого статусу столиці, але його важливість назавжди відображена в історії Ізраїлю. Як місце, в якому зустрічаються труднощі та обітниця, воно нагадує нам про необхідність продовжувати свій шлях, тому що суверенний план Бога діє.

Джерело: ieshua.org з посиланням на firm.org.il

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!