Без категорії

Чотири функції світогляду

Розуміння значення світоглядних орієнтирів

1. Світогляди забезпечують емоційну безпеку

Уявіть собі, що було б, якби ви щоразу, коли ставили чотири питання віри: «Хто я? Де я? Що не так? Як це виправити?», відповідали би: «Я не знаю, і я не знаю, як знайти відповіді». Світ здавався б місцем незбагненної випадковості і хаосу. Ви, швидше за все, збожеволіли б і були б не в змозі функціонувати через всепоглинуще відчуття екзистенційного страху.

Світогляд, навіть помилковий, забезпечує певний ступінь емоційної безпеки, оскільки дозволяє людині вірити, що реальність зрозуміла. Людина, яка вірить, що її поле згоріло через те, що Зевс у гніві метнув блискавку, відчуває себе більш комфортно, ніж той, хто вважає, що трагедія була безглуздою і не мала цілеспрямованої причини.

2. Світогляди є прогностичними

Світогляди забезпечують модель для реальності і допомагають нам визначити, що є правдоподібним, тобто, що, на нашу думку, може і не може статися. Знаючи, що може або не може статися, ми можемо робити прогнози про те, що станеться або не станеться. Це дає нам можливість будувати плани на наше життя на основі того, що, за нашими прогнозами, може статися.

Наприклад, більшість з нас не складають план на випадок непередбачених обставин, виходячи з того, чи будуть на нас нападати демони по дорозі додому з роботи. Навіть якщо ми віримо, що демони є частиною реальності (як повинні вірити всі християни), наш світогляд має тенденцію применшувати вплив надприродного зла на нормальне, повсякденне життя.

Тому ми робимо прогнози на основі того, що наш світогляд вважає правдоподібним, і виключаємо все, що є неправдоподібним, як неймовірне. Якщо вас попросять передбачити, чому ви запізнитесь на вечерю, ви, швидше за все, скажете, що це пов’язано з інтенсивним трафіком, а не з демонічною активністю.

Це може здатися занадто очевидним, щоб на це звертати увагу. Але саме тому, що наш сучасний західний світогляд сформований з антинадприродним ухилом, ми думаємо саме так. Люди схильні вважати свій власний світогляд «нормальним», а все, що відрізняється від нього, вважається ненормальним або дивним. Ми сприймаємо як належне те, що є правдоподібним і ймовірним, тому що наш світогляд відфільтровує те, що ми вважаємо неправдоподібним і неймовірним.

Схожі статті

3. Світогляд є директивним

Подібно до того, як світогляд надає моделі реальності, які дозволяють нам робити прогнози, він також надає моделі реальності, які визначають, як ми будемо поводитися в цій реальності. «Світогляд ніколи не є просто баченням життя, − стверджують Брайан Волш і Річард Міддлтон, − він завжди є також баченням життя. Дійсно, бачення життя, або світогляд, який насправді не веде людину або людей до певного способу життя, не є світоглядом взагалі».

Маючи певний погляд на реальність, ми реагуємо на неї так, як це відповідає дійсності. Наприклад, якщо ми віримо, що живемо у Всесвіті, в якому Бог судить наші вчинки і відповідно нагороджує або карає нас, це, швидше за все, спонукає нас діяти так, як йому до вподоби. Навіть якщо ця віра не мотивує нас діяти так, як до вподоби Богові, ми будемо вважати наші дії формою бунту проти цього Бога. Результатом є те, що наш світогляд не тільки спонукає нас поводитися певним чином (покора чи бунт проти Бога), але й змушує нас інтерпретувати нашу поведінку, виходячи зі свого світогляду (тобто, з точки зору покори чи бунтарства).

4. Світогляд забезпечує культурну стабільність

Те, у що ми віримо, значною мірою залежить від того, у що вірять інші люди. Наш світогляд значною мірою ґрунтується на тому, у що вірять інші люди, в тому числі на віруваннях поколінь, які померли задовго до нашого народження. Ті переконання, які ми вважаємо правдоподібними, як правило, ґрунтуються на світогляді, що був переданий нам нашою культурою. Це забезпечує спадкоємність, яка дозволяє нам співпрацювати в рамках широко розповсюдженої системи.

Подумайте, що відбувається, коли взаємодіють несумісні світогляди. Уявіть собі, наприклад, продавця з США, який намагається продати страховий поліс анімісту з південноамериканських джунглів. Анімісти вірять, що всі природні речі, такі як каміння, мають духів і можуть впливати на людські події. Тому анімісту було б важко зрозуміти, чому він повинен віддавати гроші, щоб передати ризик фінансових втрат від випадкових подій, коли всі події по суті випадкові, і відбуваються за примхою духів.

Страхування залежить від світогляду, який не тільки вірить у натуралістичні причинно-наслідкові зв’язки, але й вважає, що математичні інструменти, такі як ймовірність і закон великих чисел, можуть допомогти нам передбачити те, що, ймовірно, станеться в майбутньому. Якби значна кількість наших сусідів були анімістами і не вважали такі прогнози правдоподібними, то страхування було б неприйнятним.

Знову ж таки, ми вважаємо само собою зрозумілим, що більшість людей поділятимуть наш «нормальний» світогляд, оскільки однією з функцій світогляду є забезпечення культурної стабільності.

Джерело: erlc.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!