Новини археології

Археологічний проєкт на вагу золота

Археологи всіх часів знаходили й продовжують знаходити очевидні докази правдивості біблійних історій. Пройшовши крізь тисячоліття, збережені пам’ятки ще раз підтверджують той факт: біблійні тексти є історично правдивими. Ми неодноразово висвітлювали цю тему на сторінках видання, проте хочемо цього разу розповісти про одні з найбільших розкопок. А саме про відомий археологічний проєкт Офел та людей, які працювали над ним. Спойлер: золото знаходили, але було й щось важливіше за золото.  

Початок розкопок Офела

Невеликий пагорб на південному сході Єрусалиму став визначною сторінкою в історії біблійної археології. Початок проєкту пов’язаний із іменем Бенджаміна Мазара, першопрохідця у біблійній археології. У 1948 році він став першим ізраїльським археологом, який отримав дозвіл на розкопки в новій державі Ізраїль та досліджував філістимлянське місто Тель-Касіле на півночі Тель-Авіва. Після Шестиденної війни уряд Ізраїлю доручив археологу провести розкопки в районі Храмової гори. Археологічний проєкт тривав з 1968 по 1978 рік та став наймасштабнішим в історії ізраїльської археології. Його так і назвали — «Великі розкопки».

Про Офел

Мальовничий пагорб, який розтягнувся на південь від Храмової гори, недарма заслужив таку увагу з боку археологів. За свідченням істориків на основі знайдених матеріалів, заселений він був ще близько 3500 р. до н.е. В Біблії вперше зустрічаємо згадку про Офел за часів царювання царя Йотама, який «багато побудував на мурі Офел» (2 Хроніки 27:3). За часів царя Маннасії сказано, що цар  «оточив Офела й дуже високо підняв його» (2 Хроніки 33:14). Після вавилонського завоювання міські мури були зруйновані, й знову згадується за Офел як локацію для проживання робітників та служителів під час відбудови Єрусалиму (Книга Неємії 11:21).

Всі ці факти свідчать про те, що Офел мав свою родзинку, і згодом це підтвердилося практично.

Справа дідуся та внучки

Справу Бенджаміна Мазара продовжила його внучка Ейлат Мазар. Археологію вона полюбила ще в дитинстві, допомагаючи дідусеві на розкопках. Згодом вона продовжила справу дідуся та зробила воістину приголомшиві  відкриття. І дідусь і внучка працювали за методом ґрунтовного дослідження біблійних текстів як археологічного плану. Ейлат Мазар стверджувала: абсолютно ясно, що в «біблійному тексті приховано крупиці детальної історичної правди». Та й на практиці, за її ж словами, працювала «з Біблією в одній руці та інструментом для розкопок в іншій».

Археологічний проєкт на вагу золота
Бенджамін та Ейлат Мазар (фото)

Археологічні відкриття

Перші розкопки археологині тривали протягом 1986-1987 та мали на меті знаходження оригінального шару підлоги Першого храму. Окрім успішного результату команда віднайшла уламки піфосів (великі посуди для зберігання), у яких не було суперників по розміру з усіх знайдених. До того ж археологи відкопали так звані «Соломонові ворота» — хвіртку висотою до 6 метрів. Відкриття стало підтвердженням розширення Єрусалиму в часи Соломона та дотримання високої якості будівництва тих часів.

Уже в 2010 році (а згодом ще у 2012) Мазар продовжила розкопки тут же та розкрила міську стіну. Археологи були подивовані майстерністю інженерії та звернули увагу на розташування споруди між двома паралельними вежами. Цей факт наштовхнув їх на думку, що це та сама виступаюча вежа, про яку йдеться у Неємії 3:26.

Робота тривала. Під час тих же років (2009-2010) Ейлат знайшла те, справжню цінність чого змогла оцінити лиш через 5 років. Булла царя Єзекії із зображенням крилатого сонця стала єдиною офіційно підтвердженою буллою часів царів. Правда, заговорили про відкриття лише у 2015 році.

Печатка Єзекії не була самотньою — поряд була знайдена ще одна, правда, більш пошкоджена. Два рядки тексту, які містили легкі пошкодження, все ж могли інтерпретувати. І як виявилося, булла належала пророку Ісаї. Саме так стверджувала Ейлат Мазар, аргументуючи це тим, що Ісая пророкував у часи Єзекії, а розбірливі букви напису «Nvy» вказують на пророчу діяльність власника печатки.

Археологічний проєкт на вагу золота

Скарб Офела

2013 запам’ятався виявленням так званого скарбу Офела — великого золотого медальйона та 36 золотих монет. На медальйоні зображено єврейські символи: менору, шофар і сувій Тори. Менора є символом юдейської віри, тому знахідка прикувала увагу суспільства. Скарб Офела є одним із трьох найбільш значущих золотих знахідок та знаходиться у Музеї Ізраїлю.

Останні розкопки Ейлат

Четверті (останні) археологічні розкопки Ейлат Мазар у 2018 проходили у печерах Офела. Цей сезон і запам’ятався знаходженням монет, які збереглися ще з часів єврейського повстання 66-70 років. Дизайн монет характеризувався різними єврейськими символами, наприклад, рослинами свята Кучок — пальмою, миртом, цитроном і вербою. Найбільш цікавими є монети четвертого року повстання, коли більша частина Юдеї була завойована римлянами. «До викуплення Сіону», — написано обнадійливе, але й водночас реалістичне повідомлення на монетах.

Замість висновку

Після смерті Ейлат Мазар у 2021 році, проєкт розкопок в Офелі триває. Безумовно, місцина все ще має свої таємниці, які потрібно віднайти. Проте справжня важливість проєкту полягає у тому, що впродовж усіх цих років археологи знаходили докази того, що Біблію можна і треба досліджувати у світлі історичної реальності.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Тетяна Дорош

Студентка "Видавнича справа та медіапродюсування" Київського університету імені Бориса Грінченка. Люблю тексти.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!