Новини археології

Археологи кажуть, що монетний скарб віком 2200 років є переконливим доказом Книги Маккавеїв

Археологи виявили біля Мертвого моря схованку зі срібними монетами віком 2200 років, які, за їхніми словами, є першим фізичним доказом того, що євреї втекли до юдейської пустелі під час потрясінь і переслідувань за правління лиходія Антіоха IV Епіфана під час Хануки.

Джерело: timesofisrael

Як розповідається в Першій книзі Маккавеїв 2:29, у період до повстання Маккавеїв праведних людей закликали залишити все і втекти в пустелю. «У той час багато тих, хто шукав праведності та справедливості, пішли жити в пустелю». Згодом, дотримуючись законів шабату, вони були вбиті королівськими військами.

Під час рятувальних розкопок у травні в печері природного заповідника Darageh Stream було виявлено невелику, неймовірно збережену дерев’яну коробку з 15 срібними монетами тетрадрахми. Монети були викарбувані Птолемеєм VI, царем Єгипту, і датуються 170 роком до нашої ери, тобто незадовго до того, як король Селевкідів Антіох IV Епіфан почав ухвалювати суворі заходи проти свободи віросповідання євреїв.

За словами Ейтана Кляйна з Управління старожитностей Ізраїлю, який оголосив про знахідку у вівторок, скарб був схований євреєм-втікачем, який, ймовірно, згодом загинув під час насильства, що призвело до повстання Маккавеїв.

«Ось ми маємо гарний доказ того, що люди справді тікали, як було написано дві тисячі років тому в апокрифічній книзі», — сказав Кляйн, заступник директора відділу запобігання крадіжкам Управління старожитностей Ізраїлю.

«Загалом, коли ми знаходимо схованку монет, вони розповідають нам історію війни. Інакше люди не втечуть і не залишать свої заощадження», — сказав Кляйн. У сьогоднішньому перерахунку монети коштують приблизно дві місячні зарплати при середній зарплаті, зазначив він. «Ви не підете просто так, залишивши 30 000 шекелів у печері».

Археологи кажуть, що монетний скарб віком 2200 років є переконливим доказом Книги Маккавеїв

З 2017 року Управління старожитностей Ізраїлю очолює амбітне обстеження близько 500 печер у Юдейській пустелі — частково для пошуку сувоїв Мертвого моря, частково для того, щоб випередити мародерів старожитностей і отримати безцінні археологічні артефакти. Незайману дерев’яну коробку було виявлено в одній із чотирьох печер Мурабаат, де приблизно через 70 років після перших наукових розкопок у 100-метровій печері біля Мертвого моря все ще з’являються нові об’єкти, зокрема проблиски фрагментів сувоїв і дивовижно збережений текстиль.

Операція проводиться Управлінням старожитностей Ізраїлю у співпраці зі штатним офіцером Департаменту археології Цивільної адміністрації Юдеї та Самарії (COGAT) і частково фінансується Міністерством у справах Єрусалиму та спадщини.

«Проект дослідження та розкопок, який проводило Ізраїльське управління старожитностей в Юдейській пустелі протягом останніх шести років, показав себе, оскільки тисячі археологічних артефактів були врятовані від знищення та розграбування, включно із частинами біблійних сувоїв, наконечники стріл з повстання Бер-Кохби, кошик віком 10 500 років і багато іншого», — сказав Амір Ганор, директор розкопок Управління Старожитностей Ізраїлю.

Нещодавно знайдена кругла дерев’яна коробка виглядає майже щойно зі стародавнього токарного верстата, на якому вона була зроблена. Всередині було 15 срібних монет, а також шматок пофарбованої в пурпуровий колір тканини та трохи вовняної начинки. Сухий пустельний клімат у поєднанні із захищеною атмосферою печери зберіг ці органічні матеріали у відмінному стані, сказала The Times of Israel Наама Сукенік з Управління старожитностей Ізраїлю, директор Лабораторії органічних матеріалів.

Сукенік сказала, що її команда все ще перебуває на попередніх стадіях дослідження, і вона ще не знає, який тип деревини використано для створення красивої трубчастої коробки. Вона також чекає побачити, яку фарбу було використано на пурпуровій тканині — зі звичайних рослин чи розкішну фарбу на основі королівських равликів.

За її словами, у дерев’яній коробці є кілька паралельних артефактів. «Але немає сумніву, що знахідка дуже унікальна, головним чином через всю складну історію, яку вона розповідає нам про поховання сейфа 2200 років тому», − сказав Сукенік.

Датування самих монет може послужити прив’язкою артефактів до зворушливого опису в Першій книзі Маккавеїв 2:29, у якій засновник повстання Маккавеїв Маттатій закликає праведних людей залишити своє життя переслідувань і жити в пустелі чи Еремосі, грецька назва місця, де немає людей і тварин. (До речі, у 2 книзі Маккавеїв ми знаходимо найдавніший грецький текст, у якому вживається слово «юдаїзм», за словами вченої Малки Симкович).

Срібні тетрадрахми були викарбувані Птолемеєм VI, царем Єгипту, який правив одночасно зі своїм дядьком Антіохом IV Епіфаном (його часто називають «Злочестивим»), який правив королівством Селевкідів. Між 270 р. до н. е. і 168 р. до н. е. Селевкіди та Птолемеї вели шість сирійських воєн. Після четвертої війни територія Юдеї була завойована Антіохом III у битві при Панейоні в 200 році до нашої ери. За даними Управління старожитностей Ізраїлю, три найдавніші монети зі скарбниці були викарбувані в 176/5 році до нашої ери. Остання монета датована 171/0 р. до н. е. Цікаво, що на одній із монет арамейським шрифтом було вирізано ім’я «Шалмай».

«Звідки втекла людина, дізнатися неможливо. Звідкись із Юдеї, можливо, з Єрусалиму… Кожного разу, коли була війна чи травматична подія, люди тікали в пустелю й ховалися в печерах, які були їхніми «безпечними кімнатами». Вони залишали свої домівки і брали лише важливі речі», — сказав Кляйн The Times of Israel.

Печери Мурабаат використовувалися тисячоліттями як притулок. Розташоване в Нахал-Дарга, найближче єврейське поселення в епоху Маккавеїв було б за день-два ходьби, сказав Кляйн.

У той час до печер було дуже важко дістатися, що також свідчить про відчай людини, сказав Кляйн. «Сьогодні ми можемо взяти джип. У той період був шлях до Мертвого моря, але він був оточений багатьма недружніми племенами, і ходити посеред пустелі було небезпечно».

Але прихильники Хасмонеїв були не єдиними повстанцями, які використовували ці печери. На початку 1950-х років французький священик-археолог Ролан де Во виявив у печері сховок листи, один із яких написав сам лідер повстання Бар-Кохби Саймону бен Косеба.

Кляйн сказав, що, попри попередні розкопки, печери все ще пропонують величезний потенціал для нових розкопок, і робота там триватиме. «Ми перевіряємо, чи є нові речі, які можна відкрити, і багато знайдемо, — сказав він. − У нас є ще багато печер, які потрібно перевірити, але ми зосереджуємо наші зусилля на тих місцях, які мають найбільший потенціал».

І під потенціалом Кляйн має на увазі не лише самі артефакти, а радше можливість проводити добре задокументовані наукові розкопки.

Як він зазначив, це не єдині срібні тетрадрахми, викарбувані Птолемеєм VI, які сьогодні можна знайти в Ізраїлі.

«Ми знайшли на ринку старожитностей монети того періоду, від мародерів. Але тепер, вперше на землі Ізраїлю, ми знайшли сховище під час наукових розкопок. І тому монети можуть розповісти нам історію», — сказав Кляйн.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button