Здоров'я

Зростання випадків раку деяких органів та його причини

Висновки, які були опубліковані в науковому журналі Nature Reviews Clinical Oncology, демонструють, що декілька типів раку, таких як рак молочної залози, товстої кишки, ендометрію, стравоходу, позапечінкових жовчних проток і жовчного міхура, зазнали сплеску випадків у різних країнах протягом останніх кількох десятиліть.

Джерело: ТСН

Існує багато гіпотез, які пояснюють зростання випадків раку серед осіб віком до 50 років. За словами Бхавани Патаки, сертифікованого гематолога та онколога зі Сполучених Штатів, експерти зараз намагаються розгадати цю таємницю. Відомо, що люди, які ведуть переважно малорухливий спосіб життя й вживають оброблені продукти, піддаються більшому ризику.

Причини зростання захворюваності на рак

«Існує багато можливих причин виникнення раку, але є чіткий взаємозв’язок між малорухливим способом життя, ожирінням, курінням і вживанням переробленої їжі. Всі ці фактори вважаються прозапальними, що призводять до порушення мікробіому (бактерії в нашому організмі) та імунної системи», – пояснює доктор медичних наук, хірургічний онколог, завідувач кафедри загальної хірургії в Центрі здоров’я Святого Іоанна (Провіденс, США) Антон Більчик.

У звіті Американського онкологічного товариства за 2023 рік зазначено, що захворюваність на певні типи раку, включно з раком простати, зростає.

У період з 2014 по 2019 рік рак передміхурової залози був другою за поширеністю причиною смерті чоловіків.

Крім того, люди віком до 50 років стають все більш сприйнятливими до раку через нездорові звички в харчуванні та способі життя.

Шон Марчіс, медсестра, яка понад 20 років надає безпосередній догляд пацієнтам під час клінічних випробувань раку в центрі мезотеліоми, каже, що завдяки наявності більш передових технологій скринінгу раку, люди віком до 60 років проходять скринінгові процедури частіше.

Чому, не зважаючи на полегшення в лікуванні, рак продовжує залишатися основною причиною смертності

Лікування раку зазнало значних удосконалень у всьому світі завдяки розвитку технологій та індивідуальних підходів. Попри те, що деякі форми раку зараз легше піддаються лікуванню, ніж раніше, на думку експертів, певні види, наприклад рак підшлункової залози, все ще важко піддається хіміотерапії та зазвичай виявляються на пізніх стадіях.

«Є надія, що ситуація зміниться завдяки ефективнішим скринінговим тестам, кращому розумінню розвитку раку та доступності нових, більш цілеспрямованих методів лікування», – зазначив Антон Більчик.

Лікарі визнають, що, попри те, що лікування раку значно покращилося з роками, досі не існує ліків проти більшості видів раку. Попри зниження смертності від раку на 33% з 1991 року, що становить приблизно 3,8 мільйона випадків, все ще спостерігається висока захворюваність на рак серед населення в цілому. На щастя, тепер пацієнти мають більше можливостей для лікування агресивних форм раку, а раннє виявлення стало більш поширеним. Проте дедалі більша захворюваність на рак залишається проблемою, тому слід вжити заходів для мінімізації впливу та ризиків, пов’язаних із захворюванням.

Які заходи можна прийняти для зменшення ризику розвитку раку

Доктор Більчик стверджує, що дослідження підтвердили, що ризик раку можна знизити, займаючись фізичною активністю, дотримуючись збалансованої дієти, яка включає фрукти та овочі, утримуючись від куріння та ожиріння, а також зменшуючи споживання червоного м’яса та оброблених продуктів.

Звернення уваги на сімейну історію та вибір способу життя має вирішальне значення, коли мова йде про турботу про своє здоров’я. Зміна способу життя, як-от відмова від куріння, дотримання здорового харчування, турбота про здоров’я серця та лікування діабету, – все це може сприяти запобіганню раку.

«Стежте за тим, чи стикаєтеся ви з такими небезпечними хімічними речовинами або матеріалами, як радон, азбест тощо», – сказав лікар Антон Більчик.

Рекомендації, які допоможуть молоді у запобіганні онкологічних захворювань

Лікарі повідомляють, що онкологічні захворювання виникають переважно в осіб молодше 50 років. Рак більше не є хворобою, яка вражає тільки людей похилого віку. Отже, важливо, щоб молоді люди приділили увагу своєму способу життя як можна раніше, виконували фізичні вправи та дотримувалися здорового харчування.

Крім того, молодим пацієнтам важливо знати національні протоколи скринінгу на такі поширені типи раку, як рак молочної залози та товстої кишки.

Читайте також:

На щастя, рівень смертності від раку в цілому знижується, що дозволяє людям жити довше та комфортніше після виявлення раку. Клінічні випробування щодня постійно розробляють нові методи терапії онкологічних захворювань.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button