Ізраїльський солдат знайшов монету 1800-річної давності, завдяки якій можна більше дізнатися про минуле життя Ізраїлю

Ізраїльський солдат Ідо Гарді знайшов рідкісну монету 158-159 років н. е. На передній стороні (аверсі) монети зображений римський імператор Антонін Пій, а на зворотному боці монети (реверсі) – сирійський бог місяця Мен. Знахідка допомагає більше дізнатися про давнє життя Ізраїлю. Повідомляє focus.ua з посиланням на The Jerusalem Post.
«Ця монета належить до 11 таких монет з відомих місць в колекції Департаменту національних скарбів. Всі вони були знайдені на півночі Ізраїлю – від Мегіддо та Ципорі до Тіверіади та Арбела», – сказав доктор Дональд Цві Аріель, глава відділу нумізматики Управління старовини Ізраїлю.
На монеті є напис «з народу Геви-Філіпи», 217 рік. Знахідка датується 158-159 н. е. На аверсі зображений портрет римського імператора Антоніна Пія, а на реверсі – сирійський бог Місяця Мен.
«У той час місто перебувало приблизно в 5 км від табору легіонерів, в якому знаходилося близько 5 тис. солдатів, розташованих під містом Мегіддо», – зазначили вчені.
Гева-Філіпи, також відомий як Гева-Парашим, був полісом, містом, яке мало певну автономію і визнання римським урядом, а також право карбувати власні монети.
У 2 столітті центр єврейського життя на Землі Ізраїльської перемістився з Юдеї в Галілею. Гева-Філіпи юув стиком між прибережними містами в грецькому або римському стилі та єврейським регіоном.
Поселення Ґева вже згадувалося істориком 1 століття Йосипом Флавієм, єврейським солдатом, який врешті-решт перейшов на бік Риму і чиї праці вважаються фундаментальним джерелом про єврейське повстання проти римлян і про життя на Землі Ізраїльській в той час. Древній історик позначив місто біля підніжжя пагорбів на краю Ізреельської долини, недалеко від Кармелю.
«Йосип Флавій повідомив, що Ірод I Великий розмістив там свої кавалерійські війська, звідси й назва Гева-Парашим – місто вершників. Стратегічно це було гарне місце для розміщення кавалерії, тому що воно забезпечувало контроль над обома входами від узбережжя до долини. До того ж він згадав, що під час Великого повстання, в 66-70 роках н. е., місцеві й римські війська рушили звідти, щоб боротися з єврейськими повстанцями біля Бейт-Шеарім», – зазначив Авнер Екер, викладач класичної археології в Land of Israel Studies and Archaeology.
Антонін Пій правив Римською імперією між 138 і 161 роками н. е., заслуживши репутацію стриманого і врівноваженого государя.
«Що стосується євреїв, то, принаймні, ми знаємо, що він не зробив нічого поганого. Йдеться про період повстанням Бар-Кохби, жахливого часу для єврейського населення», – доповнив Екер.
Назву провінції було змінено з Юдеї на Палестину, і територія зазнала повну трансформацію у звичайне римське володіння, засноване на містах з місцевою автономією, які функціонували під керуванням місцевого римського губернатора.
Читайте також:
За правильне поводження з національним надбанням Ідо Гарді, солдата, який знайшов монету, нагородили грамотою.
«Це можливість закликати всіх представників громадськості, які знаходять монети або будь-які інші стародавні артефакти, повідомити про них в Управління старовини Ізраїлю. Нашу знахідку ми передамо в Департамент національних скарбів, сподіваючись додати більше даних і збагатити наукові дослідження ще одним доказом з минулого», – йдеться на сайті.