СвітХристиянські новини

«Ізраїль. Мирні угоди» – думка експерта Дениса Москалика щодо арабо-ізраїльських відносин

Денис Москалик, координатор напрямку міжнародної політики Центру політичних досліджень «Доктрина», в програмі КАБІНЕТ ЕКСПЕРТІВ разом з ведучим Русланом Кухарчуком, обговорювали тему «Ізраїль. Мирні угоди». Повідомляє рух «Всі разом!».
Як повідомлялося в програмі, теперішня мирна угода між Ізраїлем та ОАЕ є наслідком трьох основних факторів.
По-перше, це плід тривалої фактичної нормалізації відносин між арабськими країнами Перської затоки та Ізраїлем. Ізраїль продемонстрував, що знищити його військовим шляхом не вдасться, а можливість отримати політичні бали за протистояння з Ізраїлем бодай в плані риторики з роками стала все більш сумнівною.
Конфлікт, який ще актуальний для арабів-палестинців, втратив свою реальну актуальність для країн, залучених до нього під час Холодної війни. Нині, коли час показав, що ані знищити Ізраїль, ані отримати користь від протистояння йому, як колись, вже не вдасться – політика твориться вже новою ситуацією та новими викликами. Це вже третя і четверта мирна угода між Ізраїлем та його колишніми арабськими супротивниками, після Йорданії та Єгипту, тож подальше врегулювання конфлікту було лише питанням часу.
По-друге, зіграла проізраїльська позиція Дональда Трампа. Він навіть погодився на анексію територій єврейських поселень на Західному березі річки Йордан та в цілому провадив достатньо впевнену політику по лінії підтримки Ізраїлю, що переконало арабських партнерів Сполучених Штатів у необхідності домовлятися. Підтримка анексії територій на Західному березі річки Йордан дала Нетаньяху додаткову можливість для дипломатичного маневру, оскільки саме планами анексії він поступився за умовами угоди з ОАЕ.
Третім фактором, який зробив можливим теперішні угоди – стало надзвичайне посилення Ірану на Близькому Сході. Успіхи у війнах в Сирії та Іраці, агресивна політика в регіоні, фактичне створення іранської регіональної зони впливу – «шиїтської вісі», що простягнулася від Ірану, через Ірак, Сирію та Ліван до Середземного моря, зробили саме Іран ворогом номер один для сунітських арабських країн затоки, зокрема для ОАЕ.

Денис вважає, що одночасно Іран є нині головним ворогом і для Ізраїлю, режим аятоли активно підтримує Хезболлу як антиізраїльську силу в Лівані, розгортає власну військову інфраструктуру в Сирії. При цьому для самих ОАЕ Іран ще більш небезпечний – територія Еміратів близько розташована до Ірану, в зоні ураження численного ракетного озброєння країни аятоли. Критично важлива нафтова інфраструктура дуже вразлива для іранських ударів, одночасно шлях експорту енергоносіїв, від якого залежна економіка Еміратів, через Перську затоку, знаходиться під ударом Іранських військово-морських сил. За цих умов, нинішній час ставить вимогу об’єднуватися проти спільного ворога та шукати компромісу з ворогом колишнім, що ми й бачимо на прикладі угоди між Ізраїлем та Об’єднаними Арабськими Еміратами.
Наслідки мирних угод – насамперед налагодження співпраці між Ізраїлем та арабськими країнами в ряді сфер, зокрема транспортного сполучення, інвестицій, економіки та безпеки. Водночас це відкриває дорогу для подібних угод Ізраїлю з іншими арабськими країнами сунітського Близького Сходу. Співпраця буде налагоджуватися або за посередництва ОАЕ, або в рамках двосторонніх відносин.
В програмі повідомлялося, що ОАЕ є близьким партнером Королівства Саудівської Аравії, що зараз переживає період модернізації та є основним суперником Ірану в Аравії. Нині вже налагоджені контакти між КСА та Ізраїлем, тепер можна сподіватися, що співпраця між ними буде тіснішою і, можливо, буде формалізованою. Можна сподіватися, що цим же шляхом підуть і інші сунітські країни, що мали суперечність з Ізраїлем.
Таким чином рана давнього конфлікту на Близькому Сході поступово затягується. Водночас якщо прірва непорозуміння між Ізраїлем та деякими арабськими країнами стає меншою, то серед самих арабів, якраз щодо питання Ізраїлю, непорозуміння може значно зрости. Представник президента Палестини вже назвав таке рішення ОАЕ «зрадою», а посол Палестини в ОАЕ був відкликаний.
За словами експерта, безумовно, теперішні угоди викликають суперечність серед арабських країн, і всередині самих арабських країн, творячи на Близькому Сході розкол уже не між Ізраїлем і арабами, а між тими, хто захоче з Ізраїлем миритися і тими, хто буде виступати на позиціях непримиренності щодо Ізраїлю. Непримиренних, своєю чергою, буде підтримувати та використовувати у своїх цілях Іран, проти якого якраз і спрямоване теперішнє арабо-ізраїльське порозуміння. Це буде додатковим фактором нестабільності в регіоні в майбутньому. Політика на Близькому Сході входить у нову фазу, коли старі конфлікти відходять у минуле, а на їхнє місце заступають нові загрози.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Вже, дуже схоже, не надто багато – за історичними мірками – залишається часу до того, як пророче обіцяє Боже Слово, що “і буде у той [благословенний] день”, що лише “Господь буде Царем над усією землею; у той день буде Господь єдиний, і ім’я Його єдине” (Зах.14:8,9).
    В т. ч., зокрема, в близькосхідному регіоні “в той день Ізраїль буде третім – з Єгиптом і Ассирією [узагальнено – сучасні довколишні країни і народи на північ і схід від Єрусалима]; благословення буде посеред землі, яку благословить Господь Саваот, говорячи: благословенний народ Мій – єгиптяни, і діла рук Моїх – ассиріяни, і спадщина Моя – Ізраїль” (Іс.19:24).
    Разом з тим усе це, як каже і наголошує Святе Письмо, виключно станеться як результат повернення – Другого пришестя Господа Ісуса Христа!!!
    А до того – поміж дечого іншого – ще має, зокрема, неминуче прийти і воцарюватися – практично над усім світом – Антихрист: з усіма тими наслідками, що з цього логічно випливають. І про що нас також – дуже чітко й однозначно – попереджають і застерігають відомі біблійні пророцтва й обітниці…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!