Україна

Як війна вплине на демографію та змінить громадянське суспільство – демографиня Лібанова

Демографиня Лібанова Олена Ремовська в інтерв’ю «Суспільному» пояснила, як війна вплине на демографію та змінить громадянське суспільство.

Джерело: Youtube Суспільне Новини

За її словами, в українців змінилося громадянське суспільство, тому що вони об’єдналися.

Якщо казати про відношення західних сусідів до нас, то європейці ще не ідентифікують українців як частину свого простору. Хоча вони перестали нас ідентифікувати з Росією. Принаймні Європа можливо нас сприймає як родичів, які не дуже виховані й не дуже освічені.

Олена Ремовська вважає, що ключовим викликом війни є міграція. До того ж війна загострила потребу перепису населення. Перепис у 2023 провести буде неможливо, бо цю процедуру треба проводити тоді, коли міграція населення мінімальна. Водночас зараз, завдяки цифровим можливостям, можна з’ясувати розселення українців.

Також мова йшла і про повернення українських біженців. Найгіршим сценарієм на повернення є те, що країна може втратити п’ять мільйонів людей.

Ця амплітуда зумовлена різними чинниками, заявила вона. По-перше, все залежить від тривалості війни, принаймні від гарячої фази. По-друге, чим більше люди перебуватимуть за кордоном, тим більше вони адаптуватимуться. Як наголосила пані Лібанова, виїхало багато освічених українок. За даними німецьких фахівців, 70 % жінок мають вищу освіту. А дослідження варшавського університету каже про 2/3 жінок, які мають вищу освіту. Тобто понад половина жінок, які виїхали за кордон, мають вищу освіту. Демографиня вважає, що в них більше шансів отримати роботу, відтак – не повернутись в Україну.

По-третє, чоловіки можуть поїхати до жінок за кордон.

Тому, заявляє пані експерт, важливо владі й всьому нашому суспільству зберігати з українками зв’язки й вселяти в них впевненість, що їх чекають на батьківщині.

Посилаючись на Біблію, вона наголосила, що спочатку було Слово, тому якщо не буде слова, то нічого не допоможе. Має визріти в суспільству розуміння того, що треба повертати українок. Влада має до цього дослухатися, і робити відповідні кроки, які б дали можливість жінкам зберігати формальні зв’язки з робочим місцем.

Окрім цього, за її словами, проблемою є і внутрішня міграція. Значна частина виробничої й соціальної інфраструктури на сході зруйнована вщент, тому не всілякий бізнес повернеться туди. Нині частина бізнесу знаходиться в західній області.

Тому, каже демографиня, для відновлення економіки в України можна використати різні стратегії: система якихось виплат, військових поселень, принцип вахтового методу. До того ж українцям треба думати, які виробництва треба розвивати на сході країни, як повернути туди населення, як відновити там соціальну інфраструктуру.

Водночас як вона зазначила, треба думати, що робити в західних областях, де людей вочевидь більше. Проблема в тих регіонах – що там не вистачає робочих місць і житла.

Продовжуючи тему про відновлення економіки в України, Олена Ремовська вірить в «план Маршалла», згідно з яким нашій країні допомагатимуть відновити економіку. На думку демографині, це потрібно не тільки нашій країні, а і Європі та США.

Вона вважає, що якщо Україна буде успішною країною, це допомагатиме змінювати психологію росіян, хоча б в європейській частині. При цьому пані Лібанова думає, що зв’язки з Росією не повинні стати масовим явищем. Хоча в окремих випадках це нормально. Зокрема, коли наша держава надаватиме громадянство росіянам, а особливо тим людям, які кілька років працюють на користь України.

Також пані Лібанова не вірить, що буде «бейбі-бум» (значне та стійке збільшення народжуваності, що сталося в середині XX століття у багатьох країнах світу). По-перше, у XX столітті дитина народжувалася, якщо відбувалося запліднення. А воно (запліднення) було неконтрольоване. А зараз, каже вона, якщо подружжя не хоче, запліднення не буде. Нині пара на це йде свідомо. А це відбувається за умови, якщо буде високий рівень життя, тому демографиня не думає, що після війни відразу виросте народжуваність.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!