Блог Сергія Головіна

Дарвін і очі

Серед безлічі прикладів, які Пейлі призводить в підтримку аргументу про годинникаря, найцікавішим, мабуть, є будова людського ока.

Чарльз Дарвін (1809-1882) стверджував, що «якби можливо було показати, що існує складний орган, який не міг утворитися шляхом численних послідовних слабких модифікацій, моя теорія зазнала б повного краху». Але сам же при цьому розумів: «Припустимо, що око, яке є складним механізмом з досить складними системами: зміною фокусу на різні відстані, вловлюванням різної кількості світла, корекцією сферичної і хроматичної аберації – такий складний механізм утворився в результаті природного відбору. Відверто кажучи, ця ідея мені здається абсолютно абсурдною» («Походження видів», 1859).

Дійсно, око не має сенсу, якби воно не було б справно функціонуючою системою. «Напівоко» або «недооко» ніяких еволюційних переваг не дає, і тому, по теорії Дарвіна, підлягає вибракуванню шляхом природного відбору. Вже після опублікування «Походження видів» Дарвін зізнавався в листі одному біологу: «У більшості випадків думки про очі охолоджували мене до своєї теорії. Але з часом я звик до цих» (From Charles Darwin to Asa Gray, April 3rd, 1860).

Ідея випадкового виникнення зору здається ще більш абсурдною в XXI столітті. Коли нам стали відомі принципи комп’ютерної обробки зображення, виявилося, що вони завжди реалізовувалися в природі за допомогою зору. Якою б складною не була б будова очей, бачимо ми не очима, а мозком. Очі лише виконують функцію сенсорів, що сканують простір. Отримані дані передаються в мозок, який обробляє отриману контактну інформацію і будує зображення. Так що зір передбачає не тільки фізіологічну діяльність органів, а й інформаційний обмін між ними.

Це подібно до взаємодії комп’ютера з периферійним пристроєм (наприклад – вебкамера). Недостатньо мати справне устаткування. Потрібен ще й драйвер – програма взаємодії елементів системи та інформаційного обміну між ними. Якщо відбувається збій в роботі драйвера, обладнання перетворюється на купу заліза. Єдиний вихід – заново встановити драйвер, що надається виробником.

Читайте також:

Так ось, людина може втратити зір в результаті хвороби, травми або шоку, а потім він може відновитися повністю або частково. Однак буває, коли людина народжується з абсолютно здоровими очима і нормальним мозком, але при цьому сліпа. У цьому випадку проблема не може бути вирішена терапевтичними методами. Порушення відбулося на рівні «драйверів» – інформаційного обміну між очима і мозком. І зовсім нове розуміння набуває євангельська історія про зцілення Ісусом сліпорожденного. Цим дивом Ісус продемонстрував здатність «оновити драйвери», які можуть бути отримані тільки від Творця, бо «Відвіку не чувано, щоб хто відкрив очі сліпому. Якби Він не був від Бога, не міг би чинити» (Від Івана 9:32,33).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Одне повідомлення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button