Домашня»Актуальне»Вибори-2019: ідеологічна забарвленість кандидатів

Вибори-2019: ідеологічна забарвленість кандидатів

5
Поширень
Pinterest WhatsApp

Залишилося ще одна ніч до президентських виборів. Без перебільшення: 31 березня буде вирішуватися подальша доля нашої держави. Вже майже 2 місяці триває передвиборча кампанія: всю країну заполонила агітація, а політичні шоу – виборча риторика. Проте зовсім небагато чути про те, яка ідеологія кандидатів. Ще менше говорять самі претенденти на найвищу в державі посаду про своє місце в політичному спектрі.

Оцінювати ідейну спрямованість багатьох політиків в Україні може бути непросто, бо обіцянки і навіть програма партій та кандидатів у президенти часто не збігається з реальними справами. Більше того, заяви кандидатів мають у собі протиріччя (напримір, обіцянки поєднання вільної економіки з соціальною політикою). Ідеологія є основою політичної дискусії та визначає напрямок роботи президента чи партії як мінімум на наступні 5 років. Аналіз цих ідейних позицій є необхідним для християн у контексті сучасних світоглядних викликів і небезпек, які стоять перед віруючими.

Аналітики з VoxUkraine зробили аналіз ідеології деяких політиків на основі їхніх заяв за 7 місяців 2018 року. Результати дослідження розмістили у вигляді «Політичного компасу» – системи координат, де зіставили 4 категорії і 2 шкали: горизонтальна (праві-ліві) вказує на економічні позиції (вільний ринок чи втручання держави в економіку); вертикальна шкала (авторитарні-ліберальні) визначає позиції щодо поглядів на мораль, суспільні норми, роль громадянина в суспільстві.

Кандидати, чиї заяви досліджувалися, перебувають більшою мірою в лівому спектрі.

В економічному плані найбільш лівими політиками виявилися Олег Ляшко, Юлія Тимошенко та Вадим Рабінович, яким характерні ідеї протекціонізму та контролю над ринком. Більш правими є Анатолій Гриценко та Петро Порошенко, які говорили про підтримку сильної держави та визначають себе прихильниками ринкової економіки. Найближчими до ліво-ліберального крила є Андрій Садовий (за вимоги розширення прав місцевого самоврядування) та, як не дивно, Юрій Бойко. Останній потрапив в цю категорію, бо просто критикував праві ініціативи влади (як економічні, так і політичні).

Не менш цікавими є дані VoxUkraine про ідеологічні погляди виборців. Для їх визначення і систематизації був створений тест «Український політичний компас», який пройшли майже 18 000 людей. За результатами тесту, найпопулярнішою серед опитаних є ліво-ліберальна ідеологія (46%), за нею йде право-ліберальна (34%). Ліво-авторитарні погляди мають 15% опитаних, а от право-авторитарні – лише 5%. Також особливістю результатів тесту є практично відсутність електорату в крайньому авторитарному (як лівому, так і правому) полі. Хоча VoxUkraine не претендує на науковість і всезагальність дослідження, проте ці результати онлайн-тесту говорять про погляди переважно політично активної молоді.

Сучасний порядок денний дає християнам конкретну можливість світоглядного вираження в цій політико-ідеологічній системі – правий консерватизм, який знаходиться в помірно-авторитарному полі політичних координат. Це має логічне та історичне обґрунтування (ліві були завжди противниками релігійності, що відомо ще з часів Французької революції; саме праві консерватори відстоюють як адекватну економічну політику, так і християнський світогляд, зокрема погляд на мораль).

Більше про ідеологію:

Звичайно, нам слід виходити з християнських мотивів при голосуванні за того чи іншого кандидата/партію, а тому віруючим слід більше заглиблюватися саме в ідеологічні питання, а також досліджувати програми кандидатів/партій. І врешті-решт прийняти виважене рішення, прийти на вибори та проголосувати, бо ми є громадянами, які також формують майбутнє України.

«Християни для України»

Попередня стаття

Істина, яка звільняє

Наступна стаття

У Києві пройшла молитва за єдність України за участю Президента

Немає коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *