Блог Сергія Головіна

Внутрішній компас

Як казав Михайло Жванецький: «Чиста совість – ознака поганої пам’яті». Власна совість завжди служила людині моральним орієнтиром. Тепер же для багатьох вона стала ще й вищим моральним авторитетом. Але що таке совість і звідки вона береться?

Ми можемо припустити чотири варіанти походження закладеного в нашу свідомість морального авторитету:

  • По-перше, його джерелом може бути природа (тобто, щось нижче стосовно мене);
  • По-друге, – я сам (щось, рівне мені);
  • По-третє, – суспільство (щось, подібне мені);
  • По-четверте – Бог (щось вище).

Щось нижче авторитетом для вищого бути не може за визначенням. Але і я не можу бути абсолютом сам для себе. Хіба я абсолютний? На жаль, ні! Я сьогодні вважаю так, а завтра – інакше; сьогодні здійснюю вчинок, а завтра шкодую про це. Думаю одне, говорю інше, а роблю третє. Як я можу вимагати абсолютного виконання своєї волі від кого завгодно, навіть від самого себе? І чи здатний я сам звільнити себе від абсолютних моральних зобов’язань? Тим більше щось нижче ніж я, будь то тваринний інстинкт або потреба у виживанні, не може бути для мене моральним абсолютом.

З тієї ж самої причини й суспільство не може бути для мене моральним авторитетом. Адже воно складається з подібних мені! Збільшення кількості людей не зробить їх колективну думку абсолютною. Істина не визначається числом голосів. Те, що більшість німців схвалювало винищення євреїв, зовсім не означає, що це було правильним. І якби перед Потопом провели референдум, чи може вода падати з неба, Ной опинився б в меншості. У Законі Мойсеєвім ясно заповідано: «Не будеш з більшістю, щоб чинити зло» (Вихід 23:2).

Читайте також:

Залишається тільки один варіант – єдиним реальним джерелом абсолютних моральних обов’язків може бути тільки те, що вище за мене, тобто Бог.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button