Освіта

У школах запровадять курси духовно-морального виховання

Через повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україні введено воєнний стан, що розширило коло викликів, які загрожують національній безпеці та майбутньому розвитку нашої держави. Ситуація лише погіршиться, якщо всередині країни нехтуватимуть природними потребами дітей у їхньому духовно-моральному розвитку.

Джерело: vsirazom

Саме тому увагу батьків та вчителів звертають на відповідні виховні програми, які сприятимуть сталому розвитку особистості дітей та їх національно-патріотичної свідомості.

Рішуче та невідкладне повернення до духовно-моральних цінностей є ефективним рішенням для цих викликів, вважає резидент Кабінету експертів Ірина Сіданіч – професор кафедри педагогіки в Державному вищому навчальному закладі «Університет менеджменту освіти» НАПН України. Адже результати фундаментальних досліджень у галузі освіти, вітчизняний та міжнародний досвід свідчать про важливість та безальтернативність духовно-морального виховання дітей та молоді, а також про необхідність активного залучення батьків та представників навчальних закладів до цього процесу.

За словами Ірини Сіданич, у нинішній ситуації вкрай необхідно забезпечити виховання дітей на основі традиційних для нашого народу духовно-моральних цінностей, впровадження відповідних курсів. Тому що саме духовно-моральне виховання є основою формування особистості та якісного розвитку суспільства.

«Освітні предмети духовно-морального спрямування становлять основу духовного розвитку вихованців і мають бути включені у внутрішню систему забезпечення якості освіти кожного ЗЗСО, адже формування особистості значною мірою залежить від духовно-морального виховання, що визначає рівень могутності та безпеки незалежної України, духовно-моральний і інтелектуальний стан громадянського суспільства», – наголошує професор.

Ірини Сіданич вважає, що все це сприятиме стійкому моральному та інтелектуальному розвитку громадянського суспільства, що своєю чергою визначає рівень могутності та безпеки держави.

На думку професора, для правильного виховання високоморальних громадян України має бути реалізація відповідних типових освітніх програм для загальної середньої освіти. І така програма вже затверджена Міністерством освіти та науки України наказом від 19 лютого 2021 року No 235. Це типова навчальна програма під назвою «Духовність і мораль у житті людини та суспільства».

Ця програма пропонує дворічний курс (5-6 класи), який має стати основою для духовно-моральних знань, розвитку умінь і навичок учня, а також передбачає широке поєднання формування світогляду.

За словами співавтора курсу Ірини Сіданич, програма сприяє досягненню цілей природного, соціального та оздоровчого виховання, а також формуванню відповідних духовно-моральних компетентностей. Разом з тим програма стимулює усвідомлення неадекватної поведінки соціальних норм та набуття позитивного морального досвіду особистості.

Зі слів Сіданич, у воєнний та повоєнний період ефективним є використання перспективної технології освітніх заходів – спеціально організованих подій, заходів духовно-морального змісту. Зокрема, одним із таких виховних заходів духовно-морального змісту є «просвітницький флешмоб із читання текстів Святого Письма, присвячений перемозі добра над злом», який має на меті підняття духу військових та цивільних співвітчизників, які захищали нашу духовну і територіальний суверенітет в російсько-українській війні.

Зазначимо, що ця типова освітня програма дає можливість вивчання в усіх школах України на рівні 5-6 класів за рахунок годин інваріантної (обов’язкової) навчальної програми, що є беззаперечним позитивом. Однак слід мати на увазі, що вона запроваджується з наступного 2022/2023 навчального року і стосуватиметься лише 5-6 класів (а не 1-11).

Зауважимо, що вибір конкретних курсів – прерогатива батьків. Тоді як вивчення духовно-моральних курсів у 1-4, 7-11 класах здійснюватиметься у формі факультативів. Таким чином, згідно з чинним законодавством України, батьки можуть самі обирати навчальну програму своїм дітям. Для цього їм необхідно звернутися до адміністрації навчального закладу із запитом. І це невіддільне право батьків, адже демократичність держави та освіти означає відкритість на наявність різних точок зору.

Пані Ірина закликає батьків обрати програму «Духовність і мораль у житті людини та суспільства», а представників закладів освіти – реалізовувати програму та проводити просвітницькі флешмоби духовно-морального змісту.

За її словами, такі заходи є надійним духовним щитом України та мають потужний виховний потенціал, що дозволяє актуалізувати особистісний потенціал у складних умовах, проявити громадянську позицію та соціальну активність.

«Урахування особливостей викладання духовно-моральних предметів керівниками та вчителями ЗЗСО сприятиме ефективному управлінню якістю викладання духовно-моральних предметів у закладах загальної середньої освіти у воєнний та повоєнний період», – сказала Сіданич.

Слід зазначити, що Конституційне проголошення України світською державою та проголошення секуляризму одним із принципів виховання в державних і комунальних навчальних закладах не є синонімами атеїстичного проголошення держави та її освіти.

Читайте також: 

Надання пріоритету духовно-моральному вихованню дітей, підлітків та молоді, у тому числі шляхом подальшого впровадження та вдосконалення викладання відповідних курсів, навпаки, зумовлює необхідність розробки системного та всебічного реагування на ці негативні тенденції. І це сприятиме сталому розвитку особистості, її національної свідомості та патріотизму, а це своєю чергою вплине на зміцнення та укріплення незалежної держави України.

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 2-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button