Новини археології

У південній частині Єрусалиму археологи розкопали незвичайний палац

У південній частині Єрусалиму у 2019-2020 роках археологи розкопали незвичайний палац. Знахідку датували приблизно VII століттям до н. е. Вчені вважають, що його споруда належить до періоду між правліннями царів Єзекії (13-й цар Юдеї) та Йосії (16-й цар Юдеї).

Джерело: naked-science

Тоді місто активно забудовувалося після облоги ассирійців у 701 році до н. е. Цікаво, що архітектурні елементи палацу не схожі на типові палаци на той час. Серед іншого археологи знайшли три повні кам’яні капітелі середнього розміру і балюстради, що складаються з колон з мініатюрними капітелями, виконаними в протоеолійській стилістиці.

Керівник розкопок Яаков Біліг (Ya’akov Billig) з Ізраїльського управління старожитностей зазначав, що рівень майстерності виконання цих капітелів − найкращий з артефактів того періоду (зі знайдених на сьогодні), до того ж вони добре збереглися. Наявність такої садиби говорить про тісні культурні зв’язки між Стародавньою Юдеєю та Елладою (колони у давньогрецькому стилі, швидше за все, − робота грека-архітектора). І, крім того, місцевого замовника, що має смак до найпоширенішої на Близькому Сході (на той момент) архітектури.

Не зовсім зрозуміло, кому належав палац, зрозуміло лише, що дуже багатій людині. Деякі дослідники висловлювали припущення, що там жив цар Юдеї, але підтверджень цій гіпотезі поки що немає. З пагорба, на якому розташована садиба, відкриваються краєвиди на місто Давида та Юдейську пустелю. Судячи з результатів дослідження пилку, до палацу прилягав фруктовий сад. А в саду археологи виявили ще кілька будівель. Одне з них визначили як туалет: великий резервуар для води та кам’яне сидіння з отвором у центрі. З відкладень взяли кілька зразків палеофекалій для подальшого дослідження, яке провела Дафна Ланггут (Dafna Langgut) із Тель-Авівського університету (Ізраїль). Результати роботи опубліковані в International Journal of Paleopathology.

У шести зразках палеофекалій Ланггут знайшла яйця паразитів чотирьох видів, що досить добре збереглися: власоглава (Trichuris trichiura), бичачого ціп’яка (Taenia sp.), аскариди (Ascaris lumbricoides) і гостриці (Enterobius vermicularis). Слід зазначити, що аскариди й власоглав викликають тяжкі інфекційні захворювання, які, своєю чергою, іноді призводять до затримки росту у дітей. Обидва типи паразитів передаються фекально-оральним шляхом − тобто зараження ними відбувається через погані санітарно-гігієнічні умови. Це не надто поєднується з самою наявністю туалету в садибі: історики вважають, що такі споруди будували лише в багатих будинках, де про гігієну мали дбати.

Ланггут припускає, що зараження могло статися через забруднення продуктів харчування чи води фекальними відходами. Нам відомо, що жителі Юдеї використовували людські фекалії для удобрення полів, тому що місцевість довкола не надто підходила для землеробства. Саме така негостинна місцевість, до речі, спричинила те, що ще в першому тисячолітті до нашої ери жителі Єрусалиму та околиць перейшли до спеціалізованого землеробства − на відміну від середземноморського змішаного сільського господарства. Не кожній рослині підходить ґрунт Юдеї, але навіть спеціалізоване рослинництво вимагало добрив. І саме з них яйця паразитів могли потрапити у водоносний обрій.

Бичачий ціп’як вражає велику рогату худобу і свиней, а вже від них потрапляє до людини та викликає біль у животі, нудоту та діарею. Потрапити в організм людини паразит може, якщо людина їсть непросмажене або непроварене м’ясо зараженої тварини. Навряд чи мешканці єрусалимського палацу їли свинину, але яловичина цілком могла стати джерелом зараження. Найменше у зразках виявилося яєць гостриків. Причина, найімовірніше, у їхній крихкості − дивно, що вони взагалі збереглися.

Читайте також: 

Археопаразитологія (або палеопаразитологія) − науковий напрямок на стику паразитології, біологічної антропології та деяких історичних дисциплін (археологія та етнографія). Вивчення поширення паразитів у різні часи дозволяє краще уявити повсякденні деталі життя людей − їхнє ставлення до гігієни, організацію побуту, сільського господарства та багато іншого.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 2-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button