Новини археологіїХристиянські новини

Царські комори і сліди язичників Іудеї. Нова знахідка в Єрусалимі

Під час археологічних розкопок, що проводилися Управлінням старожитностей перед будівництвом нового кварталу поруч з посольством США в єрусалимському районі потоку, був виявлений адміністративний комплекс, що датуються періодом правління юдейських царів Хізкіягу (Єзекії) і Менаше (Манасії), з кінця восьмого по середину сьомого століть до н. е.
Масивна будівля була збудована з величезних обтесаних каменів і опоясана декількома стінами. У приміщеннях археологи знайшли близько 120 відбитків печаток, багато з яких перебували на ручках керамічних судин. На печатках написи “Царю”, назви міст Стародавньої Юдеї, імена – швидше за все сановників або багатих царських підданих.

“Це одна з найважливіших археологічних знахідок, що відносяться до періоду царів, зроблених в Єрусалимі за останні роки. Комплекс був центром адміністративної діяльності. Сюди стікалася сільськогосподарська продукція, звідси вона розподілялася — очевидно, і коли продовольства не вистачало” , – кажуть керівники розкопок Нерія Сапір і Натан Бен-Арі.

На їхню думку, комори служили місцем збору царських податків, головним чином – сільськогосподарських. Особливе місце займали вино й оливкова олія, центром виробництва яких була навколишня місцевість. Тут були знайдені виноробні, олійні чавила.

Археологи нагадують, що цей період був багатий на потрясіння. Найдраматичнішим став похід в Юдею ассірійського царя Санхеріва, який в кінці восьмого століття зруйнував десятки міст і спустошив Землю Ізраїлю. Він осадив Єрусалим, але потім пішов, знявши облогу. Біблія пояснює це божественним втручанням – іншого пояснення не знайшли.

“Очевидно, що царські комори пов’язані з цими подіями. Але їх продовжили використовувати і після відступу ассірійців. Цікаво, що виявлені на ручках імена, такі як Шабнам Шахар, Шалем Ата, Шабнам Азарія, Мешалем Альнатан, вже зустрічалися нам раніше “, – говорять фахівці.

Вони висувають кілька гіпотез, ким могли бути згадані люди: це і царські сановники, і представники адміністрації, які займалися збором податків і іншою адміністративною діяльністю, і власники великих “маєтків”, які завели печатки, щоб відзначати свою продукцію.
Археологи не виключають, що виявлені ними комори пов’язані з об’єктом, який перебуває в розташованому неподалік киббуці Рамат-Рахель. Він ідентифікований як царський палац.
Ще однією цікавою знахідкою стали керамічні фігурки, що зображують жінок, вершників, тварин. “Подібні артефакти пов’язують з язичницькими культами, які, як ми знаємо з джерел, зберігалися в Юдеї періоду царів”, – говорять вчені.
На певному етапі, з невідомої причини, комплекс був засипаний камінням. Виник курган висотою близько 20 метрів і площею основи близько 0,8 гектара. “В кінці епохи Першого храму в Єрусалимі з’явилося кілька таких об’єктів. Хто і чому їх спорудив – все ще загадка “, – зізнаються археологи.

Джерело: ieshua.org

[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button