Новини археології

Ізраїльські дослідники ідентифікували біблійне царство Ідумея

Біблійне царство Ідумея завжди було великою загадкою для біблійної археології. Попри докази в Біблії, археологічні записи завжди мали проблеми з інтерпретацією тексту, в якому повідомлялось, що воно існувало як царство ще задовго до царів Ізраїлю.

Джерело: jpost.com

Але дослідження розкрило нерозказану історію про успішне та багате суспільство в пустелі Арава, яке існувало протягом 12-11 ст. до нашої ери.

«Використовуючи технологічну еволюцію як показник соціальних процесів, ми змогли ідентифікувати та охарактеризувати появу біблійного царства Ідумея, − пояснив професор Тел-Авівського Університету Езра Бен-Йосеф, який керував дослідженням разом з професором Томом Леві з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, − наші результати підтверджують, що це сталося раніше, ніж вважалось, також це відповідає біблійному опису».

Згідно з дослідженням, яке було опубліковане у середу на сайті наукового журналу PLOS ONE, розквіт царства був зумовлений високотехнологічним виробництвом міді, найціннішого ресурсу в регіоні в ті часи. В античні часи мідь використовували для виготовлення зброї та інструментів, а процес виробництва міді був неймовірно складним.

«Виплавка міді була високотехнологічним виробництвом стародавніх часів», − сказав Бен-Йосеф The Jerusalem Post.

Використовуючи так звану модель переривчастої рівноваги, команда дослідників проаналізувала знахідки античних мідних копалень в Йорданії та Ізраїлю,  щоб створити хронологію еволюції виробництва міді з 1300-800 рр. до нашої ери.

Дослідження виявило значне зменшення вмісту міді в шлаку, а це означає, що процес став більш ефективний.

Дослідники кажуть, що більш ефективний процес − це результат військового вторгнення Фараона Єгипту Шошенка І, який розграбував Єрусалим в 10 ст. до нашої ери. Але замість руйнування в регіоні,  це навпаки викликало «технологічний стрибок» у виробництві та торгівлі міді.

«Ми продемонстрували раптову стандартизацію шлаку в другій половині 10 ст. до нашої ери з місць Файнан в Йорданії до місць Тімна в Ізраїлі на території приблизно 2 000 кв. км. Це відбулось, коли єгиптяни зайшли до регіону, − сказав Бен-Йосеф, − в результаті в регіоні зросла ефективність мідної індустрії. Едомітяни розробили точні робочі протоколи, які дозволили їм виробляти велику кількість міді, використовуючи мінімум енергії».

Оскільки Єгипет у той час був слабшою державою, то малоймовірно, що він тримав контроль над торгівлею міді, що дозволило йому залишатись місцевим підприємством.

Бен-Йосеф пояснив, що Єгипет був переважно імпортером товарів того часу, тому він був зацікавлений в оптимізації ефективності  в регіоні.

Річ у тому, що це була не єдина інновація, представлена в регіоні завдяки вторгненням Шошенка І, також у цей час у регіон був вперше завезений верблюд.

«Наші нові знахідки суперечать думці багатьох археологів, що Арава була заселена вільним союзом племен, − пояснив Бен-Йосеф з відділу археології та стародавніх близькосхідних культур, − процвітання мідної промисловості в Араві можна віднести до централізованого та ієрархічного державного устрою, цей опис підходить під Біблійний опис Ідумейського царства.

Хоча археологія ніколи не сумнівалась в існуванні Ідумейського царства, вважалось, що воно виникло приблизно в кінці 8 ст.до нашої ери на Ідумейському плато, яке знаходиться в Йорданії поблизу Петри та на південний схід від Мертвого моря.

«До того як вони збудували собі столицю в плато, едомітяни були цілим та організованим царством, але вони все ще були кочовим народом, − сказав Бен-Йосеф, − вони проживали у наметах. В них не було міст чи селищ, але вони мали кладовища та плавильні».

Ідомітяни оселились в містах на плато та збудували поселення вздовж торгових шляхів, але ці знахідки підтверджують, що вони володіли централізованою системою організації задовго до того, як оселились там.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button