Блог Дмитра Бінцаровського

Три висновки з американських виборів: один хороший, два невтішних

Зробив для себе три висновки з американських виборів: один хороший, два невтішних.
1 Америка поділена, але кордони не так збігаються із расовими чи статевими відмінностями, як про це твердять прихильники політики ідентичності. Якщо порівняти вибори 2016 і 2020, Трамп (згідно з екзит-полами) отримав більше голосів, ніж у 2016, від афроамериканців, іспаномовних, жінок. Менше – від білих чоловіків. Залежність політичного вибору від раси чи статі не посилюється, а послаблюється, і це дуже добре. Поділ мегаполіс-провінція майже настільки ж помітний, як расовий.
2 Зневіра в інститутах. Демократи всі чотири роки намагалися підважити легітимність Трампа – то гіперболізуючи вплив Росії на вибори-2016, то ініціюючи імпічмент через розмову Трампа із Зеленським, то з інших причин. Програючи у 2020, Трамп починає з того ж самого, роздуваючи значення якихось порушень у виборчому процесі (більшість з яких, ймовірно, надумані). Якими б не були подальші дії й можливі рішення судів, очевидно, що політики ховають віру американців у справедливі вибори й нейтральність інститутів, залучених у їх підготовку.
Те, що доля виборів може вирішуватися у судах, руйнує і віру в демократію. Епохальним прецедентом тут було рішення Верховного суду у 2015 щодо гомосексуальних шлюбів. До нього це питання регулювалося законами штатів, зміни в які вносились зокрема і після референдумів. Ще у 2013 гомосексуальні шлюби були заборонені у більшості штатів. І от одним рішенням Верховний суд легалізує їх на всій території США – незалежно від законів штатів та результатів референдумів. Яка цінність представницької демократії (законодавчих зборів) чи прямої (референдуми), якщо принципові й обов’язкові для всієї країни рішення ухвалюються судом у складі 9 осіб з різницею в один голос (5 на 4)?
Читайте також:

3 Медіа. Більшість американських медіа підтримують одну з партій, епоха відносної «нейтральності» давно позаду. В цих умовах зростає роль соцмереж: зневірені в медіа люди шукають власний шлях до інформації. Однак власники найбільших соцмереж відкрито стають на бік демократів. Трамп може бути скільки завгодно неправий у нагнітанні теми нечесності виборів, але твіттер маркує як «потенційну дезінформацію» (і блокує перепост) навіть ті його пости, які досить нейтральні. Соцмережі стають арбітрами щодо того, що може і не може бути правдою.
Соцмедіа підміняють суди, суди підміняють представницьку і пряму демократію. Америка поступово втрачає лідерство, як країна, де панує верховенство права і демократія. Але ця країна має надто добрі традиції. Все ще може врівноважитися.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Дмитро Бінцаровський

PhD (Теологічний університет м. Кампен, Нідерланди). Працівник Євангельської реформатської семінарії України та Теологічного університету м. Кампен. Автор книги "Історія сучасного богослів'я".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button