Скільки людей в різних країнах вірить в Бога – опитування
Англомовне радіо «Свобода» виклало інфографіку з опитуванням, скільки людей в різних європейських країнах вірить в Бога. На першому місці Вірменія і Грузія (79% і 73%), в самому кінці – Німеччина, Швейцарія, Франція, Великобританія (10-12%). Росія з Білоруссю і Україною – середнячки (відп. 25%, 26%, 32%). Прихильники теорії «чим багатша країна, тим більше в ній атеїстів» зраділи цим цифрам. Але вони оманливі.
Як це часто буває в опитуваннях, все сильно залежить від постановки питання. І з Богом картина дуже цікава. Спілкуючись з людьми на релігійні теми, я неодноразово мав наступний діалог. Людина каже: «Я не вірю в Бога» або навіть: «Я атеїст». Я перепитую: «А є якийсь вищий розум?» – «Так, повинен бути». Людина вірить в Бога, але називає його по-іншому, ось і все. Чи знають соціологи про це?
Мені було б дуже цікаво побачити опитування, в якому питання б стояло так: «Ви абсолютно впевнені, що немає ніякого вищого розуму і ніяких невидимих духовних сил»?
Мені здається, що зниження числа віруючих в «Бога» відображає не стільки зростання атеїстичних настроїв, скільки падіння традиційної релігійності і традиційної християнської ідентичності. Це скоріше антиклерикалізм і позаконфессіоналізм, ніж класичний атеїзм.
Для людини слово «Бог» втілює все те, що в її уяві пов’язане з церквою, яка її чимось розчарувала, і вона не хоче себе з нею асоціювати. Така людина хоче порвати з традиційною релігією і знайти якийсь свій шлях. Але це зовсім не означає, що вона стала класичним атеїстом і матеріалістом. Вона навіть може як і раніше поважати Біблію. Згадаймо Пушкіна, який писав антиклерикальні твори типу «Казки про попа і про працівника його Балду», але разом з тим сказав: «Святе Письмо, скільки його ні перечитуй, чим більше Ним переймаєшся, тим більше все висвітлюється і розширюється. Ось єдина Книга в світі: в ній все є! »
Я також підозрюю, що якийсь відсоток людей, можливо, через дитячі враження або якісь прочитанні книги, вважає слово «Бог» застарілим або ненауковим. Для них Бог – це дідусь з бородою, що сидить на хмарі з гуслями. На сусідній хмарі сидить апостол Петро з ключами від раю, а трохи нижче чорти з хвостами варять грішників в котлі і помішують тризубами. Така людина вважає себе прогресивною і розуміє, що не може мати подібні уявлення. Тому вона вважає за краще говорити «вищий розум», що її видається більш нейтральним і науковим. Науковість взагалі зіграла злий жарт з європейцями. Хтось сказав, що релігія суперечить науці, і чимало людей на це купилося.
Більше про віру в Бога:
- Більше половини англійців не вірять в Бога – дослідження
- Must read. «Семиярусна гора» Томаса Мертона
- Вчені: молитва продовжує тривалість життя
Бути справжнім, пропаленим атеїстом і матеріалістом, який точно знає, що немає ніяких вищих матерій і після смерті теж нічого немає і бути не може, – вкрай складно. Почати з того, що для цього потрібно мати сильну віру. Таких людей в будь-якому суспільстві було одиниці. Людині органічно притаманні духовні потреби і відчуття чогось більш високого, ніж вона сама. Як у Вірменії, так і в Англії. Це показує в тому числі статистика тих конфесій, які прийнято відносять до нетрадиційних. Вона не сильно відрізняється між різними частинами Європи.
Джерело:chivchalov.blogspot.com