СвітХристиянські новини

Протести у Гонконзі – боротьба за свободу віросповідання

Люди вийшли на вулицю через закон, який дозволяє Китаю доставляти обвинувачених мешканців Гонконгу на материк для суду. Міжнародна організація Release International заявляє, що протести в Гонконзі пов’язані з боротьбою за свободу віросповідання у Китаї.
На перший погляд це незначна пропозиція, але вона витіснила мільйони людей на вулиці призвела до загибелі двох людей.

Починаючи з початку 50-х років, Китай проводив десятиліття антирелігійних кампаній, руйнуючи церковні будівлі, і саджаючи тисячі людей у в’язниці.
Релігійні переслідування значно підсилилися після приходу до влади чинного президента Китаю Сі Цзіньпіна. Він наказав релігіям дотримуватися нових правил, які покликані забезпечити вірність комуністичній партії Китаю.
Ці правила обмежують можливість відвідування релігійних заходів, обмежують проповідь та місця у яких дозволяється займатися релігійною діяльністю.
Через це багато китайських християн змушені відвідувати підпільні церкви. І це робить їх головною мішенню для комуністичної влади, їх арештовують і застосовують тортури.
Церква Завіту Раннього Дощу є наочним прикладом того що відбувається в Китаї. 9 грудня 2018 року близько 100 керівників і членів громади були арештовані. Пастор церкви Ван Ці та його дружина Цзян Ронг були серед них, після цього вони зникли.

Окрім християн у Китаї є меншина мусульман — уйгурів. Це тюркський етнос який складає 1-3 млн мешканців. Їх нещодавно було зігнано в інтернаціональні табори у яких їх морять голодом та змушують працювати. В цих таборах намагаються змінити їхню ідентичність, змушують розмовляти мандаринською мовою, яка для них є чужою.
Китай пояснює ці дії як стримування екстремізму серед мусульман, але більшість людей заарештовано не за насильницькі дії, а за релігійну приналежність.
Гонконг серед такого безправ’я і гніту здавався вільним. Понад два десятиліття тому колишній британській колонії було гарантовано законодавчу та судівську автономію, вона мала тривати до 2047 року. Це захищало регіон від свавілля Китайського уряду, і забезпечувало релігійну свободу. Чимало Китайців в Гонконзі мали оазис де могли уникнути релігійних переслідувань та обмежень.
Законодавча ініціатива керівника Гонконгу Керрі Лам, якою вона пропонувала депортувати обвинувачених на материк викликала обурення. Мешканці Гонконгу зрозуміли що це означає і чим це може скінчитися.
Зазначається, що протести в Гонконзі тривають кілька місяців. Вони були викликані рішенням влади прийняти закон про екстрадицію в материковий Китай. В результаті законопроект було відкликано, а учасники протестів виступили з вимогою реформувати виборчу систему.

Але відкликання було недостатньо. Люди, які живуть в регіоні зрозуміли, що їхній уряд не зацікавлений у захисті їхніх прав. Вони відчули страх перед китайським урядом, який готовий придушити їхні свободи.
Ситуація загострилася після того, як у п’ятницю поліція застосувала сльозогінний газ для розгону демонстрантів, що призвело до смерті студента університету науки та технології. Протестувальники перекрили рух у кількох районах міста, також була паралізована робота деяких ліній метро і східної залізниці. Раніше 17 листопада поліція Гонконгу використала сльозогінний газ проти демонстрантів у районі Гонконзького політехнічного університету, після того, як демонстранти намагалися закидати поліцейських пляшками із запалювальною сумішшю. Також повідомлялося, що учасники акції напали з цеглою на групу людей, які намагалися розчистити від барикад тунель Крос-Харбор на острів Гонконг. Того ж дня в результаті зіткнень з протестувальниками співробітник поліції зазнав поранення з лука в ногу.

Ключових вимог у них назбиралось п’ять:

  1. Повне відкликання законопроекту про екстрадицію.
  2. Відмова від кваліфікації дій протестувальників як “повстання”.
  3. Звільнення всіх політв’язнів та заарештованих;
  4. Відставка глави адміністрації Гонконгу Керрі Лам.
  5. Проведення незалежного розслідування, щоб з’ясувати, чи не були дії поліції під час розгону протестів раніше надмірно жорстокими.

Все буде залежати від того, як будуть розгортатись події. ЗМІ пишуть, що зміна в риториці Пекіна означає, що він розглядає протести як загрозу для існування. Якщо чутки про те, що Пекін готується до військового втручання виправдаються, то багато чого буде залежати від того, як США та Британія відреагують на застосовану силу. Західні ЗМІ прогнозують, що, скоріше за все, реакція буде негативною, що вплине і на світові позиції Китаю.
Експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса раніше прогнозував, що найбільш очевидним наслідком протестів, який можна спрогнозувати вже зараз, є відставка Керрі Лам. Її, у тому числі, вимагають мітингувальники. Крім того, одну вимогу мітингувальників уряд вже встиг виконати: четвертого вересня “виконавчий шеф” Керрі Лам офіційно відкликала проєкт так званого “закону про видачу”, який дозволяв видавати підозрюваних в антикитайській діяльності китайській владі на материку.
Що ж стосується більш далекоглядних наслідків – все інше залежатиме від того, як будуть розгортатись події. Вже зараз керівництво Китаю пригрозило жителям Гонконгу, що протести можуть призвести до втрати особливого статусу регіону у Китаї. Тож прогнози про масштабну революцію стають дедалі більш реалістичними.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!