Аналітика

Покоління Z: жінки не більш релігійні, ніж чоловіки

Десятиліттями усі вважали жінок більш релігійними, ніж чоловіків. Результати опитування, загальноприйнята думка та різні випадки вказали на те, що жінки більш дбають про свою віру, хоч дослідники повністю не змогли з’ясувати основні причини статевого розриву у релігійних традиціях у всьому світі.

Джерело: christianitytoday.com

Зараз дослідження вказують на те, що довготривала тенденція нарешті може змінитися. Молоді жінки у Сполучених Штатах менше ідентифікують себе з релігією, ніж молоді чоловіки.

Як і минулого року, статевий розрив у релігії зберігається серед старших американців.

Дані опитування у жовтні 2021 року виявили, що серед народжених у 1950-ті роки, приблизно чверть чоловіків вважають себе атеїстами чи агностиками, у порівнянні з 20 % жінок того ж самого віку. Такий же розрив виявлено серед народжених у 1960-х та 1970-х роках.

Для мілленіалів та людей покоління Z це інша історія. Серед народжених в 1980-ті, розрив починає скорочуватися до 2-х відсоткових пунктів.

Також гендерний розрив існує і у церкві. Ця закономірність була такою яскравою, що Pew Research Centre у 2016 виявив, що християнки у всьому світі у середньому на 7 відсоткових пунктів частіше відвідують служіння; не існує країн, де чоловіки були б більш релігійними, ніж жінки.

В США більше літніх чоловіків кажуть, що вони ніколи не відвідують церковні служіння, у порівнянні з жінками їхнього віку. Серед 60-річних чоловіків, 35 % повідомляють, що вони ніколи не відвідували служіння, у порівнянні з 31 % жінок.

Народжені в 1973-х роках, чоловіки та жінки однаково кажуть, що вони ніколи не ходили до церкви.

Які демографічні фактори можуть призвести до цієї гендерної відмінності в релігійності молодих чоловіків і жінок?

Насправді немає реальної відмінності в частці чоловіків та жінок, темношкірих, азійських та інших расових груп.

Серед білих респондентів жінки на 9 процентних пунктів частіше кажуть, що не мають релігійної приналежності, у порівнянні з білими чоловіками. Різниця між білими людьми покоління Z є значною частиною історії, оскільки білі респонденти становлять половину респондентів від 18 до 25 років.

Ще одним важливим фактором може бути освіта. Серед дорослих віком до 25 років з вищою освітою, жінки дещо рідше кажуть, що не мають релігійної приналежності, ніж чоловіки (39 % жінок проти 45 % чоловіків).

Християни помітили тривалу різницю у віці протягом багатьох років і намагалися її вирішити. Чоловіче служіння було зосереджено на учнівстві чоловіків і поверненні чоловіків і батьків до родини, але жінки все ж переважали чоловіків у євангельських церквах на 10 процентних пунктів.

Деякі провідні голоси, що впливають на євангельське християнство спеціально закликали молодих чоловіків до відповідальності та релігійної відданості. Марк Дрісколл проповідував про біблійну мужність, Оуен Страчан казав, що «мужність — це робити важкі речі на славу Бога та на благо інших», а Джордан Петерсон проповідував «євангелії мужності».

Ці голоси та інші спроби утримати молодих чоловіків в християнській спільноті могли вплинути на участь чоловіків у церкві в останні роки, але вони також могли бути фактором, який стримує відвідування жінок. Як зазначає один нещодавній огляд книги CT: «Жінки вже давно відвідують церкву частіше, ніж чоловіки. Але сьогодні цей розрив скорочується не тому, що більше чоловіків приходить, а тому, що більше жінок залишають церкви. Такі жінки дедалі частіше «деконструюють» свою віру, тому зростає кількість релігійно неприєднаних».

Лайман Стоун писав два роки тому: «Зробивши свою церкву мужнішою, вона не стане більшою».

Зменшення відвідуваності та приналежності молодих жінок ставить майбутнє американської церкви в непевне становище. Пастори старших конгрегацій нерідко спостерігають за людьми в неділю і бачать, що жінок у два-три рази більше, ніж чоловіків. Якщо ця тенденція збережеться і жінки покоління Z не повернуться до церкви, коли досягнуть середнього віку, це може означати справжню кризу для конгрегацій, які покладаються на керівництво та служіння цієї важливої частини церковної громади.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button