війна

Покарання за ухилення від військової служби та кому воно загрожує

Війна з Росією триває, а чоловіків масово мобілізують до лав ЗСУ. Однак деякі українці намагаються уникнути військового зобов’язання, за що можуть отримати реальний термін ув’язнення.

Джерело: korrespondent

Що загрожує порушникам?

Закон «Про кримінальну відповідальність» передбачає ряд статей, які встановлюють види правопорушень у сфері забезпечення призову та мобілізації. Зокрема, стаття 336 Кримінального кодексу України – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом резервістів в особливий період.

«Найбільш поширена нині ст. 336 КК України – кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років). Для кваліфікації дій людини за ст. 366 КК України слід встановити дійсний намір і мету саме в ухиленні від призову під час мобілізації, а також протиправну відмову від проходження військово-лікарської комісії», – зазначив в авторській колонці для ЗМІ адвокат ЮФ «Ілляшев та партнери» Володимир Адонін.

Роман Ліхачов, юрист УГСПЛ, учасник глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна» написав, що такі прецеденти вже є. Станом на 31 серпня цього року в Єдиному державному реєстрі судових рішень налічується 66 вироків про кримінальні правопорушення, передбачені статтею 336 КК України. При цьому немає жодного виправдувального вироку, всі особи визнали свою провину.

Кількість вироків за регіонами розподілилася таким чином:

 • Волинська область – 5 вироків (1 за внутрішньо переміщеною особою);
 • Дніпропетровська область – 7 вироків (1 за внутрішньо переміщеною особою);
 • Житомирська область – 1 вирок;
 • Закарпатська область – 31 вирок (9 щодо внутрішньо переміщених осіб);
 • Івано-Франківська область – 2 вироки (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
 • Кіровоградська область – 2 вироки;
 • Львівська область – 10 вироків (2 вироки щодо внутрішньо переміщених осіб);
 • Полтавська область – 1 вирок;
 • Рівненська область – 1 вирок;
 • Сумська область – 1 вирок;
 • Харківська область – 2 вироки (2 щодо внутрішньо переміщених осіб);
 • Черкаська область – 2 вироки;
 • Чернівецька область – 1 вирок.

Юрист наголошує на різкому збільшенні кількості судових рішень за останні кілька тижнів.

«Якщо місяць-півтора тому у реєстрі було 10 судових вироків, то на кінець серпня їх уже 66», − сказав Лихачов.

Беззаперечним лідером за кількістю вироків є Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області – 19 вироків. При цьому в реєстрі лише один вирок із «реальним» покаранням, решта – з іспитовим терміном. За ґрати потрапив чоловік, який уже відбув умовний термін.

Як зазначається, 25 серпня 2022 року у справі 303/5476/22 Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області визнав винним чоловіка за ст. 336 КК України. При цьому чоловік був засуджений у 2021 році, з покаранням у вигляді позбавлення волі на 2 роки з іспитовим терміном. Статтею 71 КК України передбачено часткове зарахування невідбутої частини покарання з попереднього вироку, остаточне покарання за сукупністю вироків – 3 роки 1 місяць позбавлення волі.

У більшості вироків судами призначено «стандартне» покарання у вигляді позбавлення волі на три роки, з випробувальним строком на один рік.

Лише один раз суд призначив покарання за статтею 336 Кримінального кодексу України у вигляді п’яти років позбавлення волі з трирічним випробувальним терміном. Водночас не зрозуміла відмінність ситуації від попередніх вироків для призначення такого суворого покарання уродженцю міста Приморськ Запорізької області, який є внутрішньо переміщеною особою.

Серед засуджених Мукачівським міськрайонним судом Закарпатської області 30 % вироків щодо внутрішньо переміщених осіб, зокрема з Донецької, Луганської та Запорізької областей.

Кого можуть покарати за ухилення від служби

Найсуворіше покарання загрожує тим, хто вже пройшов медкомісію, наголошують юристи. Так, адвокат Ростислав Кравець у коментарі ЗМІ зазначає, що ті, хто не з’являться на комплектування після отримання повістки, можуть заробити штраф. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення законодавства про мобілізацію передбачено штраф від 1700 до 3400 грн.

«Але якщо людина вже була у військкоматі, пройшла медкомісію, потім отримала повістку, якою викликається для прибуття в частину, а за фактом не з’явилася, то в такому разі передбачено кримінальну відповідальність за ухилення», − пояснив Кравець.

За словами Романа Лихачова, термін від 3 до 5 років загрожує тим, хто втік, коли особа вже була визнана придатною до служби за результатами медкомісії, а також тим, хто отримав «бойову» повістку про відправлення в частину. Але буває і так, що військкомат шукає людину, яка не підлягає мобілізації за законом України.

«Я бачив цікаві ситуації, хоч там, швидше за все, до вироків справа не дійшла, − коли в розшук оголосили батька дитини з інвалідністю, теж на Закарпатті. Чоловік не підлягав мобілізації, і надалі захищався в судовому порядку. Я зараз веду справу студента денної форми навчання, з Харківської області − його Закарпатський військкомат мобілізував, попри те, що він не підлягає мобілізації», – розповів він і додав, що якщо людина заявляє, що не підлягає мобілізації, то правду повинен з’ясовувати військкомат, подаючи запити, а не особа має надавати всі документи відразу. Поліція часто привозить чоловіків до призовних пунктів, тому потенційні призовники можуть мати не всі документи з собою.

Також адвокат розповів про долю тих, хто отримав покарання за ухилення від мобілізації. За його словами, рішення суду не позбавляє їх військової служби. Це створює колізію.

Читайте також:

«Я читав багато рішень у цих справах. Там написано, що особа не може відлучатися за місцем свого проживання, сповіщати про це та інше. Виникає питання: коли людину призвуть на військову службу, яким чином вона виконуватиме свої обов’язки за випробувальним терміном? Так, є така колізія у законодавстві. Особа, яка ухилялася від мобілізації, може повторно отримати повістку і зобов’язана прийти у військкомат. І це не є підставою для звільнення від мобілізації», − поділився своїми спостереженнями Роман Лихачов.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!