Медіа новини

Міжнародна федерація журналістів закликала уряд переглянути нове законодавство про медіа

Міжнародна федерація журналістів приєднується до своїх українських філій, Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Незалежної медіапрофспілки України (НМПУ), закликаючи уряд переглянути нове законодавство та розпочати інклюзивний діалог із журналістськими спілками та ЗМІ. Про це зазначено в повідомленні МФЖ.

Джерело: ukranews

Свобода та плюралізм ЗМІ в Україні поставлені під загрозу Законом про ЗМІ 2020 року, поданим до парламенту та ухваленим 13 грудня 2022 року, який посилює державний контроль над інформацією, йдеться у повідомлені.

Закон надає регуляторному органу, Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, членів якої призначають Президент і Верховна Рада – розширені повноваження щодо медіапростору України.

Відповідно до нещодавно ухваленого закону, підписаного Зеленським 29 грудня, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення зможе без суду тимчасово забороняти інтернет-ЗМІ та вимагати від інтернет-провайдерів блокувати доступ до інтернет-видань, видавати обов’язкові до виконання приписи редакторам ЗМІ, регулювати роботу операторів кабельного та онлайн-телебачення, скасовувати реєстрацію друкованих ЗМІ тощо.

МФЖ повторює застереження українських журналістських об’єднань НСЖУ, та НМПУ

У заяві, опублікованій НСЖУ 13 грудня, підкреслено, що свобода слова в Україні знаходиться під загрозою, і названо повноваження, надані національному регулятору, «надмірними». Також вони заявили, що «закон не передбачає регулювання медіасфери, а фактично встановлює відносини субординації при переході ЗМІ під контроль влади».

Також на початку січня, НМПУ у своїй заяві попередив, що закон не містить обмежень щодо створення державою лінійних медіасервісів, дозволяючи монополізувати ефір контентом, створеним виключно державними ЗМІ. «Такий фактичний стан речей не сприяє обмеженню політичного впливу провладної політичної сили на ЗМІ та суперечить принципу плюралізму, що створить системні проблеми з демократією».

Крім того, в спілці зазначили, що, згідно із законом, анулювання ліцензій і заборона діяльності ЗМІ може відбуватися без рішення регулятора і суду, що «зводить нанівець роль регулятора і ставить власників ЗМІ в повну політичну та економічну залежність від особистих рішень президента країни, що створить проблеми для демократії».

Генеральний секретар IFJ Ентоні Беллангер попередив, що закон вплине на свободу вираження поглядів.

«Ми вкрай стурбовані авторитарним упередженням української влади щодо ЗМІ та журналістів. Хоча нове законодавство має імплементувати європейську директиву, воно може створити системні проблеми для демократії в Україні, оскільки розширює державний контроль над ЗМІ», — сказав Беллангер.

Він закликав уряд переписати закон і почати дискусії з журналістськими організаціями та ЗМІ, наголосивши, що без незалежної журналістики не може бути демократії.

Читайте також:

Як повідомлялося, Європейська федерація журналістів закликала український уряд відкласти проєкт закону «Про медіа». Законопроєкт також розкритикували в ОБСЄ. Крім того, законопроєкт про медіа не підтримує переважна більшість редакторів друкованих ЗМІ.

Критичні матеріали щодо цього закону публікувала також західна преса, зокрема The New York Times.

Законопроєкт набуває чинності через 3 місяці після опублікування, тобто 31 березня.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button