Блог Сергія Головіна

Іншої такої не знаю

Розповідають, як заповзятливий ділок зі Східної Європи набивав собі ціну при зустрічі з потенційними інвесторами з Японії. Яскраво і в деталях описуючи, як вдало вдається йому обставляти довірливих клієнтів, він щоразу з гордістю примовляв: «У великій родині дзьобом не клацають!». І як перекладач не намагався згладити ситуацію, гості були здивовані. Вони не могли зрозуміти, про що йдеться. Справа була навіть не в тому, що в їхній культурі найвищою цінністю при веденні бізнесу є довірчі партнерські відносини, а не конкуренція, і чеснотою вважається не вміння обдурити простачка, а готовність допомогти тому, хто опинився у скрутному становищі. Сім’я, у тому розумінні, – це святиня, зона найбільшої безпеки, у якій у принципі немислимо очікувати каверзи від когось! Де ж ще, «клацати дзьобом», якщо не в колі сім’ї, де нікому на думку не спаде зловживати твоїми слабкостями?

Нехтування нездатністю слухача зрозуміти сказане (чи з огляду на відмінності світоглядів, чи просто через інше сприйняття ситуації) – характерна проблема, властива як бізнесменам, а й проповідникам, подружжю, батькам і дітям, начальникам і підлеглим. Ця небезпека розростається до катастрофічних розмірів, коли нам доводиться мати справу з представниками іншої культури. А при повному зануренні в незнайоме культурне середовище проблеми взагалі неминучі. Якщо ми не помічаємо цих проблем, лише посилюємо їх.

У своїй культурі, у своїй церкві, у своєму товаристві ми подібні до риб в акваріумі, які не помічають воду, в якій плавають, поки з нею все гаразд. Людині властиво вважати, що й у своїй культурі найкраще, отже вона – найкраща. Але часто ми думаємо, що наша вода − найкраща, лише тому, що не знайомі з будь-якою іншою. «Я іншої такої країни не знаю», – співали колись мільйони, які дійсно не знали жодної іншої країни, бо ніде більше не бували і бувати не могли.

Наша культура не ідеальна і складається з неідеальних людей. Той факт, що для нас вона – своя, рідна, улюблена, особлива, зовсім не означає, що особлива вона більшою мірою, ніж будь-яка інша. Ровесник Ісуса з Назарета, видатний римський філософ, поет і державний діяч Сенека за часів, здавалося б, найбільшого розквіту імперії нагадував своєму учневі Нерону: батьківщину треба любити не за те, що вона велика, а за те, що своя.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Схоже, що в назві цього допису вкралася прикра ПОМИЛКА.
    Тобто, мабуть, слід усе-таки писати не “ІНОШОЇ”, а “ІНШОЇ”?
    А що з цього приводу думають у редакції “Слово про Слово”?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button