війна

Масові викрадення людей у Росії: у цьому криється жорстокий «сталінський метод» Путіна

Російські війська насильно переправляють до Росії десятки тисяч українців. Поки Москва говорить про «добровільну евакуацію», Київ кричить про «масові депортації». Політологи Ян Клаас Берендс та Андреас Хайнеманн-Грюдер пояснюють у FOCUS Online, у чому суть викрадень Путіна і хто є його історичним зразком для наслідування.

Джерело: zn.ua

Експерти пояснюють, що мета російського автократа − знищити українську ідентичність, для цього він повернув сталінські криваві методи. Російські війська встановлюють безпечні коридори лише в напрямку РФ, щоб люди в зоні бойових дій мали змогу втекти від бомбардувань і обстрілів лише в сусідню країну. Тепер Міністерство оборони США підтвердило, що все це відбувається насправді.

«У нас є докази того, що українців ввозять до Росії проти їхньої волі», – заявив офіційний представник Пентагону Джон Кірбі. Хоча він не може сказати, «скільки там таборів і як вони виглядають».

Відповідні описи вже надавалися раніше. Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова поскаржилася, що з початку війни майже 1,2 мільйона українців, у тому числі понад 200 тисяч дітей, було депортовано до Російської Федерації. У Міноборони ж кажуть про «добровільну евакуацію». Ян Клаас Берендс, професор історії Східної Європи у Лейбницькому центрі досліджень сучасної історії у Потсдамі, вважає версію Москви маячнею. Він зазначив, що є багато доказів того, що відбувається саме депортація українців. Далі Берендс пояснив, що Путін своєю безжальною політикою поставив чітку мету.

«Путін має нездорове бажання знищити культуру та самобутність українців. Поведінка його солдатів, у тому числі вбивства та депортації мирних жителів, є геноцидом», – сказав німецький професор.

Викрадаючи людей у великих масштабах, російський президент спирається на погану історичну модель.

«Таким чином, він повторює практику Сталіна, який також наказав масово депортувати іноземців», – додав Берендс.

Політолог Андреас Хайнеманн-Грюдер із Міжнародного центру вивчення конфліктів у Бонні також бачить «чіткі паралелі» з діями Сталіна щодо депортації.

«Тепер відроджується параноя, яка була у Сталіна через те, що він вважав усіх посібниками нацистів», − пояснив він, нагадуючи про так звані фільтраційні центри, куди зараз відправляють українців.

Людей на тимчасово захоплених територіях систематично обшукують у цих центрах. Їх ретельно допитують, принижують, перевіряють їхні телефони та біографії в пошуках так званих «українських нацистів», яких вигадала Москва.

«Залежно від своєї класифікації українці отримують різні дозволи, які вони можуть використовувати для перебування у різних регіонах, − говорить професор Хайнеманн-Грюдер. − Ті, хто не проходить перевірку ФСБ або військових просто зникають, і часто ніхто не знає, куди».

За словами політолога, інших українців навмисне вивезли у віддалені не заселені регіони Росії та залишили напризволяще. При цьому він нагадав, що російські війська в деяких коридорах відходу з охоплених бойовими діями міст допускають вихід жителів лише в одному напрямку – у РФ, таким чином не лишаючи вибору тим, хто хоче втекти від обстрілів й бомбардувань. За його словами, це теж підпадає під класифікацію депортації.

Ця процедура нагадує сталінський Радянський Союз, де депортації як форма політичних репресій були типовими у 1930-х і 1950-х роках. Примусовими заходами тиран Йосип Сталін хотів розширити свою владу та позбавитися тих людей, які не вписувалися в ідеологічну сітку. Один історик дійшов висновку, що Сталін розглядав депортації як засіб «придушення будь-яких проявів невдоволення його антидемократичним тоталітарним режимом».

На цьому тлі не дивні жорстокі дії Володимира Путіна. Його стратегія була зрозуміла вже в Криму і на окупованій частині Донбасу з 2014 року: нещадне переслідування всіх людей, які не підкоряються його диктату, аж до вбивства та масового вигнання татар із Криму, як приклад.

Читайте також: 

Путін в указах про визнання «ЛНР» та «ДНР» доручив ввести на ці окуповані території російські війська

Президент України Володимир Зеленський нещодавно гостро розкритикував дії Путіна та його військ.

«Серед всього іншого вони депортують дітей — сподіваючись, що вони забудуть, звідки вони родом і де їхній дім», – сказав глава держави.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 2-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button