Був шпигуном та агентом КДБ: голова РПЦ Кирило раніше працював на користь Радянського Союзу

Російський патріарх Кирило (Гундяєв) у минулому столітті працював на Комітет державної безпеки СРСР (КДБ) та здійснював розвідувальну діяльність на користь Радянського Союзу. Про це повідомив Український інформаційний центр з посиланням на статтю швейцарської та німецької газет Le Matin Dimanche та SonntagsZeitung.
Джерело: Telegram «Український інформаційний центр»
«Як повідомляється у статті, Кирило займався шпигунством, працюючи в Женеві як офіційний представник Московського патріархату при Всесвітній раді церков (ВСЦ). Місія Кирила, кодове імʼя якого було «Михайлів», полягала також у тому, щоб впливати на Раду, щільно інфільтровану у 1970-х та 1980-х роках радянськими агентами», – написав Український інформаційний центр, коментуючи статтю.
У статті зазначається, що у 1971 році Радянський Союз ще залишався атеїстичною державою, але репресії проти Церкви ослабли. Тоді 24-річному священику Кирилу дозволили переїхати у Женеви, (Швейцарія) щоб представляти російських «православних» у Всесвітній Раді Церков.
У місті Кирило швидко завойовує довіру російської емігрантської спільноти.
«Він був дуже впевненим у собі, амбітним і з гучним голосом», – згадує мешканець Женеви, який познайомився з ним у цей період.
«Він мав блискучу інтелектуальну підготовку, – повідомив Антуан Нів’єр, професор російської культури в Університеті Лотарингії. – Він вмів добре висловлюватися та імпровізувати».
З радянських документів, оприлюднених пізніше, історики та російські журналісти дійшли висновку, що Кирило також працював на КДБ у Женеві під кодовим ім’ям «Михайлов». Він мав збирати інформацію про членів Всесвітньої Ради Церков і впливати на їхнє ставлення до Радянського Союзу.
Федеральна поліція Швейцарії також створила досьє на російського священника. Видання SonntagsZeitung змогло ознайомитися з цим документом у Федеральному архіві. Вона підтверджує, що «монсеньйор Кирило» належав до КДБ.
Також відомо, що священник є у списку радянських функціонерів, «проти яких вжито заходів». Що це були за заходи − не пояснюється.
«Нам казали: остерігайтеся цих священників, бо вони агенти КДБ, – розповідає мешканець Женеви, який побажав залишитися невідомим. – У розмові з Кирилом у мене завжди було відчуття, що він шукає інформацію. Він був дуже доброзичливий, але ставив багато запитань про емігрантів і духовенство».
Німецький богослов Герхард Бесієр у своїй книзі пише, що у 1970-1980-х роках КДБ хотів вплинути на Всесвітню Раду Церков, щоб вона утрималася від критики обмеження релігійної свободи в СРСР, а натомість критикувала США та їхніх союзників.
Ні сам Кирило, ні Російська Православна Церква сьогодні не коментують звинувачення у шпигунстві. Всесвітня Рада Церков на запитання відповідає, що не має «жодної інформації» з цього приводу. У Женеві племінник Кирила каже, що його дядько, ймовірно, не був тоді агентом, але перебував «під суворим контролем КДБ».
Читайте також:
Однак це жодним чином «не вплинуло на щирість його прихильності до екуменічної роботи з іншими Церквами», пишуть в газетах.
Сьогодні патріарх РПЦ Кирило благословляє солдатів і командирів у Москві перед відряджанням на фронт у війні проти України. Через підтримку агресивної війни Росії він перебуває під санкціями України, Великої Британії та Канади.