Релігія

Був шпигуном та агентом КДБ: голова РПЦ Кирило раніше працював на користь Радянського Союзу

Російський патріарх Кирило (Гундяєв) у минулому столітті працював на Комітет державної безпеки СРСР (КДБ) та здійснював розвідувальну діяльність на користь Радянського Союзу. Про це повідомив Український інформаційний центр з посиланням на статтю швейцарської та німецької газет Le Matin Dimanche та SonntagsZeitung.

Джерело: Telegram «Український інформаційний центр»

«Як повідомляється у статті, Кирило займався шпигунством, працюючи в Женеві як офіційний представник Московського патріархату при Всесвітній раді церков (ВСЦ). Місія Кирила, кодове імʼя якого було «Михайлів», полягала також у тому, щоб впливати на Раду, щільно інфільтровану у 1970-х та 1980-х роках радянськими агентами», – написав Український інформаційний центр, коментуючи статтю.

У статті зазначається, що у 1971 році Радянський Союз ще залишався атеїстичною державою, але репресії проти Церкви ослабли. Тоді 24-річному священику Кирилу дозволили переїхати у Женеви, (Швейцарія) щоб представляти російських «православних» у Всесвітній Раді Церков.

У місті Кирило швидко завойовує довіру російської емігрантської спільноти.

«Він був дуже впевненим у собі, амбітним і з гучним голосом», – згадує мешканець Женеви, який познайомився з ним у цей період.

«Він мав блискучу інтелектуальну підготовку, – повідомив Антуан Нів’єр, професор російської культури в Університеті Лотарингії. – Він вмів добре висловлюватися та імпровізувати».

З радянських документів, оприлюднених пізніше, історики та російські журналісти дійшли висновку, що Кирило також працював на КДБ у Женеві під кодовим ім’ям «Михайлов». Він мав збирати інформацію про членів Всесвітньої Ради Церков і впливати на їхнє ставлення до Радянського Союзу.

Федеральна поліція Швейцарії також створила досьє на російського священника. Видання SonntagsZeitung змогло ознайомитися з цим документом у Федеральному архіві. Вона підтверджує, що «монсеньйор Кирило» належав до КДБ.

Також відомо, що священник є у списку радянських функціонерів, «проти яких вжито заходів». Що це були за заходи − не пояснюється.

«Нам казали: остерігайтеся цих священників, бо вони агенти КДБ, – розповідає мешканець Женеви, який побажав залишитися невідомим. – У розмові з Кирилом у мене завжди було відчуття, що він шукає інформацію. Він був дуже доброзичливий, але ставив багато запитань про емігрантів і духовенство».

Німецький богослов Герхард Бесієр у своїй книзі пише, що у 1970-1980-х роках КДБ хотів вплинути на Всесвітню Раду Церков, щоб вона утрималася від критики обмеження релігійної свободи в СРСР, а натомість критикувала США та їхніх союзників.

Ні сам Кирило, ні Російська Православна Церква сьогодні не коментують звинувачення у шпигунстві. Всесвітня Рада Церков на запитання відповідає, що не має «жодної інформації» з цього приводу. У Женеві племінник Кирила каже, що його дядько, ймовірно, не був тоді агентом, але перебував «під суворим контролем КДБ».

Читайте також:

Однак це жодним чином «не вплинуло на щирість його прихильності до екуменічної роботи з іншими Церквами», пишуть в газетах.

Сьогодні патріарх РПЦ Кирило благословляє солдатів і командирів у Москві перед відряджанням на фронт у війні проти України. Через підтримку агресивної війни Росії він перебуває під санкціями України, Великої Британії та Канади.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button