Точка зору

4 речі, які варто знати батькам про фільм «Аватар: Шлях води»

Новий фільм «Аватар: Шлях води» (PG-13) розповідає історію Джейка та його родини. У фільмі знялися Сем Вортінгтон, Зої Салдана, Сігурні Вівер та Кейт Вінслет. Сценарист і режисер − Джеймс Кемерон.

Джейк Саллі − люблячий батько і чоловік, який випробував найкраще з усього, що може запропонувати Всесвіт.

Він виріс на Землі 22-го століття, в будинку свого брата-близнюка Томмі й батьків, які сформували його на все життя.

Потім він переїхав на Пандору, далекий супутник навколо далекої зірки, де закохався й одружився з блакитнуватою місцевою жінкою Нейтірі, матір’ю своїх дітей.

Життя не могло бути кращим. За його словами, сімейне життя настільки приємне, що здається «схожим на сон».

Але мирне життя Джейка незабаром переривається. Здається, що ресурси Землі вичерпані, планета перенаселена. Людям Землі потрібен новий дім, і вони відправили армію, щоб приборкати аборигенів Пандори. Навіть гірше: Джейка розшукує армія.

Чи виживе він і його сім’я?

Ось чотири речі, які варто знати батькам про цей фільм:

1. Це сиквел блокбастера 2009 року

«Шлях води» є продовженням фільму «Аватар» 2009 року, який також був написаний і знятий Кемероном і став найкасовішим фільмом у США. Він витіснив «Титанік» з першого місця, але з того часу був обійдений кількома фільмами й знаходиться на четвертому місці в національних чартах, хоча «Аватар» залишається найкасовішим фільмом у світі (2,9 млрд дол. США).

Версія фільму «Аватар» 2009 року розповідає футуристичну історію морського піхотинця (людини) Джейка Саллі, якого відправляють на супутник Пандору в зоряній системі Альфа Центавра з метою допомогти у видобутку цінного мінералу − необтанію. Однак Саллі розривається між виконанням своєї місії та захистом блакитного народу Пандори (на’ві). Наприкінці фільму Джейк перестає бути людиною і стає На’ві. (Якщо вам цікаво, на’ві використовують для цього магічну рослину під назвою «Дерево душ»).

«Аватар» отримав високу оцінку критиків, які аплодували тому, що на той час було новаторськими ефектами захоплення руху та CGI-анімації. «Я бачив кіно майбутнього, і це “Аватар”», − писав Том Лонг з газети «Детройт Ньюс» у 2009 році.

Фільм «Шлях води» починається через 10 років після фільму 2009 року.

2. Вся справа в природі… і світогляді

Корінні жителі Пандори вважають природу рівною собі. Вони поклоняються природі. Вони спілкуються з природою. Вони отримують від неї свою енергію.

В одній сцені вагітна жінка на’ві розмовляє з вагітною китоподібною морською істотою, обмінюючись історіями та бажаючи одна одній добра. В іншій сцені підводна істота рятує життя підлітка на’ві, який, здавалося б, загинув, потонувши. В іншій сцені дівчинка на’ві «керує» підводною рослиною силою свого розуму, перетворюючи її на зброю проти ворога. Ми також чуємо, як жінка на’ві молиться до самої природи («Мати, допоможи нам», − молиться вона богу природи на ім’я «Ейва»). Як один представник на’ві розповідає іншому: «Шлях води не має ні початку, ні кінця. Море навколо тебе і в тобі. Море − твій дім до твого народження і після твоєї смерті. Море дає і море забирає. Вода з’єднує все − життя зі смертю і темряву зі світлом».

Нам навіть кажуть, що морські істоти розумніші за нас, емоційніші за нас і духовніші за нас (частково це пояснюється тим, що у них більше нейронів у мозку, каже вчений).

Світогляд на’ві наштовхується на світогляд людей-загарбників, які не тільки хочуть нову планету («Земля вмирає. Наше завдання тут − приборкати цей рубіж», − каже генерал), але й полюють за рідкісною хімічною речовиною проти старіння, яка міститься тільки в залозі масивних підводних істот (одна баночка оцінюється в 80 мільйонів доларів США).

У реальному світі богослови називають небіблійний світогляд «Аватара» чимось середнім між анімізмом (вірою в те, що все має душу або дух) і пантеїзмом (вірою в те, що кожен і все є Богом).

Для порівняння, Біблія вчить, що є тільки один Бог. Він створив усе і перебуває над усім. Ми повинні поклонятися Творцю, а не творінню (Римлянам 1:25).

3. Це все про сім’ю

Сім’я є основною темою фільму «Шлях води». На початку фільму Джейк Саллі розповідає, як у них з дружиною Нейтірі є двоє синів (Нетейам і Лоак), дочка (Тук) і названа дочка Кірі. Ми спостерігаємо, як діти граються між собою та з батьками. На жаль, каже він, час з дітьми «минає надто швидко» (це «як сон».) Щастя, за його словами, полягає в тому, щоб піти на «побачення» з дружиною і втекти від дітей (ми бачимо, як вони літають вночі на масивному крилатому створінні, сміються і розмовляють).

Однак мирне життя Джейка змінюється, коли люди знову вдираються на Пандору і антагоніст фільму − аватар-клон мертвого чоловіка, на ім’я Кваріч − націлюється на Джейка. Протягом решти фільму Джейк тікає від Кварітча. Проте, куди б він не йшов, його сім’я подорожує з ним − в основному, щоб він міг їх захистити. (Це включає в себе тривале переховування за морем, щоб жити з іншим племенем На’ві, яке мешкає вздовж рифів і є більш зеленим, ніж блакитним).

«Ця сім’я − наша фортеця», − каже Джейк.

Джейк вважає себе захисником родини.

«Батько захищає, − двічі повторює він у фільмі. − Це те, що надає йому сенс».

4. Це не для дітей

Люди Пандори можуть бути розумними, але вони не скромні. Чоловіки й жінки носять набедренні пов’язки, які залишають їхні зади відкритими (на’ві, звичайно, також мають хвости). Жінки накидають на шию прикраси, щоб прикрити груди, хоча це часто не вдається. «Шлях Води» може бути вільним від сексуальності − в ньому немає постільних сцен − але в ньому багато (синьої комп’ютеризованої) оголеної натури.

У ньому є помірна кількість грубої мови (деталі нижче) і значна кількість насильства, з численними вибухами й перестрілками (включаючи автоматичну зброю). Ми бачимо людей, вбитих стрілами в голову та серце. Ми бачимо, як іншого чоловіка зарізали. Підлітки б’ються і б’ються. Китоподібну самку морської істоти відокремлюють від її дитинчати й вбивають. Чоловікові відривають руку від тіла (ми бачимо, як вона летить у повітрі). Хлопчик-підліток На’ві помирає.

Далі йдеться про тривалість фільму. Приблизно три години − він перевищує межу сечового міхура кожної дитини, яку я знаю.

Без сумніву, можна було б вирізати з фільму приблизно 30-45 хвилин і зберегти той самий сюжет. З іншого боку, ви б втратили багато підводних візуальних ефектів, які роблять фільм таким цікавим.

«Шлях води» − це візуальна насолода, з барвистими, потойбічними морськими істотами, які часто заповнюють кожен дюйм екрана, і місцевими жителями, які плавають у мирному блаженстві. Останні 45 хвилин фільму роблять його вартим очікування.

Читайте також:

Деякі люди кажуть, що «Шлях води» кращий за перший «Аватар». Вони, мабуть, мають рацію.

Фільм має рейтинг PG-13 за сцени сильного насильства, часткову оголеність та ненормативну лексику.

Розважальний рейтинг: 3,5 з 5 зірок.

Рейтинг для сімейного перегляду: 2 з 5 зірок.

Автор: Michael Foust

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Джерело
crosswalk.com

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Редакція

Слово про Слово – інформаційний християнський ресурс. Публікуємо щоденні новини, коментарі, аналітику, що висвітлюють релігійну тематику в Україні та світі. Публікуємо статті різних жанрів, авторські блоги, оповідання, поезію, притчі.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button