СвітХристиянські новини

Зниження народжуваності пов’язане із секуляризацією, зростанням ворожості до релігії

За словами професора Університету Бейлора Філіпа Дженкінса, зниження рівня народжуваності має суттєву кореляцію зі збільшенням секуляризації.
Про це пише Слово про Слово з посиланням на christianpost.com.
У Ріджент коледжі (Ванкувер, Британська Колумбія) пряма трансляція під назвою “Плодючість і віра: розмова з Філіпом Дженкінсом“, професор історії Університету Бейлора та співдиректор програми з історичних досліджень релігії пояснив в четвер, що демографія походить від змін у релігійних віруваннях.
Значна частина сучасної Африки релігійна і вона має високий рівень народжуваності, сказав Дженкінс. На відміну від цього, чим нижчий рівень народжуваності населення, тим більша ймовірність, що люди відокремляться від релігійних громад та релігійних установ. Тоді рівень народжуваності слугує глибоким вікном до того, як суспільства у всьому світі стають більш секуляризованими.

“Ми вимірюємо зміни в суспільстві за допомогою родючості”, – сказав Дженкінс.
“Існує тісний взаємозв’язок між рівнем народжуваності певного суспільства або нації та рівнем релігійності в цьому суспільстві”.

На тлі відносно недавнього колапсу рівня народжуваності у всьому світі, особливо в Європі, секуляризація зростає. Дженкінс зазначив, що якби ви сказали йому коефіцієнт народжуваності в тій чи іншій країні, було б досить легко сказати, чи допускає ця нація легальні одностатеві союзи, припустити ставлення до віри та релігії та міцність її релігійних установ.
Хоча така відповідність зумовлена ​​не простим причинно-наслідковим зв’язком, очевидно, що цей зв’язок присутній, підкреслив він.
У 1960-х роках рівень народжуваності в Данії почав опускатися нижче рівня заміщення, оскільки країна стала більш світською. Тим часом в африканській країні, що знаходиться на південь від Сахари Уганді, середньостатистична жінка мала п’ятеро дітей, і релігійні переконання були сильними. Ця закономірність справедлива у всьому світі, де помітна кількість людей, які, здається, підтримують цю тенденцію.

“Можна стверджувати, що коли ви вилучаєте дітей з картини, лишається набагато менше зв’язків, що з’єднують сім’ї та людей з установами… Виведіть дітей з релігійної картини і подивіться, що станеться”, – сказав він.

Або, за його словами, це може бути навпаки. Що, коли люди стають більш світськими у своїх думках, вони відмовляються від наказу “бути плідними і примножуватися”.
Читайте також: 

Що б не сталося раніше, ці зміни відбуваються швидко. В Італії обвал коефіцієнта народжуваності та ковзання до нестримної секуляризації відбулися протягом десяти років, зазначив він.
Суспільства з низькою народжуваністю частіше виявляють ворожість до релігії, додав Дженкінс. Ключовим фактором цього явища є установи.

“Як тільки ви розділяєте ідею сім’ї, розділяєте сексуальність і розмноження, люди стають набагато менш охочими, щоб церкви або релігійні установи говорили їм, що робити зі своїм особистим життям”, – сказав він.

Коли ця релігійно-інформована етика руйнується, згодом виникають політичні кампанії з метою легалізації або дозволу референдумами таких речей, як аборти або евтаназія. Секуляризоване суспільство з низьким рівнем народжуваності є більш непривітним до зусиль церков та релігійних установ, які виступають проти цього і часто схильне вірити в найгірші звинувачення щодо релігійних організацій та установ, пояснив він.
Дженкінс далі розповідав, як одним із найбільших змін у свідомості в його житті було переконання, що відбудеться демографічний вибух. Те, що сталося, було навпаки.

“Грубо кажучи, з того часу [1970-х] ми втратили 2 мільярди людей від того, що прогнозувалося, у порівнянні з тим, що ми отримали насправді”, – сказав він. “Це відбувається тому, що так багато людей в Латинській Америці та Азії відмовилися від традиційних темпів приросту населення” третього світу “і раптом стали датчанами”.

Рівень населення, який багато хто вважав скандинавським, поширився по всьому світу. Половина штатів Індії зараз має половину рівня заміщення рівня народжуваності, продовжує Дженкінс. Тоді як спочатку прогноз на 2050 рік мав становити 11 мільярдів населення. Швидше за все, ця цифра становитиме приблизно 9 мільярдів. Зараз занепокоєння зростає щодо “скорочення населення”, військових, комерційних та економічних наслідків, які з цим пов’язані.
У 1980-х роках у типової іранської жінки за життя було семеро дітей, сказав він. Зараз показник коливається на рівні 1,5-1,6, приблизно на тому самому рівні, що і в Канаді. Попри те, що іранський народ розглядається як релігійна країна через свій палкий ісламський уряд, іранський народ секуляризувався. Глава Іранської Революційної гвардії поскаржився, що з 60 000 мечетей в країні лише близько 3 000 активно відвідуються.
Опитування того, що пересічні іранці думають, показують, що багато хто вважає себе “духовними, але не релігійними”, і багато інших є атеїстами, сказав він, тоді як основний ортодоксальний іслам – “заняття меншини”.
Сполучені Штати були певною аномалією в тому, що вони є розвиненою державою, але залишаються високорелігійними та мають відносно високий коефіцієнт народжуваності. Однак за останнє десятиліття вони значно секуляризувалися, і рівень народжуваності також стрімко впав. Ті, кого називають “не”, – люди, які більше не пов’язані з якоюсь конкретною традицією віри – різко зросли.
“Частка “нікого” в США дуже різко зросла за останні 10−15 років саме за той самий період, коли рівень народжуваності впав. І трьома найбільшими релігійними громадами в США зараз є євангеліки, католики та “не”. І лише за рік-два “не” стануть найбільшою з цих трьох груп. Це приголомшлива зміна за дуже короткий час”, – сказав Дженкінс.
США також розділені в культурному плані, і легко передбачити, що штати з високим рівнем народжуваності та високою релігійною практикою голосують за республіканців, а штати з низьким рівнем народжуваності та низькою вірою – за демократів, пояснив він.
“Родючість є надзвичайно хорошим провісником релігійної поведінки та політичної поведінки, яка з цього виростає, особливо в епоху культурних війн”, – сказав Дженкінс.
Секуляризація може відбуватися дуже швидко, підкреслив він, підкреслюючи, що Нідерланди колись були відомі своєю сильною релігійною практикою в 1940-х і 1950-х роках, але це змінилося до 1980-х. З того часу голландці стали одними з найбільш світських людей в історії.
“Яка доля  Сполучених Штатів? Я не знаю”, – додав він, зазначивши, що цілком можливо, що пандемія COVID-19 може пришвидшити цей процес секуляризації.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button