Актуальне

Як створити український Гарвард

Трансформація України у високотехнологічну економіку має розпочатися зі створення цілком нового університету – еквівалента Stanford, Harvard, MIT. І для цього є відповідні передумови.
Україні потрібно перетворитися в інноваційну країну. Економіка, заснована на інноваціях, зростає швидше і більш стабільна, ніж економіка побудована на природніх ресурсах. Як її створити? Звернемося до прикладу США, де інтернет-гіганти Google і Facebook, а також високотехнологічні компанії на кшталт Microsoft, Apple і Boeing створюють десятки тисяч високооплачуваних робочих місць.
Щоб зрозуміти, чому в США так багато інноваційних компаній, давайте згадаємо, як вони виникли. Більшість таких компаній заснували студенти провідних університетів, таких як Stanford, Harvard, MIT. Там навчалися засновник Microsoft Білл Гейтс, Apple – Стів Джобс, Facebook – Марк Цукерберг. Чим ці університети відрізняються від сотень інших університетів? Кращим в світі викладацьким складом і науково-дослідними інститутами. Вони як магніт притягують венчурних капіталістів і відкривають студентам масу можливостей для бізнесу. Ці університети є світовими лідерами і за кількістю стартапів, створених студентами, і за сумами залученого цими стартапами венчурного капіталу [1].

Що Україна може перейняти з досвіду США? В Україні необхідно створювати науково-дослідні інститути світового класу, які залучатимуть найсвітліші розуми планети. Трансформація України у високотехнологічну економіку має розпочатися зі створення цілком нового університету – еквівалента Stanford, Harvard, MIT. І для цього є відповідні передумови.
1. В Україні традиційно сильні природничонаукова й інженерна школи. Це підтверджує нинішній бум української IТ-галузі.
2. У науковому світі дуже сильна українська діаспора. Серед науковців з українським корінням – директори елітних німецьких дослідницьких інститутів, що входять до Товариства ім. Макса Планка. Українці виграють престижні наукові гранти, створюють успішні стартапи у Кремнієвій долині. Більшість цих людей підтримає Україну, якщо в них з’явиться реальний шанс змінити її на краще.
3. У країні вже з’являються інститути світового класу, які займаються суспільними науками. Приклади – Консорціум економічних досліджень та освіти (EERC), а також Київська школа економіки (Kyiv School of Economics).
4. В Україні та за її межами працює чимало успішних українських бізнесменів. Вони могли б надати допомогу у фінансуванні нового університету. Велика частина бюджетів Stanford, Harvard, MIT – приватні пожертвування. Із віком українські бізнесмени усвідомлюють необхідність залишити після себе щось фундаментальне, що завжди асоціюватиметься з їхніми іменами.
На жаль, поки що в Україні не має університетів дійсно світового рівня. Згідно нового QS рейтингу, серед українських університетів, найкраща 477 позиція в ХНУ ім. Каразіна [2]. Ще п’ять університетів увійшли в першу 1000. Взагалі, ситуація невтішна, навіть якщо порівнювати з університетами східної Європи та країнами колишнього СРСР [3].

Який рецепт створення українського Гарварда?

1️⃣ Університет потрібно створювати з нуля, а не на основі існуючих університетів.
2️⃣ Університет повинен бути приватним і фінансуватися на пожертви української еліти.
3️⃣ Університет повинен бути відкритий для студентів і викладачів з усього світу.
4️⃣ До складу університету мають входити незалежні дослідницькі інститути, що відкривають студентам можливість створювати інновації і засновувати стартапи.
Першим кроком до українського Гарварду може стати невеликий науково-дослідний інститут. Нехай навіть сформований на базі одного з існуючих українських університетів, але діє як самостійна юридична особа. Інститут повинен визначитися з кількома вузькими пріоритетними напрямками і зібрати кращих українських і світових дослідників в цих областях.
Джерела:
[1] https://www.businessinsider.com/top-colleges-for-startup-fo…
[2] https://www.topuniversities.com/…/world-university-ran…/2021
[3] https://www.facebook.com/583997548/posts/10157559247787549/?d=n
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!