Новини археології

Археологічні знахідки в Шіло продовжують підтверджувати біблійну історію

Скотт Стріплінг розповідає про нові опори, знайдені в червні, які, на його думку, створювали двері в комплекс воріт, де міг померти священник Ілій.

Джерело: allisrael.com

Брама Ілія

Цього літа археологи, які працювали в Тель-Шило, виявили опори, які, на їхню думку, утворювали двері до комплексу воріт на північній околиці біблійного міста. Знахідка, за словами Скотта Стріплінга, директора розкопок у Тель-Шило компанії Associates for Biblical Research, була несподіваною, але в той самий час мала сенс, оскільки стіна була всього за кілометр від джерела Шило і це може бути саме та брама, де помер первосвященник Ілій. Було б логічно, якби мешканці в’їжджали та виїжджали з цього боку міста, щоб отримати доступ до води.

«Це була або головна брама, або інша», — зазначив археолог.

Стріплінг також додав, що вони виявили «гласис» — земляний насип, що оточує фортечний мур, — який закінчувався біля передбачуваного входу у ворота. У цьому місці в стіні був симетричний пролом, що дозволяє припустити, що там могла бути надбрамна камера — комплекс, через який люди мали пройти, перш ніж увійти до самого міста.

«Це важливо, тому що первосвященник Ілій помер у брамі Шіло, — сказав Стріплінг. — Ми виявили те, що, на нашу думку, є воротами, згаданими в Першій книзі Самуїла». Так, Біблія зазначає: «І побіг один веніяминівець із бою, і прибув того дня до Шіло; а одежа його була подерта, і порох на голові його. І прибув він, аж ось Ілій сидить на стільці при дорозі й виглядає, бо серце йому тремтіло за Божого ковчега. А той чоловік прийшов, і розповів у місті, і закричало все місто! …І сталося, як згадав він про Божого ковчега, то впав Ілій зо стільця навзнак при брамі, зламався карк йому, і він помер, бо той муж був старий та тяжкий. А він судив Ізраїля сорок літ» (1 Самуїла 4:10-18).

Стріплінг проводив розкопки в Тель-Шило під егідою громадянської адміністрації Юдеї та Самарії протягом травня та червня 2022 року разом зі 135 волонтерами з 11 країн та 12 різних університетів. Асоціація біблійних досліджень працює на високогір’ї Ізраїлю протягом 43 років.

Археолог та його команда працюють у Тель-Шіло з 2017 року, з дворічною перервою під час пандемії COVID-19, цього літа їх четвертий сезон розкопок. Перед Тель-Шіло вони копали у Хірбет-ель-Макатир. Тель-Шило – четверте розкопане ними місце.

Археологічні знахідки в Шіло продовжують підтверджувати біблійну історію

Тель-Шіло в Біблії

За його словами, Тель-Шило – одне з найбільш значущих з біблійної точки зору місць, де працював Стріплінг. Це місце вперше згадується в Біблії, коли Ісус Навин зводить тут скинію у пізньому бронзовому віці. Вважається, що Ковчег Завіту зберігався усередині скинії. Біблія свідчить: «І була зібрана вся громада Ізраїлевих синів до Шіло, і вони помістили там скинію заповіту, а перед ними був здобутий Край» (Ісус Навин 18:1).

Знахідки датують це місце періодом середньої бронзи. Воно було столицею Ізраїлю за понад 300 років до Єрусалиму.

Протягом чотирьох сезонів розкопок Стріплінг та його команда виявили низку предметів, які, на їхню думку, оживляють Біблію та допомагають підтвердити її розповідь, хоча є й ті, хто з цим не погоджується.

Ці предмети включають складські приміщення, розташовані вздовж північного периметра фортечних стін, стратегічно розташовані поруч із монументальним будинком, який, можливо, служив платформою для Скинії.

Стріплінг сказав, що ці кімнати «унікальні за своєю конструкцією», і всередині них було знайдено кілька глечиків, датованих залізним віком. Такі глеки могли використовуватися людьми, які хотіли зберігати десятини, які вони приносили.

Крім того, поблизу було знайдено знесений чотирирогий жертовник, а також два керамічних гранати, характерні для описаних у Біблії прикрас, що звисали з шати священника: «І поробиш на подолку її гранатові яблука з блакиті, і пурпуру та з червені, на подолку її навколо, і золоті дзвінки поміж ними навколо, золотий дзвінок і гранатове яблуко, золотий дзвінок і гранатове яблуко на подолку тієї шати навколо» (Вихід 28:33-34).

Нарешті, приблизно за 30 секунд ходи від платформи знаходиться сховище глиняного посуду та кісток, що датуються приблизно 1400–1300 роками. до н.е. Це так звана фавіса — сховище для предметів культу, речей, які використовували у ритуалах тощо. Там були знайдені лише кістки тварин з біблійної системи жертвоприношень, а також датована кераміка пізньої бронзової доби, приблизно 1400-1300 рр. до н. е.

Цікаво, що дві третини знайдених кісток — з правого боку тварин, одна третина — з лівого боку. Це підтверджує зв’язок зі священницькою діяльністю на цьому місці, адже у книзі Левит йдеться: «А праве стегно з мирних жертв ваших дасте священникові, як приношення. Хто з Ааронових синів приносить кров мирних жертв та лій, йому буде на пайку праве стегно» (Левит 7:32-33).

«Отже, коли ми розглядаємо ці речі індуктивно, — сховище з кістками, платформа, яка відповідає розмірам Скинії, сховище з глеками, зруйнований вівтар, гранати, — я думаю, що ми отримуємо синхронізм і чітке уявлення про те, що відбувалося в Шіло протягом періоду Скинії, Ілія та Самуїла», — зазначив Стріплінг.

Він сказав, що цього літа команда розкопала ще тисячі кісток. Тепер вони будуть піддані вуглецевому датуванню та зооархеологічному аналізу, щоб отримати додаткову інформацію.

Також археолог додав, що команда виявила свідчення того, що це місце продовжувало бути заселеним ще багатьма поколіннями, у тому числі в період Другого Храму (коли жив Ісус), а також у візантійський, ісламський, пізньоримський та перський періоди. Однак він сказав, що його команда зосереджена насамперед на перехідному періоді між бронзовим і залізним століттями.

Читайте також:

Десять відкриттів, пов’язаних з Ісусом Навином та завоюваннями Ханаану

Стріплінг сказав, що якщо деякі колеги йому не вірять, але той біблійний наратив є точним, і якщо вони мають інше пояснення, «я хотів би його почути».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button