Актуальне

Топ-10 біблійних археологічних відкриттів 2016 року

Археологічні відкриття допомагають краще зрозуміти Біблію, її світ, а також підтверджують біблійні деталі про події і людей тих часів.
Нижче наводимо топ-10 археологічних відкриттів, зроблених в 2016 році, які відносяться до Біблії, або були зроблені на землях, що згадуються в Біблії.

10. Найдавніший папірус, що містить згадку про Єрусалим

В одній з печер Іудейської пустелі «чорними археологами» був знайдений папірус, що містить найдавнішу згадку про Єрусалим, яка зустрічається не в тексті Танаху. Пізніше знахідка була конфіскована археологами.
Відповідно до даних радіовуглецевого методу та палеографічного аналізу, документ датований кінцем VII століття до нашої ери – кінцем епохи Першого храму.
Він містить такий напис: «Від служниці царя з Нахарати глечики з вином, царю в Єрусалим». Особливість тексту ще й в тому, що він написаний від імені жінки, яка займала в палацовій адміністрації досить високу посаду.

9. Стародавній скляний завод часів Римської імперії

1461312869172724032
Археолог з Управління старовини Ізраїлю Абдель Аль-Салам виявив осколки обпаленого скла на південному сході від Ягур. В результаті розкопок були знайдені залишки стародавнього скляного заводу.
«Ми виявили фрагменти підлоги, шматки спечених зі склом цегли зі стін і стелі, печі та осколки чистого сирого скла, – сказав Саїд. – Ми були дуже вражені, коли дізналися, яке велике значення має ця знахідка».

8. Затонуле давньоримське торгове судно з цінним вантажем на дні гавані в Кесарії

Два дайвери досліджували підводні руїни стародавнього портового міста Кесарії Марітіма в Національному парку Кесарії, Ізраїль, і натрапили на статуї, монети і предмети інтер’єру.
Вони повідомили про знахідку в Ізраїльське управління старожитностей. в цьому місці потрапило в аварію давньоримське торгове судно, а вік артефактів становить близько 1600 років.
В Ізраїлі це найбільша знахідка такого роду за останні 30 років. Вчені особливо відзначили різноманіття знайдених предметів і матеріалів – бронза, скло, монети загальною вагою близько 20 кг, залізні якорі, дерев’яні частини того корабля, який перевозив цінний вантаж, і навіть цвяхи, що скріплювали корабельну обшивку. Особи імператорів на монетах допомогли встановити час корабельної аварії, яка сталася в дуже цікавий історичний момент

7. Палац часів царя Соломона в місті Гезер

Вчені з’ясували, що розкопана монументальна будівля зведена в X ст. до Р.Х., в епоху Соломона, відомого своєю будівничою діяльністю, в першу чергу в Єрусалимі і Мегіддо. Американські археологи змогли також виявити шар, що містить філістимлянську кераміку.
Фараон передав Гезер Соломону як придане за своєю дочкою, і Соломон розбудував місто. Зроблені експедицією знахідки відповідають біблійному тексту. Визначено, що місто було зруйноване між 1200 і 1000 роками до Р.Х. На руїнах збудували нове місто з фортифікаціями, знаменитими воротами і палацом. Відновлення відбувалося вже в другій половині X ст., в епоху Соломона. Якість будівництва свідчить, що тільки правитель, який має в своєму розпорядженні значні ресурси і не відчуває нестачі в робочій силі, міг організувати будівництво подібного комплексу

6. Стародавні римські таблички

В ході розкопок у Лондоні було виявлено понад 400 дерев’яних римських табличок з найдавнішим рукописним фрагментом зі всіх, коли-небудь знайдених у Великобританії.
Музей археології в Лондоні датує їх 57 роком н.е. Вони розповідають про перші роки життя столиці «словами людей, який тут жили, працювали, торгували і управляли новим містом». Директор музею Софі Джексон каже, що знахідки перевершили всі очікування і дозволять археологам наблизитися до розуміння римсько-британської культури

5. Плитка мозаїки Другого храму в Єрусалимі

Археологи з єрусалимського Проекту з дослідження Храмової гори (Temple Mount Sifting Project) відновили унікальний архітектурний елемент Другого Храму. А саме, декоративні плити, які прикрашали портик на вершині Храмової гори. Споруда використовувалася в час правління царя Ірода, який керував країною з 37 по 4 р. до н.е

4. Наймасштабніше поховання філістимлян

Американські та ізраїльські археологи виявили поруч з містом Ашкелон на півдні Ізраїлю кладовище філістимлян. Під час розкопок були знайдені численні людські останки і артефакти, які археологи датували періодом XI-VIII століття до нашої ери. Настільки масштабне поховання філістимлян було знайдено вперше. Розкопки на цій території тривають протягом 30 років. Поховання було виявлено ще в 2013 році, але знахідка трималася в таємниці три роки, бо ультраортодоксальні євреї часто протестують проти археологічних розкопок.

3. Фабрика кам’яного посуду часів Ісуса Христа

Група вчених на чолі з представником Аріельського університету Йонатаном Адлером знайшла в печері поблизу Назарета давню майстерню, в якій виробляли кам’яний посуд.
Багато експертів вважають, що Кана Галилейська перебувала на території сучасного Кафр-Кана, де на місці першого описаного в Євангелії дива була зведена церква Вінчання. До того ж, знайдена в печері майстерня розташовується в цьому ж географічному районі.

2. Святилище епохи Першого храму у воротах Тель-Лахіш

Археологи Управління старовини розкопали ворота, які вели на Тель-Лахиш, друге за значенням місто-фортецю в Юдеї після Єрусалима. Датуються VIII століттям до нової ери.
У комплексі міських воріт виявлена ​​і кімната, яку керівник розкопок Саар Ганор вважає святилищем. У ретельно оштукатурене білим матеріалом велике приміщення ведуть окремі сходи, і в ньому знаходяться стіл для дарів і два жертовники зі слідами рогів на чотирьох кутах. Роги жертовника навмисно спиляні, що, як вважають історики, відповідає опису реформи культу, виробленої царем Єзекія, це 18-й розділ 2-ї Книги Царств.

1. Відкриття гробниці Христа

Вночі 26 жовтня команда вчених Афінського політехнічного університету та National Geographic Society підняла мармурову плиту, що закривала гробницю з 1555 року і провела шістдесят годин вивчення її вмісту. Знімаючи шар за шаром «кам’яний матеріал» – вчені вважають, що це пилюка, яка залишилася у гробниці після поновлення її 500 років тому, – консерваційна команда виявила другу мармурову плиту з викарбуваним на ній хрестом, яку можна датувати XII століттям.
28 жовтня, перед самим закінченням терміну робіт, археологи побачили неушкоджене похоронне ложе з вапняку. До Великодня 2017 року (16 квітня) планують зробити у захисній плиті вікно, яке відкриє гробницю для огляду віруючим.

ieshua.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button