Сім'я

Тати не вміють гратися зі своїми дітьми: дослідження

Російські вчені у ході дослідження виявили, що сучасні тати не вміють гратися зі своїми дітьми. Дослідження проводилося на базі дошкільної освітньої організації м. Красноярська. Вибірку склали 30 дітей старшого дошкільного віку, які виховуються в повних сім’ях.

Джерело: uafathers

Для досліджуваних в якості стимулів виступали фрази, що забезпечують наступну спрямованість відповідей: уявлення про батьків (образ батька та образ матері); особливості взаємин з батьками: взаємодія з батьками; ставлення до батьків; очікування від батьків; страхи, пов’язані з батьками.

В результаті збору інформації отримано 67 асоціацій, що характеризують образ матері у свідомості дітей, та 63 асоціації, що зображають образ батька. Під час обробки даних встановлюється:

  • Уявлення дітей старшого дошкільного віку про батьків (образ тата та образ мами) пов’язані з їхнім емоційно-позитивним ставленням до дорослих: батько й мама характеризуються як: «хороші», «найкращі», «кохані»;
  • образ матері частіше асоціюється з виконанням побутових функцій («готує», «прибирає», «миє підлогу»), батько сприймається як «герой», «чемпіон», що може бути зумовлено відсутністю спілкування з ним і несвідоме бажання його ідеалізувати;
  • в асоціаціях дітей практично не проглядається досвід взаємодії з батьками на тлі реалізації провідного виду діяльності дитини дошкільного віку − гри.

Описуючи особливості взаємин дітей старшого дошкільного віку з батьками, дослідники відзначили:

  • Найпоширенішими для дітей варіантами взаємодії з батьками є: участь у веденні домашнього господарства – з мамою (разом готуємо, прибираємо); гуляти, дивитися телевізор − з татом. У цьому випадку найпривабливішим видом спільної діяльності для дитини є гра: «Я люблю, коли ми з мамою (татом) … граємо».
  • Ставлення до батьків у цілому емоційно позитивне «Коли я думаю про свою маму (тата), я … люблю її (його)». При цьому, якщо образ матері асоціюється з дитиною із турботою: «готує мені торт», емоційна оцінка: «добра, хороша», асоціації, пов’язані з батьком, орієнтовані на отримання від нього матеріального вияву любові та уваги: «Купує мені іграшки, солодощі, подарунки», що можна пояснити бажанням дітей отримати матеріальні «замінники любові» через відсутність спілкування з батьком.
  • Очікування дітей від батьків пов’язані з участю батьків у спільних заходах (ігри, прогулянки), а також з проявом батьками позитивних емоцій та почуттів щодо них: «Я б хотів, щоб мама (тато)… не лаялися; були добрі», що показує гостру потребу дітей у любові та прийнятті з боку батьків.
  • Страхи дітей перед батьками характеризуються страхом емоційного заперечення з боку батьків: «Я не хочу, щоб мама (тато) лаялася; були злі»; «Боюся, що мама мене не обійме, що тато мене не любить». Постійна зайнятість батьків також насторожує дітей: «Боюся, що мама (батько) буде більше працювати; завжди працюватиме».

Читайте також: 

Висновок

Дослідження показує необхідність психолого-педагогічного супроводу сучасних батьків, які виховують дітей дошкільного віку. Завданнями роботи з батьками повинні бути:

  1. Інформування про вплив дитячо-батьківських відносин на психічний та особистісний розвиток дитини дошкільного віку.
  2. Формування позиції емоційного прийняття стосовно дитини.
  3. Навчання ефективним способам взаємодії з дитиною з урахуванням провідного виду дитячої діяльності – гри.
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 2-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button