Аналітика

Звіт Місії Євразія «Віра в кайданках» розкриває масштабні порушення релігійної свободи в Білорусі

Місія Євразія опублікувала аналітичний звіт «Віра в кайданках», який деталізує масштабні порушення релігійної свободи в Білорусі.

Документ, підготовлений експертами з релігійної свободи Михайлом Брицином та Максимом Васіним, засвідчує, що авторитарний режим Олександра Лукашенка активно використовує релігію як політичний інструмент, посилюючи репресії проти церков і релігійних громад.

Основні факти зі звіту

  • Посилення законодавчих обмежень: У грудні 2023 року набрав чинності новий закон про свободу совісті, який значно обмежує права релігійних організацій. Закон передбачає обов’язкову перереєстрацію церков, посилення нагляду за релігійною діяльністю та заборону на функціонування незареєстрованих громад.
  • Переваги для Білоруської православної церкви: У звіті наголошується, що релігійна політика в країні надає привілеї лише Білоруській православній церкві, яка є частиною Російської православної церкви. Інші релігійні конфесії, зокрема євангельські громади, піддаються суворим обмеженням, а іноді й прямим репресіям.
  • Переслідування за антивоєнну позицію: На тлі війни в Україні режим Лукашенка посилив репресії проти релігійних діячів, які висловлювали антивоєнні погляди. Затримання, штрафи та тюремні ув’язнення стали типовою практикою.
  • Релігія під контролем КДБ: Білоруський КДБ, що має коріння в радянських часах, активно використовує свої повноваження для нагляду за релігійними громадами. Релігійні лідери, які відкрито критикують владу, часто стикаються з залякуваннями, арештами та судовими переслідуваннями.

Рекомендації міжнародній спільноті

У доповіді акцентується на необхідності міжнародної реакції. Авторам звіту вдалося підготувати перелік рекомендацій для міжнародних організацій, зокрема ООН, ОБСЄ та Ради Європи. Йдеться про посилення дипломатичного тиску на Білорусь з метою припинення репресій, а також про організацію допомоги постраждалим релігійним громадам.

Політичний контекст

Після протестів 2020–2021 років у Білорусі, режим Лукашенка перейшов до нової хвилі репресій, спрямованих на обмеження прав і свобод громадян. Релігійні організації, які раніше могли діяти відносно вільно, стали об’єктами суворого контролю з боку держави.

Звіт «Віра в кайданках» підсумовує, що репресивна політика в Білорусі дедалі більше нагадує практики Росії, зокрема на окупованих українських територіях. Автори закликають не лише фіксувати факти порушень, а й активно протидіяти таким діям.

Документ українською мовою | Документ англійською мовою

Читайте також:

Please support us Газета Слово про Слово on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button