Домашня » Блог Сергія Головіна » Обряди або традиційні ритуали

Обряди або традиційні ритуали

2
Поширень
Pinterest WhatsApp

Обряди або традиційні ритуали — це усталені повторювані передбачувані поведінкові сценарії. Формально (мова про значення тут не йде) прикладом такого ритуалу може служити Вечеря Господня. Хоча порядок її здійснення змінюється від культури до культури й навіть в тій же самій культурі від однієї деномінації до іншої, в кожній конкретній громаді це усталений і передбачуваний обряд, що повторюється.

Сутність поняття «обряд» дуже добре описаний в повісті «Маленький Принц» Антуана Екзюпері в формі діалогу головного героя з Лисом:

– Краще приходь завжди в один і той же час, — попросив Лис. – Ось, наприклад, якщо ти будеш приходити о четвертій годині, я вже з третьої години відчую себе щасливим. І чим ближче до призначеного часу, тим щасливішим. О четвертій годині я вже почну хвилюватися і тривожитися. Я дізнаюся ціну щастя! А якщо ти приходиш всякий раз в інший час, я не знаю, на яку годину готувати серце … Потрібно дотримуватися обрядів.

– А що таке обряди? – запитав Маленький принц.

– Це теж щось давно забуте, – пояснив Лис. – Щось таке, що робить якийсь день несхожим на всі інші дні, одну годину — на інші години. Ось, наприклад, у моїх мисливців є такий обряд: щочетверга вони танцюють з сільськими дівчатами. І який же це чудовий день — четвер! Я вирушаю на прогулянку, доходжу аж до виноградника. А якби мисливці танцювали, коли доведеться, всі дні були б однакові, і я ніколи не знав би відпочинку.

Обряди вказують на прихований зміст знакових подій. За кожним обрядом стоїть щось імпліцитне — яке безпосередньо не проявляється, але завжди присутнє в прихованій формі. В основу обряду закладено загальний світогляд його учасників: всі повинні розділяти його символізм. Залежно від призначення, можна виділити три основні різновиди обрядів:

– Урочистість — посилення значущості події;

– Посвята — перехід в іншу якість (зі студента в випускника, з юнака в чоловіка, зі співробітника в директора і т. п.);

– Таїнство — відображення в видимих ​​діях невидимої реальності (ми не будемо займатися розглядом богословської доктрини з таким же найменуванням).

Цей поділ дуже умовний. Наприклад, романтична вечеря подружжя при свічках або офіційне закінчення навчального року — це урочистість. Офіційне закінчення навчального року з врученням дипломів — це вже і урочистість, і посвята. А офіційне закінчення навчального року в богословській семінарії з врученням дипломів і напутньої молитви — це вже й урочистість, і посвята, і таїнство. Хрещення з цієї точки зору — одночасно і посвята, і таїнство, а публічне хрещення — і посвята, і таїнство, і свято.

Життя повне обрядовості. Ми настільки часто з цим стикаємося, що часом навіть не здогадуємося, коли наша поведінка виявляється частиною обрядового ритуалу. Особливо це стосується соціальних обрядів.

Соціальні обряди призначені для врегулювання нашої повсякденної взаємодії з іншими людьми. До таких належать вітання, прощання, прояв поваги, вибачення і т. п.

Так, вітання по типу ритуалу є урочистість (міні-урочистість, якщо хочете). Воно підкреслює значимість вашої зустрічі з якоюсь людиною, що має для вас особливе значення. Адже не з кожним же ви вітаєтесь, і не з усіма вітаєтесь однаково. У тому, що вітання — це обряд, легко переконатися на досвіді. Припустимо, при зустрічі з таким собі знайомим у вас зазвичай відбувається такий діалог:

– Привіт! Як справи?
– Добре. А у тебе?
– Теж добре.
– Ну бувай!
– Пока!

Спробуйте у відповідь на питання «як справи?» Почати розповідати, як насправді йдуть ваші справи. Ви переконаєтеся: ваш приятель буде себе ніяково почувати. Він очікував типового ритуалу, а ви несподівано для нього змінили усталений сценарій.

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте розвиток сайту "Слово про Слово"

Slovoproslovo.info – Газета “Слово про Слово є неприбутковим проєктом і працює коштом пожертв.

 Ми прагнемо забезпечити якісну незалежну християнську журналістику, якій ви можете довіряти. Але на те, що ми робимо, потрібно багато важкої праці, часу та грошей.

 Просимо вас фінансово підтримати розвиток та діяльність цього інформаційного християнського ресурсу.

Попередня Стаття

В Нью-Йорку ухвалили закон, який забороняє церквам давати оцінку політикам

Наступна Стаття

Відео з Біблійного проєкту досягають мільйонів за допомогою YouTube 

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *