Для життя

Людина в мережі. Глобальний світ та інтернет

– Петрович, ви з дружиною сваритеся??
– Звичайно.
– А як миритеся?
– Я відключаю роутер і чекаю, коли вона попросить «відремонтувати» їй інтернет.

Сучасний світ неможливо уявити без комп’ютерів, смартфонів і інтернету. Вони стали частиною нашої реальності. Більш того, вони багато в чому змінили уклад життя і суспільство в цілому. Письменники-фантасти починаючи з Жюля Верна і Герберта Уеллса надихалися науковими відкриттями і малювали картини світлого майбутнього людства, його надзвичайні досягнення. Багато їхніх фантастичних думок були прогностичними і дуже проникливими. Так, розмірковуючи про електрику і можливості миттєвої передачі даних, канадський письменник, культуролог і філософ Маршалл Маклюен в книзі «Розуміння медіа. Зовнішні розширення людини» (1964) запропонував концепцію «глобального села». Він уявляє світ з електронною комунікацією: «Люди раптом перетворилися в кочових збирачів знання — кочових, як ніколи раніше, інформованих, як ніколи раніше, вільних від фрагментарного спеціалізму, як ніколи раніше, — і разом з тим, як ніколи раніше, залучених в тотальний соціальний процес. Бо з настанням електрики ми здійснюємо глобальне розширення нашої центральної нервової системи, миттєво зв’язуємо будь-який людський досвід».
Багатовікова ідея об’єднання світу стала можливою без створення імперій і розгортання військових дій — через вибудовування зв’язків, діалогу між людьми. Обговорення концепції «глобального села» займало центральне місце в наукових дискурсах соціології, культурології та комунікації другої половини XX століття. Була запропонована метафора інтернету — всесвітньої павутини, яка фізично стискає відстань між користувачами і скасовує значимість фактора часу, дозволяючи глобальним процесам відбуватися одночасно при щільній взаємодії учасників. Збільшення швидкості взаємодії і можливість участі кожного в світових процесах призводить до того, що людина мимоволі втягується в життя інших, стає активним учасником глобального співтовариства. Однак прогнози були не зовсім оптимістичними. З огляду на різноманітність існуючих позицій і думок в суспільстві, згідно Маклюеном, «глобальне село» стикається з проблемою різноманітності, тому що «абсолютно забезпечує максимальну можливу незгоду з усіх питань».
Сьогодні ми проживаємо передбачену зміну суспільства. Інтернет забезпечив технічну і інформаційну базу для розвитку глобальних процесів. Найбільш яскраво переваги швидкої комунікації позначилися в сфері бізнесу. Глобальна взаємодія фінансових ринків, ринку праці, створення транснаціональних корпорацій забезпечили успішний розвиток бізнесу і, як наслідок, експоненціальний розвиток інформаційних технологій. За 30 років свого існування інтернет зробив революційні зміни, коли організації, розташовані одна від одної на величезній відстані, включилися в спільні проєкти, змогли ділитися знаннями і обмінюватися фахівцями. Люди стали запросто подорожувати в «три кліка», працювати з будь-якої географічної точки, заводити друзів по всьому світу. Соціальні мережі збільшили щільність взаємодії багаторазово, дозволяючи користувачам викладати для глобальної публіки свій погляд на світ, в будь-якому форматі — тексту, фото, відео, аудіо. Найбільш успішні інтернет-проєкти тепер моментально поширюються в глобальному просторі мережі.
Інтернет з’єднав на своїй глобальній платформі не тільки бізнес і суспільство, а й увібрав в себе всі медіа і засоби масової комунікації. Зацікавлене ​​в просуванні своїх товарів бізнес-співтовариство оплачувало розвиток інтернет-середовища, яке ставало все більш складним, і взаємодія, наближена до реальної. Згодом виявилося, що засоби комунікації стали найкращими товарами, що привертають інвестиції і приносять найбільший прибуток. Прагнення до просування своїх товарів, вибудовування культури споживання залучили інвестиції в медіасередовище, яке розрослося до такого масштабу і складності, що виявилося некерованим. Коли основний акцент бізнесу, політики і медіа змістився на самі медіа, рівновагу влади було порушено. Медіасередовище з допомогою інтернету стало надзвичайно впливовим і виросло до позиції четвертої влади в суспільстві. Досі існує думка, що західні еліти задають вектор його розвитку, просуваючи свої цінності і глобальне домінування, але неефективність управлінських методів показує, що глобальна павутина вийшла з-під контролю.
Такі глобальні зміни, безумовно, привели до серйозних змін у повсякденному житті. Деякі з них виявилися несподіваними.
Прогрес спрямований на те, щоб у людини було більше вільного часу. Пральна машина, мийка для посуду, робот-пилосос. Кнопка закривання дверей в ліфті береже нам цілих дві секунди. Все йшло за планом, поки не з’явилися «котики» в інтернеті.
Швидкість взаємодії збільшилася і, як припускав Маклюен, перевершила поріг людських здібностей. Обсяг виробленої інформації, яка доступна кожному в мережі, багаторазово перевищує здатність людини обробити і усвідомити її. Сьогодні говорять про інформаційний тиск і мультизадачність, які породжують кліпове мислення — нездатність концентруватися на чомусь одному. Це призводить до неуважності, неможливості зібратися з силами, психологічного стресу. Люди все менше працюють фізично, але все більше втомлюються. Інтерес до практик розслаблення, медитації, спокою показує потребу сучасного жителя у відпочинку, щоб можна було перервати безперервний потік інформації та ділову суєту.
Фрілансери жартують, що віддалена робота — це коли по її закінченні ти можеш встати з-за комп’ютера, сходити в туалет, зробити собі чай і сісти назад за комп’ютер, щоб розслабитися після робочого дня. Безперешкодна можливість спілкування призводить до переміщення акценту уваги в віртуальність, але коштом зменшення взаємодії в реальному світі. Навіть традиційні способи спілкування в сім’ях збідніли. Вечорами рідні не спілкуються за вечерею, тому що у кожного є гаджет зі своїми іграми і відеороликами для перегляду. Фрагментація сімей — негативний наслідок доступності технологій особистої розваги. Хлопчик, який навчив своїх батьків, бабусю і дідуся користуватися інтернетом, відчуває себе сиротою.
Віртуальне середовище виявилося настільки привабливим, що перебування в ньому викликає психологічну залежність. Діти і підлітки годинами грають в комп’ютерні ігри, що викликає серйозне занепокоєння у лікарів. Так, в 2018 році ВООЗ визнала ігрову залежність захворюванням, що вимагає лікування і реабілітації. Доступність і привабливість віртуального світу втягує молоде покоління в гру на шкоду повноцінному розвитку в фізичному і соціальному плані. Лікарі відзначають у дітей серйозні порушення постави, зору, недолік фізичного навантаження і надлишкову вагу. Однак розвиток інтернет-технологій став настільки всеосяжним, що критика спрямована виключно на корекцію негативних наслідків для людини.
Дослідники інтернет-комунікацій відзначають, що інформаційна сфера в сучасному суспільстві виконує функцію навколишнього середовища. Вона характеризується масштабністю, складністю та самодостатністю, яку можна порівняти, хіба що з природними явищами. Математики використовують специфічну характеристику «хаосу» для суперкомплексної системи, в якій є місце випадковості і опору зовнішньому контролю. Інші дослідники використовують метафору живого організму — в інтернет-середовищі люди з’єднуються, як дендрити нервових клітин, і це середовище прагне до зростання, з’єднання і розмноження. Ми усвідомлюємо те, що інтернет-середовище, створене для упорядкування та управління, переросло спочатку закладені цілі. За складністю ця система подібна до природи. Ніяка група людей вже не здатна утримати таку систему в управлінні. Парадоксальним виявився результат: населення, для управління яким було розроблене інтернет-середовище, знайшло голос і вплив, стало повноправним учасником соціальних процесів.

З християнської позиції дивно спостерігати, що спроба людини піти від Бога і побудувати «свій» світ знову приходить до відтворення природного світу. Спроба побудувати світ з власної волі приводить до початку, до реальності життя, яким людина не здатна керувати. Органічний принцип виявляє себе не тільки в роботі людського тіла, але і в соціальній організованості, яка прагне до об’єднання всього людства. Життя у всій його красі, різноманітті і складності вказує на Творця. Дійсно: «Куди піду від Твого Духа і куди втечу від Твого обличчя? Якщо піду на небо, — Ти там. Якщо зійду в пекло — і там Ти. Коли б я вдосвіта розправив свої крила й поселився на краю землі, — то й там Твоя рука попровадить мене, Твоя правиця втримає мене. І сказав я: Ось темрява сховає мене, і ніч — світло в насолоді моїй» (Пс 138: 7-11).

Тетяна Горбачова

Джерело: Рішення

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button