РелігіяХристиянські новини

Кабмін заблокував реєстрацію релігійних організацій

Кабінет Міністрів України видав розпорядження про реєстрацію документів релігійних організацій через ЦНАП. Так зване «єдине вікно» держава встановила два роки тому, тому що подавати документи в одному місці зручніше та ефективніше, ніж бігати по різних інстанціях.

Джерело: dilo.net.ua

На сьогодні це хочуть скасувати, і небезпека полягає в тому, що церкві зараз буде складніше реалізувати новий порядок на практиці. Чому Кабмін прийняв такий документ і в чому полягає реальна небезпека?

Реєстрація, статут церкви та «єдине вікно»

В далекому 1991 році був прийнятий новий Закон про релігійні організації і тоді не було електронної бази даних чи реєстру. В той час установчим документом організації був статут церкви, на нього видавалось реєстраційне свідоцтво.

Цей порядок тривав до створення Єдиного національного реєстру юридичних осіб у 2004 році. З того часу почалася юридична колізія, яка полягала у подвійній реєстрації спочатку у релігійному відомстві, а потім мін’юсті. Фінансове навантаження від такої реєстрації лягало виключно на плечі релігійних громад, попри те, що їх до цього змушувала держава.

У 2016 році був ухвалений новий закон про податки, де усі неприбуткові організації повинні були заявити у статуті про неприбутковість, щоб не втратити пільги. На жаль, замість того, щоб зробити це на рівні цілої конфесії для спрощення порядку реєстрації та скорочення витрат, держава змушує проходити ці два кола пекла ОДА, а потім юстиції кожну парафію, а їх − 36 тисяч громад, що значить прийняти зміни у реєстрі 36 тисяч юридичних осіб.

Нарешті, щоб полегшити життя релігійним спільнотам, восьма сесія Верховної Ради ухвалила закон про створення системи «єдиного вікна» для передачі функцій національного реєстру релігійному відомству. На практиці це означало, що більше немає потреби відвідувати дві установи, і достатньо подати статут до релігійного відділу для внесення до реєстру.

Що пішло не так?

Так було протягом останніх двох з половиною років. І церкви, і релігійні відомства звикли до нової функції, оскільки це дійсно зручно. Однак 18 серпня 2021 року Кабмін видав розпорядження № 969-р, в якому виклав перелік адміністративних послуг, що надаються шляхом подання документів до ЦНАП. Ці дії пов’язані з реєстрацією, зміною, ліквідацією та реорганізацією релігійних груп (№ 69-76). Мова йде про адміністративні послуги № 01102, 01097, 01098, 01103, 01105, 01100, 01104, 01112 та 01099.

Змінюється система «єдиного вікна» та передачі документів до ЦНАП, де отримання документів, їх реєстрація і надсилання до релігійного відомства від громад має відбуватися протягом 24 годин. На практиці релігійні відділи знаходяться в обласних центрах далеко від місця подання документів, а ЦНАП не знайомий з особливостями реєстрації статутів. Ці відділи не спілкуються один з одним, знаходяться далеко, що створює колізію документообігу і порядку реєстрації між ними. Та й зробити це не реально за 24 години, оскільки зареєструвати документи на копії неможливо, потрібен лише оригінал.

Чому це відбувається і що робити?

Навряд чи Кабмін та прем’єр-міністр Денис Шмигаль особисто хочуть створити кошмар священнослужителям. Це не відповідає політиці просування релігійних груп. Також і керівник відділу релігії при Кабміні Андрій Юраш не допустив би таку відверту ганьбу. Ця подія із серії «Ми хочемо найкращого, але маємо те, що й зазвичай». Зрештою ЦНАП має бути центром документообігу, але також мати експертів з цього питання, щоб люди мали чітке уявлення що робити і куди йти.

Спрощення системи реєстрації має відбуватися через «Дію» за допомогою розширення функціоналу та регламентуватися законами спрощення процесу, але не навпаки. Зробити це так, щоб священникам у селі не потрібно було їхати до міста та стояти в чергах, а подавати документи не виходячи з церкви.

Читайте також:

P.S. Наразі це питання актуальне, оскільки релігійні групи мають перереєструватися відповідно Закону об’єднання обласних та районних громад. Їх статути проходять зміни, оскільки мають іншу назву згідно з територіальним місцезнаходженням. Це значить, що будь-яка реформа держави не повинна зачіпати якусь з верств населення.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Оксана Коваленко

Висококваліфікований, креативний викладач, перекладач англійської мови та журналіст. Має вищу відповідну освіту (викладач англійської та німецької мов), ряд сертифікатів (українського та міжнародного зразків) і дипломів з підвищення кваліфікації викладача іноземних мов та копірайтера.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. А от мені видається, що таке ускладнення нині процедури реєстрації релігійних організацій в Україні сталося далеко не випадково.
    Тим паче, що це цілковито збігається і відповідає загальній стратегії сучасного войовничо-безбожного – секулярно-ліволіберального світу. Де пануючі наднаціональні кола якого прагнуть і намагаються будь-що взяти під свій повний контроль та, відповідно, регулювати й обмежити (певними – наперед визначеними й вигідними для них рамками), зокрема, світоглядно-духовний та інформаційний круг кожної людини.
    Тобто все те, що особливо наочно й переконливо спостерігаємо і досвідчуємо саме в останні півтора року – т. зв. “всесвітньої пандемії коронавірусу”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button