Економіка
Економічна загроза: близько 70 % українців та 40 мільйонів людей у світі збіднюють

У 2022 році близько 70 % українців опиняться за межею бідності. Окрім того, цьогоріч Україна втратить 45 % ВВП. Головними причинами скорочення ВВП наступні: проблеми у зовнішній торгівлі, падіння експорту та імпорту, нульові інвестиції, міграція населення, втрата роботи, доходів, житла. Про це заявила редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.
Джерело: zn.ua
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну призводить до надзвичайно серйозних економічних і гуманітарних втрат: фінансового тиску, перебоїв у торгівлі, переміщення мільйонів громадян і катастрофічних пошкоджень інфраструктури.
В результаті цього українці стрімко та масово біднішатимуть. При цьому заробітки народу будуть нижчими за фактичний прожитковий мінімум.
Зупинка російської агресії – наразі єдиний шанс не лише для України, а й для усього світу повернутися бодай до якогось економічного зростання.
Бідність в Україні:
- Продовжують працювати без зміни умов 58 % українців, 41 % із тих, хто до війни працював, роботу втратили. Причому на сході країни наразі роботу має лише третина населення, решта — безробітні.
- У 2021 році рівень бідності в Україні становив 18 %. Однак цього року рівень у 70 % буде цілком реальним.
- За прогнозом Світового банку, до 2025 року рівень бідності в Україні все одно залишатиметься вищим за 60 %.
- Насамперед обвалиться попит. Живучи в режимі економії, людина звужує свої витрати до основного набору продуктів харчування та одягу, решти товарів і послуг просто не купуватиме. Підживлювати попит можна, наприклад, шляхом пільгового споживчого кредитування.
- Інфляція, яку абсолютно справедливо називають податком на бідність, і до війни у нас була двозначною, і після війни ще довгий час зростатиме. Вона не просто робитиме бідних іще біднішими, вона ще й зробить кредитування для них недоступним, адже, намагаючись приборкати інфляцію, НБУ, вочевидь, робитиме гроші в країні дорожчими, підвищуючи ключову ставку.
- А ще разом із попитом скорочуватимуться і надходження до бюджету, адже не великі компанії, а саме люди його наповнюють — ПДВ і ПДФО.
- Базовий прогноз Світового банку говорить, що 20 % українців житимуть на 5,5 долара на день і менше. І що довше триватиме війна, то більшатиме тих, хто житиме менш як на 200 гривень на день.
- Швидше, ніж на 7 % на рік, наш ВВП не зростатиме, за тими ж розрахунками Світового банку.
Бідність у світі
- Цілі регіони у світі опинилися у зоні ризику, бо не мають достатньо коштів для закупівлі такого дорогого продовольства, як зерно та олія. Через агресію РФ додатково 40 мільйонів людей у світі збідніють настільки, що житимуть менш як на два долари на день. Насамперед йдеться про країни згаданої Субсахарської Африки, найбідніші країни Близького Сходу та Центральної Азії.
- Світовий банк уже наголошує, що масштаб проблеми буде таким, що ще кілька років після закінчення війни в Україні бідність і голод у цих регіонах лишатимуться головною проблемою людства.
- Однак і заможнішим країнам буде непереливки. Ця війна та запроваджені санкції (зокрема, щодо питання енергоносіїв) фактично зруйнували існуючі логістичні, фінансові канали, торгові зв’язки.
- З початку війни світові ціни на газ зросли на 70 %, на вугілля – на 65 %, на нафту – на 30 %, на пшеницю – на 40 %. Вони продовжують збільшуватися, як і ціни на решту сировини, товарів і послуг. Додаткове «санкційне» навантаження на глобальні ланцюги доданої вартості ще більше посилює інфляційний тиск. Негативні прогнози озвучено для цілих галузей світової промисловості, включаючи харчову, автомобільну, будівельну, нафтохімічну та транспортну.
- Загалом глобальна інфляція цьогоріч перевищить 6 %, у єврозоні – 7,5, у США – 8 %.
- Економічний спад, за розрахунками МВФ, через війну в Україні очікує 143 країни, на які припадає 86 % світового ВВП.
Детальну інформацію можна прочитати за посиланням.