Україна

Через вторгнення може зникнути мобільний зв’язок та інтернет, як діяти?

Про можливе вторгнення Росії в Україну зараз говорять усюди, тому людям розповідають про те, як зібрати тривожну валізу, що робити під час обстрілу та де шукати укриття. При цьому одне з найважливіших питань в екстремальній ситуації – що робити, якщо раптом зникнуть мобільний зв’язок та інтернет, без яких зараз так важко уявити своє життя.

Джерело: bbc

Питання зв’язку у воєнний час та під час криз безпеки є одним із найважливіших. Саме засоби зв’язку – раніше телефон і телеграф, а тепер мобільний зв’язок та інтернет — намагаються першими вимкнути чи взяти під контроль під час наступальних операцій чи диверсій.

Нагадаємо, що на початку року під час масштабних протестів у Казахстані місцями повністю відключили інтернет та телефонний зв’язок. Однак тоді місцева влада зробила це, щоб придушити протести.

Читайте також: 

Казахстан охопили масові протести та заворушення, є загиблі

На думку експертів, мобільний зв’язок та мобільний інтернет, які стали необхідною частиною життя сучасних українців, потенційно є дуже вразливим видом зв’язку. Але вони закликають не панікувати, а ділитися порадами, як підготуватися до різних можливих таких випадків.

Що робити, якщо зв’язок таки зникне?

Перше, що варто визначити, − коло ваших обов’язкових контактів у екстреній ситуації, кажуть експерти. Діти, батьки, друзі, з якими ви плануєте спільну евакуацію тощо.

«Вам треба знати розклад своїх близьких, де і коли вони перебувають», − радить Антон Фарб, експерт з питань цивільної оборони та президент Федерації крав-мага України.

Друге питання − вже зараз подбати про альтернативні засоби зв’язку.

Найпростіше, якщо у вас вдома та вдома у ваших близьких є звичайнісінькі стаціонарні телефони. Обміняйтесь номерами, дізнайтесь номери стаціонарних телефонів на роботі у ваших родичів, у дитячих садочках і школах, куди ходять ваші діти.

Фіксований телефонний зв’язок в екстрених ситуаціях набагато надійніший, ніж мобільний. Те саме стосується дротового інтернету.

«Фіксований телефонний та оптичний інтернет-зв’язок більш захищені. Треба фізично пошкодити кабель, щоб їх перервати», − пояснив BBC News Україна Михайло Шуранов, речник «Укртелекому».

У великих містах телефонні та оптичні кабелі ховають під землею в кабельній каналізації, тож пошкодити їх фізично чи атакувати іншим способом досить складно.

«Телефонний зв’язок може працювати навіть без електроживлення в будинку, якщо тільки ви не використовуєте телефони з радіозв’язком. Адже живлення здійснюється з АТС, яка має резервні потужності у разі аварійного відключення електроенергії», − каже Шуранов.

«Комбінація фіксованого та мобільного телефонного зв’язку разом з оптичним інтернетом сьогодні дає найбільшу стабільність», − додає він.

Якщо стаціонарного телефону у вас немає і немає можливості його встановити, альтернативою залишається супутниковий зв’язок. Але це досить дороге рішення.

Один супутниковий телефон може коштувати від тисячі доларів. Але саме такі телефони використовують у зовсім екстремальних умовах для надійного зв’язку. Наприклад, далеко у відкритому морі, де немає мобільної мережі.

Крім того, цей вид зв’язку має свою специфіку, попереджає Елліна Шнурко-Табакова.

«Передача голосу буде йти з запізненням в секунду, потрібно потренуватись говорити, − каже вона. − До того ж треба буде домовитися про час сеансів зв’язку, наприклад, останні 10 хвилин кожної години».

Причина в тому, що для розмови з супутниковим телефоном треба вийти на вулицю та розвернути антену в напрямку, де розташований супутник, пояснює експертка.

«Це можна перевірити на картах відносно вашої геолокації. Для Києва це десь 30 градусів на південь», − каже вона.

Більш бюджетне рішення – ультракороткохвильові рації. Набір таких гаджетів коштує від 4000 гривень.

«Така рація не використовує частоти, зайняті державними службами, − каже Антон Фарб. − Важливо розуміти, що рація − це не мобільний телефон, тому треба обговорити час сеансу зв’язку, на якій частоті ви виходите на зв’язок».

Мінус рацій в тому, що вони мають дуже невеликий радіус дії − від 1 до 15 кілометрів.

«Це актуально, коли ви вже їдете кудись разом, але на різних транспортних засобах або живете недалеко. Тоді можна застосовувати такі засоби», − каже Шнурко-Табакова.

Для спілкування на невеликій відстані, наприклад, в межах багатоквартирного будинку, можна поставити на телефон месенджер, який працює без інтернету по Bluetooth, радить Антон Фарб.

Загалом в екстремальній ситуації у випадку повної відсутності зв’язку − мобільного, фіксованого, супутникового абощо − експерти та надзвичайні служби України радять:

  • Завчасно придбати невеличкий радіоприймач для ультракоротких та FM-хвиль, а також елементи живлення для нього. Такий гаджет дозволить отримувати важливі повідомлення від уряду чи місцевої влади, якщо вам доведеться покинути дім або у вас не буде інших засобів зв’язку.
  • Якщо ви почули тривожну сирену та маєте перебої з мобільним зв’язком, увімкніть радіо або телебачення місцевого рівня. Там можуть транслювати важливі оголошення. Наприклад, щодо евакуації.
  • На випадок, якщо в кризовій ситуації ні у вас, ні у ваших близьких не буде жодних технічних засобів зв’язку, потрібно вже зараз дуже чітко домовитись про місце та час зустрічі.
  • Якщо ви плануєте евакуацію в якесь конкретне місце − визначте точку та час збору і домовтесь, що будете чекати там, наприклад, протягом 24 годин, а потім вирушите далі до пункту призначення.
  • Маленьким дітям варто покласти в кишеню або вшити в одяг записку. Там треба зазначити повне ім’я дитини, її батьків чи інших контактних осіб, адресу та телефони. Також дізнайтесь, де саме адміністрація садочка чи школи буде переховувати дітей у випадку загрози, щоб легко їх знайти.
  • Дітей шкільного віку варто попередити, як діяти в разі, якщо не буде зв’язку. Наприклад, що вони повинні залишатися з вчителем у безпечному місці і чекати на вас.
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button