Біженці у реальному житті та пошуку роботи – директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України

Яке реальне життя у біженців в Україні та за кордоном з початку повномасштабного вторгнення Росії? Як знайти роботу біженцям під час війни? Директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Елла Лібанова відповідає на ці питання.
Джерело: zn.ua та pravda.com.ua
Реальне життя біженців в Україні
Відомо, що з початку повномасштабного вторгнення Росії з-за кордону виїхало 3,2 мільйона людей. При цьому з гарячих регіонів (Вінницької, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської) виїхало понад 7 мільйонів осіб. А понад 4 мільйони перебувають у західних регіонах України.
Більшість переселенців виїжджали практично в чому були. Нині хтось перебуває у місцевих громадах, церквах, в спортивних залах, виставкових центрах, а комусь виділили тимчасове приміщення.
Однак жити в таких умовах, особливо з маленькими дітьми, дуже не просто: психологічне навантаження перевищує запаси витримки.
При цьому більшість не в змозі винаймати житло. В західній частині нашої країни попит на житло надзвичайно високий. До того ж людям потрібна робота, бажано, оплачувана.
Ситуація з робочими місцями на Західній Україні
Західна частина України потерпає від нестачі робочих місць. Не має жодних підстав розраховувати на те, що якимось дивом з’являться робочі місця для біженців. До речі, нині влада закликає всіх ставати до роботи, відкривати/переводити в безпечні місця бізнес. Але ж не будь-який бізнес може бути прибутковим у регіонах концентрації біженців: сукупний попит населення на побутові послуги й навіть харчування (йдеться про кафе, колиби, ресторани) наразі дуже низький, принаймні з боку біженців.
Найкращі перспективи має налагодження виробництва тих товарів, без яких обійтися вкрай важко чи зовсім неможливо (харчові продукти, ліки, засоби гігієни, білизна, включно із постільною, дитячі іграшки тощо) і що можна доволі швидко зробити у новому місці. Говорячи про малий і середній бізнес, створення значної кількості робочих місць у так званих трудонадлишкових регіонах сприятиме надалі, після повернення біженців до рідних домівок, зайнятості місцевих жителів.
Які роботи можна запропонувати біженцям?
По-перше, переселенці можуть долучитися до будівництва дешевого збірного житла для біженців. Йдеться про тисячі будинків. Тому важливою є можливість швидкого розбирання і нового збирання таких будинків після закінчення війни там, куди повертатимуться люди, які втратили своє житло. Але для цього потрібні будуть будівельники.
По-друге, це сприяння в організації догляду за дітьми дошкільного й молодшого шкільного віку. Для цього варто використовувати можливості наявної в громадах тимчасового перебування інфраструктури. Також в осередках біженців надзвичайно потрібні психологи, яких вочевидь недостатньо в західних областях.
По-третє, це цифровізація економіки, яка створює велику кількість робочих місць для IT-фахівців. Центри зайнятості, всі професійно-освітні заклади повинні негайно долучитися до організації професійного навчання біженців.
Необхідно максимально спростити всі бюрократичні процедури, надати можливість біженцям працювати за спеціальним статусом, не звільняючись з основного місця роботи, за гнучким графіком.
По-четверте, біженців необхідно долучати до роботи в територіальних громадах. Когось до тероборони чи допомоги їй, когось до налагодження допомоги самим біженцям, когось до організації тих видів діяльності, яких, ймовірно, тут не було.
Повернення біженців з-за кордону
З огляду на важливість збереження української нації першочергового значення набуває повернення наших людей з-за кордону.
Наразі, за різними оцінками, прагнуть повернутися до України від 60 до 90 %. Водночас хотілося б повернення бодай частини трудових мігрантів.
Більшості біженців не так просто знайти роботу з-за кордону, особливо за наявності малих дітей, а грошова допомога ніде і ніколи не буває достатньою для підтримання середніх стандартів життя. Та й частина трудових мігрантів повернеться, якщо побачить гарні можливості в Україні.
Переконана, що наші союзники допомагатимуть. Не випадково Борис Джонсон заговорив про своєрідний план Маршалла для України, знайдуться і кошти, і потужності для максимально швидкої відбудови економіки та інфраструктури загалом.