Новини суспільства

Більшість українців вірять, що принаймні половина людей, які емігрували після початку війни, зрештою повернуться на батьківщину

Згідно з опитуванням, проведеним Українським інститутом майбутнього, більшість українців вважають, що принаймні половина людей, які залишили країну після початку повномасштабної війни, з часом повернуться.

Джерело: lb.ua

У звіті йдеться, що 49% респондентів вважають, що виїхала приблизно одна третина населення, тоді як 37% вважають, що менше чверті населення, і лише 14% вважають, що виїхала половина чи більше населення країни.

За даними опитування, 37% респондентів повідомили, що їхні близькі родичі виїхали з країни після 24 лютого 2022 року. Що стосується друзів і знайомих, то 80% учасників заявили, що особисто знають людей, які виїхали з країни початку війни Росії проти України.

Причини від’їзду українців за кордон

Основними причинами їхнього від’їзду назвали загальне відчуття незахищеності в Україні (58%), хвилювання за майбутнє своїх дітей (58%), а також підвищений рівень небезпеки через постійні обстріли ворога та загрозу окупації (57%).

46% учасників опитування вважають, що українці, які покинули країну під час війни, повинні мати свободу вирішувати питання про своє повернення на Батьківщину. Водночас 21% вважає, що ті, хто виїхав, мають повернутися одразу після війни, ще до відновлення країни. Ще 16,5% вважають, що повернення громадян України має відбутися лише тоді, коли зникне загроза окупації. Крім того, 10,5% вважають, що ті, хто виїхав, мають повернутися лише після війни та після відновлення чи відбудови нашої країни.

Чи планують українці повертатися додому?

Опитування також показало, що 46% респондентів вважають, що більш ніж половина українців, які покинули країну під час повномасштабної війни, повернуться. З іншого боку, 27% вважають, що лише від чверті до половини з них повернеться, 14% вказали, що повернеться менше чверті, а 13% опитаних зазначили, що понад 90% тих, хто виїхав, повернуться.

Згідно з дослідженням, 36% учасників повідомили, що їхні родичі твердо вирішили повернутися до країни, а 32% заявили, що їхні рідні можуть повернутися, якщо це буде безпечно та буде можливість працевлаштування в Україні. З іншого боку, 14% сказали, що їхні родичі навряд чи повернуться, тому що вони вже почали обживатися на новому місці, і лише 5% вважають, що їхні рідні точно не повернуться. Крім того, 3% висловили власну готовність повернутися на батьківщину, якщо буде така можливість, а 10% не змогли дати відповідь, оскільки їхні родичі ще не прийняли рішення.

Щодо друзів та знайомих, 29% респондентів зазначили, що їхні друзі/знайомі постійно говорять про повернення в країну, тоді як 44% заявили, що їхні друзі/знайомі можуть повернутися, якщо це безпечно та є можливість працевлаштування в Україні. Так само 15% сказали, що їхні друзі/знайомі навряд чи повернуться, оскільки вони вже почали обживатися на новому місці, і лише 2% вважають, що їхні друзі/знайомі точно не повернуться. Ще 10% не змогли дати відповідь на це питання.

Фактори, які впливають на рішення особи повертатися або не повертатися в Україну

Родинні зв’язки виявилися найважливішим фактором, 60% респондентів назвали це причиною повернення. Другим за впливовістю фактором було бажання зберегти звичний спосіб життя та оточення, про що повідомили 46% респондентів. Безпека також була важливим фактором: 42% респондентів розглядали це, перш ніж прийняти рішення. Серед причин також назвали наявність роботи та патріотизм – 36% та 32% респондентів відповідно. Інші причини включали минулі невдачі влаштуватися за кордоном (27%) та бажання, щоб їхні діти жили та навчалися в Україні (16%).

Серед причин, які впливають на рішення особи не повертатися в Україну, найбільш вагомим фактором є перспективи кращого життя за кордоном, про що вказали 55% респондентів. Безпека та доступність роботи також були важливими факторами, їх назвали відповідно 50% та 48% респондентів. 33% респондентів були стурбовані тим, щоб дати своїм дітям хорошу освіту та почати нове життя, а 28% назвали комфорт причиною не повертатися. Відсутність зусиль у боротьбі з корупцією та проросійськими силами в Україні викликала занепокоєння у 27% респондентів. І лише 5% причиною не повертатися назвали родинні зв’язки за кордоном.

Також 21% учасників опитування вказали, що знають чоловіків у своєму колі спілкування, друзів, знайомих чи колег, які незаконно покинули країну після початку повномасштабної війни.

Чи повинні українські біженці за кордоном підтримувати свою країну?

47% респондентів вважають, що українські біженці, які перебувають за кордоном, повинні самі вирішувати, чи хочуть вони, чи ні в якийсь спосіб допомагати Україні. 28% респондентів вважають, що біженці повинні підтримувати Україну, віддаючи частину своєї зарплати Збройним силам або волонтерам. Близько 12% опитаних вважають, що біженці повинні допомагати своїм рідним чи знайомим, які все ще проживають в Україні. 9% респондентів вважають, що біженці повинні брати участь в акціях протесту, демонстраціях чи пікетах на підтримку України. Лише 3,9% опитаних вважають, що біженцям не варто допомагати, оскільки вони самі потребують допомоги. Лише 0,1% опитаних вважають, що біженці точно не повинні допомагати.

18,2% учасників опитування зазначили, що протягом останніх трьох місяців не надавали жодної грошової допомоги ЗСУ чи волонтерам. Респонденти, які надавали фінансову підтримку, в середньому щомісяця жертвували від 51-100 грн (16,4%), до 50 грн і 101-200 грн (по 11%), 201-300 грн (10%), 501-1000 грн (9,2%), і 401-500 грн (8,8%).

Читайте також:

Війна в Україні та міграційна криза: статистичний огляд

Слід зазначити, що понад 50% переселенців, які переїхали до Києва, облаштували своє життя в цьому місті. Зараз 60% киян працюють у звичайних умовах, 6% працюють дистанційно, 7% працюють за скороченим графіком, а 7% влаштувалися на нову роботу.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button