Актуальне

9 фактів, які варто знати про атеїзм

Число людей, які вважають себе атеїстами, в США за останні роки неухильно зростає. За даними дослідницького центру Pew Research Center, відповідаючи на питання про релігійну приналежність, 2,4% американців відповіли, що є атеїстами, в порівнянні з 1,6% у 2007 році.

Наведемо 9 фактів, які вам потрібно знати про атеїзм:

Перший факт

Атеїзм – це віра в те, що не існує Бога або богів. Але оскільки цього переконання можна дотримуватися догматично або умовно, деякі атеїсти говорять про позитивний атеїзм (чи сильний атеїзм) і негативний атеїзм (чи слабкий атеїзм). Терміни «позитивний» і «негативний» атеїзм були популяризовані філософом Ентоні Флю (атеїстом, який став деїстом):

«Беручи до уваги, що нині звичайне значення слова “атеїст” англійською мовою – “той, хто стверджує, що не існує такої істоти, як Бог”, я хочу, щоб це слово розумілося не позитивно, а негативно. Спочатку грецький префікс “а-” слід читати у слові “атеїст”, так само як він зазвичай читається в таких інших греко-англійських словах, типу “аморальний”, “атиповий” і “асиметричний”. У цій інтерпретації атеїстом стає не той, хто позитивно стверджує неіснування Бога; але той, хто просто не є теїстом. Давайте для довідки в майбутньому введемо позначення “позитивний атеїст” для першого і “негативний атеїст” для другого».

Другий факт

На Заході атеїзм не перетворювався на явно виражену систему вірувань до пізнього Просвітництва. Девід Берман стверджує, що першою відверто атеїстичною роботою була «Система природи» барона д’Ольбаха, опублікована в 1782 році. Після цього можна було набагато частіше почути, що атеїсти визнають свою невіру. Наприклад, до 1791 року маркіз де Сад писав: «Бога немає. Природа достатня сама по собі; вона жодним чином не потребує автора», і у своєму особистому заповіті він написав, що є «атеїстом до фанатизму».

9 фактів, які варто знати про атеїзм
Маркіз де Сад

Третій факт

Саме в епоху Просвітництва теїсти й деїсти почали спростовувати матеріалізм, підтримуваний більшістю західних атеїстів. Наприклад, французький філософ Вольтер у своєму «Філософському словнику» з приводу статті «Атеїзм» писав наступне:

«Ми розумні істоти: розумні істоти не могли бути створені грубою, сліпою, бездушною істотою; виразно існує деяка різниця між ідеями Ньютона і послідом мула. Отже, інтелект Ньютона походить від іншого розуму».

Коли ми бачимо красиву машину, ми розуміємо, що десь є хороший інженер і що у цього інженера відмінний здоровий глузд. Світ, безсумнівно, є прекрасною машиною; тому у світі є чудовий розум, де б він не був. Цей аргумент старий, і він все ще працює.

Четвертий факт

У 1967 році Албанія офіційно стала першою атеїстичною державою. Фіннгейр Хіорт пише:

«22 листопада 1967 року уряд опублікував указ, який скасовує релігійні хартії й всі закони, що стосуються відносин між державою і церквою. Були заборонені всі релігійні обряди, порушники піддавалися суворому покаранню. Кілька священиків, які залишилися, були відправлені у виправно-трудові табори для “перевиховання”. У той час конституція як і раніше гарантувала свободу совісті та релігії. Але це змінилося в 1976 році, коли всі релігійні організації стали незаконними відповідно до конституції».

9 фактів, які варто знати про атеїзм
«Het Denkgelag» 26 січня 2015 року з Річардом Докінзом, Лоуренсом Краусом та Джулією Галеф. Фото – Macetaria (Dries Van Giel), Вікімедіа, CC 3.0

Пятий факт

Країни з найбільшим відсотком громадян, які називають себе «переконаними атеїстами», – це Китай (47%), Японія (31%), Чеська Республіка (30%), Франція (29%), Південна Корея (15%), Німеччина (15%), Нідерланди (14%), Австрія, Ісландія, Австралія й Ірландія (по 10%).

Шостий факт

Атеїзм визнаний еквівалентом «релігії» заради Першої поправки (див., наприклад, справу Верховного суду Wallace v. Jaffree). Справа Рід проти Грейт-Лейкс також ясно показала, що атеїста не можна звільнити з роботи через його «релігійні переконання»: «Якщо ми думаємо про релігію як про позицію, яка займає питання божественного, то атеїзм дійсно є формою релігії».

Сьомий факт

Атеїстами в Америці більше серед чоловіків і молодих людей, ніж всього населення: 67% – чоловіки, і 38% – люди віком від 18 до 29 років (у порівнянні з 22% всього дорослого населення США).

Читайте також:

Восьмий факт

Чверть (26%) самопроголошених атеїстів кажуть, що вважають себе духовними людьми, а 3% вважають себе релігійними людьми. Чотири атеїсти з десяти (41%) кажуть, що часто думають про сенс і мету життя.

Девятий факт

Багато американців, які стверджують, що вони атеїсти, не підходять під загальноприйняте визначення; і навпаки, атеїстами за фактом є багато з тих, хто вважають за краще не ідентифікувати себе як атеїсти. З тих, хто називає себе атеїстами, 14% також заявляють, що вірять в Бога або вселенський дух (включаючи 5%, які говорять, що вони «абсолютно впевнені» в існуванні Бога або вселенського духу). Більше американців вважають за краще говорити, що не вірять в Бога або вселенський дух (7%), ніж говорити, що вони атеїсти (2,4%).

Автор – Джо Картер

Джерело: ieshua.org з посиланням на thegospelcoalition.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Дивіться також
Close
Back to top button