Здоров'я

5 речей, які потрібно знати про депресію та психічні хвороби

Багато хто добре знайомий з виснажливими наслідками психічних захворювань. Ми робимо «ведмежу послугу», коли кажемо людям, які страждають, «просто пережити це і думати про хороше» або «більше читати Біблію». Хоча позитивне мислення (правильний його різновид) є біблійним, і роздумувати над Словом Божим важливо, проте депресію, тривогу та безвихідь не можна просто включати і виключати, як вимикач світла. З іншого боку, існують фактори, які сприяють душевній тузі. Після багатьох років молитви, розмов та консультування тисяч людей я виділив п’ять факторів, які можуть викликати душевний біль.

  1. ХІМІЧНИЙ ДИСБАЛАНС ТА ІНШІ ФІЗИЧНІ ФАКТОРИ МОЖУТЬ СПРИЧИНЯТИ ДУШЕВНІ ХВОРОБИ

Може існувати потреба в лікуванні, наприклад, коли нейромедіатори та рівень гормонів потребують втручання. Так само, як діабет потрібно лікувати інсуліном, деяким людям, які переживають емоційний біль, можуть знадобитися ліки, наприклад, інгібітори зворотного захоплення серотоніну; але ліки не завжди вирішують проблему. Часто вони її ускладнюють. Перш ніж починати лікування, розгляньте наступні чотири пункти. Не існує єдиного підходу для всіх, але ми можемо поглянути на комбінацію факторів, які можуть посилити душевні переживання.

  1. НАСЛІДКИ ГРІХА, ЩО ОБПЛУТУЄ, МОЖУТЬ ВИКЛИКАТИ ДУШЕВНІ СТРАЖДАННЯ

В одному з перекладів Псалма 31:3 слова Давида звучать так: «Коли я мовчав про свій гріх, спорохнявіли кості мої в цілоденному зойку моєму». Постійний гріх, у якому людина не розкаюється, призводить до душевної туги, депресії та тривоги. Я не відкидаю глибокого емоційного та психологічного болю, але хочу нагадати вам, що Бог забезпечує всі наші потреби через стосунки з Ним та послух Його Слову. Консультування з тими, хто добре знає Слово, є неоціненним і відчайдушно потрібним, але все консультування у світі не спрацює, якщо серце не в правильному положенні перед Богом. Як пастору, мені було б дуже недоречно нехтувати цим моментом. Якщо гріх чи відсторонення від Бога не є причиною душевного болю номер один, то це причина номер два.
Знову ж таки, я не кажу, що всі люди, які борються з психічними захворюваннями, живуть у гріху – сподіваюся, ви це зрозуміли, – але  нерозкаяний гріх веде до нещастя. Наприклад, виявилося, що двоє християнських лідерів у моїй місцевості, які покінчили життя самогубством, мали позашлюбні стосунки. Що стосується невіруючих, значна частина їх депресії, сорому та провини пов’язана з тим, що вони не знають Бога. Коли вони каються та довіряються Христу, величезний тягар спадає з їх плечей.
Ось чому  потрібно проповідувати про покаяння. Людей потрібно час від часу з любов’ю заохочувати, але також і з любов’ю докоряти. Покаяння – це прекрасне слово, воно відновлює наші стосунки з Богом. Ми повинні видалити гріх, як тільки він з’являється в наших думках (Якова 1:14–15). У гріха є свій життєвий цикл – він або росте, або в’яне, залежно від того, підживлюємо ми його чи не даємо поживи.
Якщо ви думаєте, що вашу депресію підживлює нерозкаяний гріх, зараз же сповідайте його. Бог може відновити ваше життя. Якщо ви не впевнені, звідки походить депресія, приділіть час молитві та читанню Божого Слова. Попросіть Господа показати вам «сліпі зони», які, можливо, розвинулися з часом, або інші проблеми, що викликають депресію. Багато років тому я почув неймовірну серію проповідей від пастора, який роками боровся з депресією. Одного разу Бог показав йому, що він надто переймається розмірами своєї церкви та своєю репутацією. Він також був негативно і критично налаштований. Як тільки він розкаявся і виправився, депресія залишила його. Це було дивовижне свідоцтво.

  1. ТОКСИЧНА ДІЄТА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ДУШЕВНЕ ЗДОРОВ’Я

Це і не дивно. Більшість людей знає, що поганий вибір їжі впливає на фізичне здоров’я, але вони не бачать зв’язку з психічним здоров’ям. Поганий вибір їжі викликає сильну нестачу вітамінів і мінералів, які фактично стабілізують наші емоції; ця відсутність відіграє величезну роль у психічній нестабільності. Наприклад, Посібник з діагностики та статистики психічних розладів перераховує пов’язані з кофеїном розлади, такі як інтоксикація кофеїном, тривожне збудження, спричинене кофеїном, і розлад сну, спричинений кофеїном, що призводить до депресії, сильної тривоги та надзвичайної дратівливості. Якщо ми віримо, що можемо щодня випивати потужний стимулятор, і це не вплине на здоров’я, ми помиляємось. Те саме стосується алкоголю. Це потужний депресант. І кофеїн, і алкоголь шкодять фізичному та емоційному здоров’ю, а також перешкоджають глибокому відновлюючому сну.
Тож виникає запитання: «Скільки людей страждає психічно та фізично просто через погане самопочуття – і продовжує потурати своїй залежності, а не усуває причину проблеми?» Наприклад, діабет другого типу – це захворювання, пов’язане з дієтою. Розумієте? Він зумовлений нашим раціоном. Не у всіх випадках, але в більшості випадків депресія, тривога, дратівливість тощо можуть бути сильно зменшені, якщо дбати про здоров’я (духовне та фізичне). Як не дивно, недолік сну дуже часто зустрічається у тих, хто має високу тривожність. Ви бачите зв’язок? На жаль, навіть коли я ділюсь цією інформацією, мало хто хоче щось міняти.
Багато християн посилаються на депресію Чарльза Сперджена. Ніхто не знає, що її спричинило, але після ознайомлення з його біографіями в мене склалось враження, що фізичне здоров’я не було його пріоритетом. Звідки ми можемо знати, чи це не зіграло ролі в його депресії та подагрі? Подагра викликається надлишком сечової кислоти в крові і часто посилюється певною їжею. Сперджен був неймовірним проповідником, і хоча фізичне здоров’я не повинно бути нашим головним пріоритетом, ми не повинні нехтувати здоров’ям своїх тіл, коли можемо.
Ми були створені для споживання життєдатних, даних Богом продуктів, які живлять і підтримують здоровий організм. Наші тіла не створені в розрахунку на мертву їжу із заводу, яка забирає в нас життя. За іронією долі, коли їжу не споживають, як у випадку посту, часто настає одужання. Доктор Юрій Ніколаєв, психіатр Московського університету, лікував шизофренію водяним голодуванням протягом двадцяти п’яти-тридцяти днів. Після цього пацієнти  споживали здорову їжу протягом тридцяти днів. Сімдесят відсотків його пацієнтів не мали симптомів протягом шести років дослідження. Користь для здоров’я від голодування неймовірна.

  1. ДЕМОНІЧНА АТАКА МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

Ми не можемо виключити можливість духовної атаки. У Новому Завіті записано, що демонічна діяльність викликала душевну тугу. Якщо людина приймає потужні наркотики, вони можуть лише посилити проблему і відкрити двері для подальшої демонічної діяльності. Слово «pharmakeía» (звідки ми отримуємо наше слово фармація) означає «призначати ліки». У Біблії її часто пов’язували з практикою магії та чаклунства. Ліки від депресії можуть викликати суїцидальні думки. Це сфера, в якій ми повинні бути обережними.

Більше про магію:

Як дізнатися, чи є напад демонічним? Принесіть цю проблему до Бога в молитві і попостіть день. Прочитайте наступний пункт і подумайте, чи відіграє ваша духовна дієта роль. Попросіть мудрості та визволення, якщо це необхідно. Чи відкривали ви якісь очевидні двері для диявола, такі як читання по долоні, карти таро, алкоголь, наркотики або дошка Уіджа? Чи хтось у вашій сім’ї займався окультизмом? Нехай ті, хто сильний у вірі, регулярно моляться за вас. Іноді твердині доводиться руйнувати по одній цеглині за раз. Насичуйте свій розум Словом, і моліться і поклоняйтесь протягом усього дня.
Сатана також шукає відкриті двері з нашого минулого. На цьому тижні я розмовляв із молодим чоловіком, який боровся з тривогою з самого молодого віку. Ліки не виправили ситуацію; а роздуми про Слово Боже допомогли. Він зрозумів, що тривожність стала сильною, коли його батьки розлучилися, залишивши вплив зруйнованої сім’ї в молодому віці. Лише оновлений розум і молитва проти цієї твердині звільнили його.

  1. НЕЗДОРОВА ДУХОВНА ДІЄТА НЕГАТИВНО ВПЛИВАЄ НА МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я.

Чим ви годуєте свій розум? Чи ви підживлюєте страх і параною, витрачаючи занадто багато часу на прослуховування ЗМІ? Чи ви дивитесь фільми жахів – особливо паранормальні та надмірно насильницькі – та берете участь у безбожних розвагах? Яку музику ви слухаєте – ту, яка піднімає настрій і підбадьорює, чи світську і чуттєву? Знайдіть час і прочитайте До Филип’ян 4, щоб побачити, що апостол Павло каже про їжу для нашого розуму. Те, що ви впускаєте в свій розум, відіграє величезну роль у вашому психічному здоров’ї. Якщо у вас багато часу на розваги, але немає часу для Бога, психічне здоров’я постраждає. Найскладніший виклик для мене як пастора – це бачити трагічну духовну смерть людей через вибір, який вони роблять . «А що вітер вони засівають, то бурю пожнуть», не ставлячи Бога на перше місце.
Я пишу цей останній абзац, коли готуюсь до похоронного служіння по тому, хто забрав своє життя. Самогубство шкодить тим, хто вам найближчий; біль триватиме все їх життя. Це один з найжорстокіших вчинків, який ми можемо зробити по відношенню до тих, кого любимо, особливо якщо це діти. Почуття провини в членів сім’ї може бути нестерпним.

Більше про здоров’я:

Якщо ви опинилися в пастці залежності, нещастя і депресії, для вас є надія. Бог постійно кличе нас до Себе. Якщо ви повернетесь до Нього всім серцем, Він повернеться до вас. Це найцінніший подарунок, обіцянка, яка ніколи не відміниться. Він – наша єдина надія. Але якщо ви вже це зробили і маєте живі стосунки з Богом, але все ще ведете боротьбу, продовжуйте боротись. Приступи депресії властиві більшості з нас як побічний результат життя в цьому грішному світі, але винагорода в кінці забігу набагато перевищить розчарування цього світу. Не здавайтесь – дивіться на Того, Хто вгорі!

Джерело: christianheadlines.com

[sc name=”futerblock” ]
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button