Новини суспільства

Уряд розробляє законопроєкт про альтернативну службу під час воєнного стану

Міністерство економіки України підготувало перший проєкт закону, що має врегулювати проходження альтернативної служби для громадян, які через релігійні переконання відмовляються від використання зброї.

Про це в інтерв’ю виданню «Главком» повідомив голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Віктор Єленський.

Чинне законодавство про альтернативну службу було ухвалене ще у 1991 році та розраховане виключно на мирний час, тому воно не відповідає сучасним реаліям мобілізації. Новий документ покликаний створити правовий механізм для тих, хто готовий виконувати обов’язок перед державою в інший спосіб, ніж безпосередня участь у бойових діях зі зброєю в руках. За словами Єленського, це стосується, зокрема, представників релігійних спільнот, таких як Свідки Єгови, які історично зазнавали репресій за свою позицію.

Щоб запобігти масовим зловживанням правом на ухилення від мобілізації, законопроєкт передбачає механізм перевірки щирості переконань особи. Відповідно до рекомендацій Європейського суду з прав людини, держава має право оцінювати глибину релігійних поглядів претендентів. Процедуру такої перевірки згодом затвердить Кабінет Міністрів, а до складу спеціальних комісій планується залучити психологів, релігієзнавців та представників церков.

Передбачається, що умови альтернативної служби будуть обтяжливішими за звичайну військову службу. Зокрема, йдеться про довший термін виконання обов’язків та залучення до робіт із відновлення країни після завершення воєнного стану. Водночас уряд розглядає можливість переходу з військової на альтернативну службу в окремих випадках, проте кожен такий запит проходитиме ретельний індивідуальний розгляд.

Законопроєкт очікує складний шлях погоджень та громадських обговорень, оскільки питання балансу між правом на свободу совісті та потребами оборони є вкрай чутливим. Раніше до розв’язання цієї дилеми долучився Конституційний Суд України, який звернувся до Венеціанської комісії. У відповідь європейські експерти підтвердили, що право на відмову від військової служби за переконаннями є частиною свободи думки, совісті та релігії, проте його реалізація під час оборонної війни потребує чіткого законодавчого врегулювання.

Читайте також:

Please support us Газета Слово про Слово on Patreon!
Become a patron at Patreon!

[mailster_form id=238074] Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button