Домашня » Блог Сергія Головіна » Цінність людини і еволюція

Цінність людини і еволюція

0
Поширень
Pinterest WhatsApp

Те, що людина створена за образом Божим, таїть в собі певну небезпеку. Її думки здатні втілюватися в реальність. Віра людини не вичерпується абстрактними висновками. У ідей є наслідки. Оскільки ж атеїстичний гуманізм і біблійне віровчення виходять з різних аксіологічних передумов (аксіологія – вчення про цінності), то і до результатів вони приводять різних.

Догматизм еволюційного вчення про походження людини вказує, що ми маємо справу не з наукою, а з ідеологією. Біблійному віровченню протистоїть релігія атеїстичного гуманізму, яка проголошує не Бога, а людину вищою реальністю. Відповідно до положень цієї релігії, все в нашому світі – породження випадковості. Призначення не існує. Кожен сам вибирає свій шлях. Істина відносна, мораль ситуаційна, життя не має сенсу і цінності.

Гуманізм – найдавніша релігія на землі. Засновник цієї релігії проголосив її кредо ще на самому початку (ну, – майже на самому початку): ви самі будете як боги, і самі будете вирішувати, що є добро, і що – зло (Буття 3: 5). При цьому від початку всі люди вважаються рівними. Але дуже скоро, як у відомій притчі, деякі виявляються «рівніші, ніж інші» (Джордж Оруелл, «Скотний двір»).

Коли Маркс і його друзі прочитали «Походження видів» Дарвіна, вони «цілими місяцями не говорили ні про що інше, як про Дарвіна і революційну силу його відкриттів» (В. Лібкнехт, «Спогади про Маркса і Енгельса». Госполітіздат 1956, стор. 100). Маркс був буквально зачарований тим, як «у Дарвіна царство тварин фігурує у вигляді громадянського суспільства» (Лист Енгельсу 18 червня 1862 г.) і неодноразово стверджував, що праця Дарвіна – «природньоісторичне підґрунтя для наших поглядів» (Див. Прим. Лист Ф. Лассалю 16 січня 1861). Маркс особисто зв’язувався з Дарвіном, з’ясовуючи, чи не стане той заперечувати, якщо його «Капітал» буде опублікований з присвятою Чарльзу Дарвіну – наставнику і натхненнику цієї роботи (Sir Gavin de Beer, «Charles Darwin». Garden City, NY: Doubleday & Co ., Inc. 1964 p.266). Однак Дарвін, погано розбирався в теоретичній економіці, недооцінив цієї пропозиції і відповів відмовою, скромно вказавши на недоцільність такого рішення.

Соратник Маркса Фрідріх Енгельс незабаром сам взявся за розвиток природничо-наукового теоретичного обґрунтування марксизму на основі ідей Дарвіна. Намагаючись надати їм вигляду “наукоподобія”, Енгельс, не зовсім, правда, зрозуміло, яким чином, вивів навіть математичний закон біологічної еволюції: «По відношенню до всієї історії розвитку організмів треба прийняти закон прискорення пропорційно квадрату відстані в часі від вихідного пункту» (Фрідріх Енгельс, «Діалектика природи»).

Це – дуже цікаве «спостереження». Воно означає, що еволюція в даний час повинна йти незрівнянно більшими темпами, ніж колись в минулому. Так, якщо відповідно до геохронологічної концепціЇ, безхребетні еволюціонували в риб 500 мільйонів років тому, і зайняло це у них 70 мільйонів років, то в наш час якісний стрибок подібного рівня повинен займати всього п’ять мільйонів років. Уявляєте, з якою швидкістю тоді має йти видоутворення? Так, дивись, була б небезпека вранці не впізнати власну собаку! Однак, ссавці як з’явилися, по тій же теорії, 230 мільйонів років тому, так більше ніякого нового класу з них не утворилося – де вже тут говорити про тип.

Але коли дуже хочеться вірити в щось, подібні невідповідності вже несуттєві. Так, ні Енгельса, ні Фрейда не хвилювало і те, що з точки зору науки і геккелевскої теорії рекапітуляції, і ламарковської ідеї спадкування придбаних ознак – безпідставні фантазії. Саме на цих фантазіях базувалися базові ідеї як фрейдовского психоаналізу, так і Енгельсівського вчення про те, що праця і виробничі відносини є творцем і вседержителем людства. Навіть після того, як Фрейду прямо було зазначено на неспроможність цих передумов, він, уникаючи прямих дискусій, продовжував наполягати на їх істинності (Frank J. Sulloway, «Freud, Biologist of the Mind. Beyond the Psychoanalytic Legend». Harvard University Press, 1992 , p.241).

Всілякі теоретичні додатки ідеї тваринного походження людини просто ігнорували ту явну різницю, яка існує між людиною і будь-якою іншою живою істотою, так і не пояснено жодною з еволюційних точок зору. Так, які еволюційні переваги давало б тваринам істотам все те, що скріплює воєдино людське суспільство – наявність совісті, морального обов’язку, етичного почуття, правового мислення. Відповідь очевидна: будь-які подібні прояви мали б негайно відмітатися природним відбором.

Тому-то завжди очевидна була і різниця між людським суспільством і тваринною зграєю. Ключовим поняттям в будь-якій людській культурі, – від самої примітивної до найбільш розвинутої до-дарвінівської, – завжди була відповідальність за тих, хто поруч. Якщо стадний інстинкт у тварин в разі небезпеки веде до збереження стада, як самоцінної одиниці, і скільки особин при цьому гине, в рахунок не йде, в суспільстві кожна особистість представляє особливу цінність, і залишити слабкого в біді завжди вважалося ганебним.

Однак, завдяки здатності людини втілювати свої ідеї в життя (причому ущербні ідеї ведуть, відповідно, до ущербного життя), поширення всіляких соціальних теорій, заснованих на вірі в тваринного предка, призвело до руйнування уз, що скріплюють суспільство і до поширення в ньому стадних принципів. Проголошувався принцип: зграя – все, особистість – ніщо. І не мало значення, скільки індивідуумів підлягає знищенню, якщо від цього виграє зграя. Приватне вираження цієї формули залежало лише від того, що виконує роль зграї – раса, нація, клас, держава, корпорація або що-небудь ще.

Так, наприклад, Ленін відкрито заявляв, що якби для успіху комуністичної справи треба було змести з лиця землі дев’ять десятих її населення, він пішов би на це, не замислюючись. Тому-то в його листах нерідко можна зустріти сентенції типу: «Будьте зразково-нещадні» (9 серпня 1918 г.); «Розстрілювати, нікого не питаючи і не допускаючи ідіотської тяганини» (22 серпня 1918 г.); «Треба заохочувати енергію та масовидність терору» (26 листопада 1918 г.); «Посилити швидкість і силу репресій» (31 січня 1922 г.).

Його приємник Йосип Сталін в юності був релігійний, відвідував майже всі церковні служби і був заохочений книгою «Псалтир Давида» з написом: «Йосипу Джугашвілі … за зразкові успіхи, поведінку, а також за декламацію і спів псалмів». Йому було тринадцять, коли в його руки потрапило «Походження видів» Дарвіна. Після цього Сосо заявив друзям: «Ніякого Бога немає … Я дам вам книжку, самі все побачите» (Simon Sebag Montefiore, «Young Stalin». Weidenfeld & Nicolson, London, 2007, pp. 35. 40). Катастрофічні наслідки цієї переоцінки цінностей юним Джугашвілі загальновідомі.

У 1869 році, тобто всього через десять років після виходу в світ катехізису неототемізму «Походження видів шляхом природного відбору, або Збереження привілейованих рас у боротьбі за життя», двоюрідний брат Дарвіна Френсіс Гальтон опублікував книгу «Спадковість таланту», що поклала підґрунтя для «наукової »євгеніки – виведення обраних характеристик людини шляхом штучної селекції. Євгеніка визначалася як «наука, що займається всіма факторами, що поліпшують вроджені якості раси» (Гальтон) або як «соціальне управління еволюцією людини» (Келлікотт).

Правда, книга не давала відповіді на питання, хто ж буде вирішувати, які ознаки є прийнятними, а які – не дуже. Однак Адольф Гітлер, який втілював ці ідеї в життя, вирішував його однозначно – вирішувати повинна «зграя»: «Держава несе відповідальність за те, щоб оголосити непридатним для відтворення потомства кожного, хто явно хворий або неповноцінний в генетичному відношенні … Зважаючи на цю відповідальність слід нещадно проводити відповідні заходи, не беручи до уваги розуміння або брак розуміння з боку будь-кого»(Adolf Hitler,« Mein Kampf »Munchen: Verlag Franz Eher Nachfolger, 1933, pp. 447-448).

Ключовим поняттям залишається слово «нещадно». Недарма, в самій назві книги фюрера «Моя боротьба» міститься посилання на назву книги Дарвіна ( «Збереження привілейованих рас у боротьбі за життя»), що надихнула його на боротьбу за привілейованість своєї раси.

Як ми бачимо, однакові вихідні передумови ведуть до загального результату, незалежно від того, що виявляється основою гуманістичної аксіології – соціальна або біологічна природа людини. Головне – виявити, яка буде ознака є проявом генетичної або громадської неповноцінності.

В першу чергу володарями таких ознак, а тому підлягають «штучному відбору» (тобто знищення), виявляються члени зграї, здатні скласти конкуренцію в боротьбі за владу. Потім настає черга всіх, хто здатний самостійно мислити: «У рішучій боротьбі за існування переможеним рідко виявляється той, хто знає найменше, але завжди той, хто виводить жалюгідні висновки зі своїх знань» (Adolf Hitler, «Mein Kampf» Munchen: Verlag Franz Eher Nachfolger, 1933, pp. 452-453). «Інтелектуальні сили робітників і селян зростають і міцніють у боротьбі за повалення буржуазії і її поплічників інтелігентиків – лакеїв капіталу, що уявляють себе мозком нації. Насправді це не мозок, а … »(В. Ленін. Лист Горькому 15 вересня 1919 г.).

Взагалі то і раніше тирани вчиняли подібним чином, але вважали за краще робити це потайки. Тепер же все робиться відкрито і з розмахом, бо замість «застарілої буржуазної моралі» ідеологи гуманізму взяли на озброєння «передову наукову теорію». Заручившись нею вони, «вважають ганебним приховувати свої погляди і наміри. Вони відкрито заявляють, що їх цілі можуть бути досягнуті лише шляхом насильницького повалення всього суспільного ладу» (К. Маркс, Ф. Енгельс,« Маніфест комуністичної партії »).

Поклоніння тварині предку не дозволяла зупинятися на досягнутому, і, виконавши ці першорядні завдання, необхідно було переходити до широкомасштабної «допомоги природним процесам» підвищення цінності людини, знищуючи цілі народи, раси, класи. Всіх, кого можна було протиставити своїй зграї, панування (перемога в боротьбі за виживання) якою мала представляти собою «нічим не обмежену, ніякими законами, ніякими абсолютно правилами не стиснуту, безпосередньо на насильство спирається влада» (В. Ленін, «Твори» . 2-е ізд., т.25, с.441).

Всього за кілька десятиліть на кривавий вівтар гуманізму принесені сотні мільйонів життів тих, хто залишився на полях битв, був спалений у печах, стертий в табірний пил ГУЛАГу, розстріляний у придорожніх канавах, забитий на смерть лопатами полпотівців, розчавлений танками на вулицях Праги або на площі Тяньнмень . А скільки покалічено доль? Скільки людей, сімей, народів, були позбавлені будинку, батьківщини, віри, надії на порятунок? Там, де людина проголошується найвищою цінністю сама по собі, бути людиною стає небезпечно.

І які ж результати? Чи створене нові надлюдські суспільства, або надраси, або хоча б одна надлюдина? На жаль! За винятком Німеччини та Японії, яким пощастило програти у Другій світовій війні, і, завдяки цьому, отримати можливість знову почати будувати нормальне людське суспільство, інші країни, що практикували віру в людину, що походить з мавпи, до кінця двадцятого століття лежали в руїнах, виснаживши і знищивши самих себе. Знищена економіка, знищена мораль, знищений творчий дух, здатний відродити втрачене.

Більше про тоталітаризм:

Варто забути своє походження, – те, звідки ми прийшли, – і ми вже ні за що не згадаємо, куди нам призначено потрапити. Як тільки ми випускаємо з уваги абсолютні орієнтири Божого слова, ми тут же опиняємося у владі блукаючих вогнів людських думок. Гуманістичний релятивізм є тим болотом, з якого людині самостійно не вибратися. Гордо поклавшись на власний розум, ми позбавляємося і Шляху, і Істини, і Життя. Але Творець чекає нас, «не бажаючи, щоб хто-небудь загинув» (2 Петра 3: 9). Призначення, уготоване нам – прекрасне.

Приєднатися до нас у Facebook  Twiter   Instagram

Підтримайте розвиток сайту "Слово про Слово"

Slovoproslovo.info – Газета “Слово про Слово є неприбутковим проєктом і працює коштом пожертв.

 Ми прагнемо забезпечити якісну незалежну християнську журналістику, якій ви можете довіряти. Але на те, що ми робимо, потрібно багато важкої праці, часу та грошей.

 Просимо вас фінансово підтримати розвиток та діяльність цього інформаційного християнського ресурсу.

Попередня Стаття

ОБСЄ закликали моніторити релігійні переслідування в Криму і Донбасі

Наступна Стаття

Президент Трамп розповість про релігійну свободу на заходах в ООН

Без коментарів

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *