Актуальне

Інфляція цінностей

Сьогодні ми змінили своє відношення до брехні. Якщо раніше вона була небажаною і вважалась неприпустимою, то сьогодні обман загальноприйнятий. Немалий внесок у такий стан справ принесла реклама, штучна упаковка товару, побудована на перебільшенні або створенні ілюзорної переваги одного товару перед іншим. Якщо раніше рекламні ролики або афіші дратували і викликали протест, тепер вони сприймаються як буденне явище і в цілому викликають схвалення. Ми звикли до того, що нас обманюють, і погодилися з цим. Тепер обманювати не соромно, це лише піар, лише бізнес а це ніщо інше як інфляція цінностей.

Рекламне мислення змінює людину, мета якої зараз не підпорядкована вищим прагненням, а приземлена до звичайної торгівлі. Всі торгують, і , так як конкуренція висока, товар різноманітний і його багато, то значить потрібна реклама, а у неї свої закони. Товари множаться не лише кількісними показниками, до цієї категорії тепер відносять практично все. Різноманітні послуги нині теж стали сприйматися як товар. Тепер є медичні послуги, освітні або ж релігійні. Нині лікар бачить своїм завданням не лікування, а надання послуг, бажано найкоштовніших. Вчитель – надає педагогічні послуги, а зовсім не навчає. Релігійні послуги теж стали підкорені законам ринку. Зачислені до категорії товару, вони змінюються, починають відповідати вимогам кон’юнктури і втрачають свій зміст. Цінності, які лежать в основі медичної, освітньої і релігійної діяльності, втрачають попит і, як наслідок, забуваються і втрачаються.

Інфляція цінностей – характерне явище сучасного суспільства, яке живе у світі надуманої реальності. Технології сьогодні дозволяють створювати гіперреальність, яка переважає справжню дійсність і розмиває межі між справжнім і фальшивим. Кінематограф на початках задумувався як відображення того, що реально відбувається, сьогодні індустрія кіно може створити будь-який світ під замовлення. Ролі помінялись, люди намагаються зреалізувати світ, показаний на екрані.

Яскравою моделлю різноманітних симулякрів є діснейленд. У ньому ілюзії і фантазії переплітаються між собою. Там на власні очі можна побачити світ, перенесений з екрану в реальність. Мініатюрна копія світу мультиплікаційних героїв, відтворення декорацій розраховані на дітей, але вони приваблюють і дорослих. Вся ця індустрія висловлює прагнення людини до розваг і насолод ідеалізованого світу, штучно очищеного від проблем і турбот світу реального. Багато дерев зроблені з пластику, гори і кручі, які імітують прекрасні рельєфи – з бетону. Але яскрава декорація приховує фальш і порожнечу, яка царює всередині, розваги мають присмак буденності без напруження і складнощів.

Фальш проявляється не лише в парках розваг і на кіноекранах, вона поселяється в звичайне життя дорослих і набирає дивних форм: люди не зустрічаються, а тільки пишуть повідомлення один одному в соцмережах; не розмовляють відверто про важливе, а йдуть на консультацію до психолога; не працюють фізично, а ходять на фітнес; не народжують дітей, а заводять котів і собак. Життя сучасної людини стає карикатурою. Але, коли життя втрачає зміст і мету, воно втрачає свій смак.

В суспільстві, де потрібна боротьба за виживання, мета визначена чітко. Перемога сильніших і загибель слабких визначає цінність життя, радість можливості досягнути чого-небудь. Це відображається в демографічній ситуації, коли народження кожного нового члена сім’ї підвищує вірогідність її виживання. Низька народжуваність цивілізованих країн, кажуть демографи, обумовлена низькою цінністю сім’ї і дітей. Якщо можна в комфорті прожити самому, навіщо витрачатися на відносини? В благополучних країнах мета життя стає розмитою, індустрія розваг замінює випробування в боротьбі за виживання, а коли розваги приїдаються, вигадують нові, більш вражаючі, небезпечніші… Гострота вражень замінює собою зусилля, які потрібні для подолання життєвих труднощів, але всередині залишається порожнеча.

Більше про цінності:

Здобуття змісту життя неможливе без роздумів над вічними питаннями про Бога, світ і себе самого.

Здобуття змісту життя неможливе без роздумів над вічними питаннями про Бога, світ і себе самого. Ці питання, незважаючи на страшну глибину, можуть знайти свою відповідь. Коли все навколо піддається сумніву, віра і надія християн лежить не в площині життя людини, а в Божій реальності. Послання до Євреїв описує віру і надію на Бога як безпечну і міцну кітву для душі (Євр.6:19), тому що протягом всієї історії люди були свідками Божої незмінності в любові, милосерді і готовності прийти на допомогу тим, хто гине. У темні часи, коли втрачаються орієнтири і розмиваються норми, як ніколи важливо пережити зустріч із Ісусом і взнати вічні цінності.

Тетяна Горбачева

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button