Світ

66 автобусів за 47 днів російсько-української війни: як ізраїльтяни вивозять українців та ввозять «гуманітарку»

Ізраїльська громадська організація Israel4Ukraine з початку війни в Україні займається евакуацією жителів міст, які перебувають під обстрілами російської армії. За цей час організація вивезла до Львова чи сусідніх з Україною країн 66 автобусів з українцями (дані станом на 11 квітня). Ще один автобус з онкологічними хворими зі Львова доправив їх до лікарень трьох італійських міст, а із Запоріжжя волонтери з Israel4Ukraine вивезли хворих дітей до Німеччини.

Організація нараховує зараз близько 40 волонтерів. Автобуси вже фінансують спонсори. А розпочинали все це троє ізраїльтян, які задумали зібрати пожертвування на евакуацію одного автобуса з біженцями із Києва. Редакція NEWSru.co.il поговорила з одним із них – Стасом Маневичем.

Джерело: ieshua.org

«Коли почалася війна, я все думав, як можна допомогти Україні, не беручи в руки зброю. І тоді у мене народилася ідея зібрати гроші на один евакуаційний автобус. Колись у мене була турфірма, і я залишився координатором туроператорів в Україні. Я зателефонував їм та знайшов через них контакти автобусних фірм», – розповідає Маневич.

Стас написав про цю ідею у Facebook і, за його словами, вже за кілька годин йому та його друзям вдалося зібрати близько ста тисяч шекелів.

66 автобусів за 47 днів російсько-української війни: як ізраїльтяни вивозять українців та ввозять «гуманітарку»
Ізраїльська громадська організація Israel4Ukraine. Джерело: newsru.co.il

«З Києва вивезти автобус коштувало п’ять тисяч доларів, а з Харкова – 10 тисяч. Ми заплатили за один автобус. У нас залишилися гроші, і ми вирішили зробити ще один. А потім ще і ще…».

Маневич розповідає, що спочатку все це робили троє людей – він сам, його дружина Галина Касмініна та їхній друг Шимон Шлевич. Незабаром до них приєдналися інші волонтери. Спочатку всі збиралися у квартирі Стаса та Галини, але потім, коли людей і роботи було вже багато, стали працювати віддалено:

«Перший час усі займалися всім, але ми швидко зрозуміли, що це нерозумно, і поділили відповідальність. Хтось займається побудовою файлів для запису, хтось обдзвонює пасажирів, хтось організовує автобуси, є відповідальні за кожне місто».

Спочатку евакуація здійснювалася тільки з Києва та Львова, потім додалися й інші міста. Останнім часом багато автобусів вирушають із Запоріжжя, звідки вивозять біженців із Маріуполя.

66 автобусів за 47 днів російсько-української війни: як ізраїльтяни вивозять українців та ввозять «гуманітарку»
Джерело: newsru.co.il

І якщо спочатку волонтери займалися лише евакуацією людей, то тепер вони ввозять гуманітарну допомогу:

«Ми зрозуміли, що назад автобуси йдуть порожніми, і це можна використовувати. Тому спочатку ми через Facebook знайшли у Німеччині людей, які організували закупівлю чотирьох тисяч тонн консервів. І автобус довіз консерви до Запоріжжя, звідки гуманітарку вже місцеві хлопці, ризикуючи життям, намагаються ввозити до Маріуполя чи бодай у навколишні населені пункти. Оскільки більшість наших автобусів їдуть до Польщі, то звідти вони повертаються з гуманітаркою до пункту виїзду – наприклад, до Києва чи Харкова».

Тим часом Israel4Ukraine зв’язалися із закордонними волонтерськими групами, які приймають українських біженців по той бік кордону та допомагають їм там. Одна з таких волонтерських груп працює у Польщі – вони відкрили у Варшаві гуртожиток для біженців та шукають для них різноманітні програми в інших європейських країнах.

66 автобусів за 47 днів російсько-української війни: як ізраїльтяни вивозять українців та ввозять «гуманітарку»
Джерело: newsru.co.il

«Ми практично передаємо біженців ланцюжком. Наприклад, нам повідомляють про чудову програму, яка відкрилася для українців у Швеції. Коли автобус комплектується та вирушає в дорогу, ми повідомляємо пасажирів про цю програму. Пояснюємо, що у нас є на неї квота і якщо хтось із пасажирів хоче потрапити в цю програму, він повинен буде пересісти у Львові до автобуса іншої команди. І тоді ті, хто хоче, пересідають туди, а решта поділяється на тих, хто хоче залишитися у Львові й хто залишається в нашому автобусі, щоб їхати далі до кордону».

Оскільки всі волонтери працюють віддалено, то в кожному автобусі робиться WhatsApp-група та вибирається координатор – із пасажирів. Як каже Маневич, ним зазвичай стає біженець, який здається Стасу та його товаришам найбільш відповідальним та врівноваженим із пасажирів – з ним підтримується постійний зв’язок. Таким чином, волонтери, не перебуваючи на місці подій, можуть контролювати те, що відбувається, і розв’язувати якісь питання.

66 автобусів за 47 днів російсько-української війни: як ізраїльтяни вивозять українців та ввозять «гуманітарку»
Джерело: newsru.co.il

Якщо перші автобуси були відправлені на гроші, зібрані після кличу в соціальних мережах, то пізніше до роботи Israel4Ukraine приєдналися спонсори, які переказують гроші безпосередньо автобусним компаніям.

«Роботи все більше і більше, а ми всі паралельно працюємо на своїх роботах і намагаємось їх не втратити. На початку мені довелося взяти двотижневу відпустку, але завжди нехтувати роботою неможливо. Тому ми вчимося балансувати. І згодом вся ця система діє все більш налагоджено. Головне, що якщо раніше ми намагалися допомагати людям якось точково, кидаючись на все підряд, то тепер, коли нам удалося вивезти два автобуси з лікарень, можна намагатися займатися цим уже масштабніше», – розповідає Стас.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button