У 2023 році кількість новонароджених дітей у Європейському союзі склала 3 665 000, що є найнижчим показником із 1961 року. У порівнянні з 2022 роком, кількість народжень скоротилася на 5,5%, що стало найбільшим річним падінням за всю історію спостережень, повідомляє Financial Times.
Джерело: glavcom
Згідно з прогнозами Євростату, у 2023 році у 27 країнах-членах ЄС мало народитися близько 4 млн дітей, проте фактичні дані виявилися суттєво нижчими. Пік народжуваності у ЄС спостерігався у 1960-х роках, коли щорічно народжувалося близько 7 млн дітей. Відтоді цей показник стабільно знижується.
За оцінками експертів, демографічні проблеми можуть суттєво вплинути на державні фінанси через зменшення чисельності працездатного населення та зростання витрат на охорону здоров’я і пенсійні виплати.
Країни з найгіршими показниками
Тенденція до зменшення народжуваності найбільш помітна у таких країнах, як:
- Італія,
- Іспанія,
- Греція,
- Польща,
- Фінляндія,
- країни Балтії.
За останні 10 років у цих державах кількість новонароджених скоротилася щонайменше на 25%.
Середній вік жінок під час народження першої дитини у 2022 році досяг майже 30 років, що також свідчить про значні зміни у демографічній поведінці населення.
Причини спаду
Згідно з ООН, основними причинами зниження народжуваності є:
- Відсутність гарантій зайнятості.
- Зростання вартості життя і цін на житло.
- Наслідки пандемії COVID-19.
- Геополітична напруженість.
- Зміни клімату.
Старша економістка ОЕСР Віллем Адема наголосила, що молодь стикається з більшими труднощами на ринку праці та житла, ніж попередні покоління.
- У Німеччині рівень народжуваності у 2023 році знизився до 1,35 дитини на одну жінку порівняно з 1,58 у 2021 році. У пологових відділеннях кожне восьме ліжко залишалося порожнім.
- Італія планує запровадити «шокову терапію» для підвищення народжуваності. Глава Фонду сприяння народжуваності Джіджі Де Пало наголосив на необхідності об’єднання зусиль компаній, банків, міст і політичної опозиції для розв’язання цієї кризи.
«Утримання однієї дитини до 18 років коштує державі 178 тис. євро, але потім вони емігрують і поповнюють ВВП інших країн», — зазначив Де Пало.
Експерти попереджають, що демографічна криза в ЄС потребує термінових рішень. Відновлення народжуваності залежить від забезпечення соціальної підтримки, доступного житла та стабільного ринку праці для молодих сімей.
Читайте також:
